ویژگی های یک شعار خوب برای برند شما

نوشتن این یادداشت همراه است با حس هایی بسیار خوب برای من.

دوران حاضر، دورانی است که اغلب مخاطبان مفهوم برند را به خوبی درک کرده اند و بخش بزرگی از صاحبان کسب و کارهای بزرگ و کوچک در صدد هستند این مفهوم را به درستی در کسب و کار خود به کاربندند.

 

خوشبختانه ما در دورانی زندگی می کنیم که رقابت بر مبنای هویت در بازار ایران نیز پر رنگ تر از گذشته شده است و کمپانی های بزرگ و کوچک در صدد هستند هویت خود را بیش از همیشه جلوه گر نموده و به مخاطبان خود نشان دهند. اما این کار چندان آسان نیست و برای خلق و توسعه یک برند قدرتمند، باید و باید به اصول این بازی دشوار را بلد باشیم. اگر اندک آشنایی با المانهای هویتی برند داشته باشید، بی شک خوب می دانید که برخورداری از یک شعار خوب برای برند می تواند یک پارامتر قدرتمند پیروزی به شمار آید. شعار خوب برای برند جزو المانهای هویت کلامی هر برند است و شاید بتوان گفت مهمترین عضو خانواده المانهای هویت کلامی. در این یادداشت در صدد هستیم دریابیم ویژگی های یک شعار خوب برای برند چیست و با رعایت کدامین نکات می توانیم یک شعار خوب برای برند بسازیم. قبل از آغاز اصل موضوع، باید این نکته را عنوان کنم که نگارش شعار برای برند، یک کار بسیار بسیار تخصصی به شمار می آید. نویسندگان متون خلاقانه یا CopyWriter ها، از جایگاه ویژه ای در صنعت تبلیغات و برندینگ برخوردارند و انتظار نگارش یک شعار خوب برای برند از یک فرد غیر متخصص، انتظار نابجایی است. اما دانستن نکاتی که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داید، هم برای صاحبان برندها و هم برای متخصصان حوزه مشاوره برند خالی از لطف نخواهد بود.

۱ـ همه چیز از یک ایده نشات می گیرد

برای رسیدن به یک شعار خوب برای برند قبل از هر چیز باید ایده داشته باشیم. البته منظور من از ایده در این بخش، ایده برای شعار نیست، بلکه ایده برای کل برند است. در واقع در سند استراتژی برند، این نکته حتماً باید مدنظر قرار گیرد که ایده مادر برای یک برند چیست و طبیعی است که شعار برند نیز باید نماینده از همین ایده مادر باشد. به عنوان مثال، زمانی که برند جهانی نایکی می گوید Just Do it می توان به این نکته پی برد که این برند، ایده اصلی خود را به قدرتمندسازی و توانمندسازی کاربران خود معطوف کرده است. در مسیر ساخت یک شعار خوب برای برند حرف اول را ایده خلاقانه کلی آن برند می زند.

۲ـ همخوانی با حسهای اصلی برند

برندهای موفق آنانی هستند که در مرحله خلق، به درستی تعیین کنند که در صدد ایجاد کدامین حس ها در مخاطبانشان هستند و نیز به اندازه ای هوشمند باشند که بتوانند این حس ها را به درستی در مخاطبان خود ایجاد نمایند. از آنجایی که یک شعار خوب برای برند جزو المانهایی است که برای ایجاد آن حس در مخاطب به کار گرفته خواهد شد، ضروری است در مرحله تدوین شعار، حسهای برند مد نظر قرار گیرد. این نکته قابل توجه مدیران و مشاورانی است که بدون نگارش سند جامع استراتژی برند در صدد هستند خلق شعار نمایند. زمانی که هنوز در خصوص حس های اصلی که برند باید در مخطبانش ایجاد نماید به نتیجه مطلوب نرسیده ایم، صحبت کردن از شعار بی معنی خواهد بود.

۳ـ هرچه کوتاه تر، بهتر

شعار خوب برای برند شما شعاری است که در اوج کوتاهی و اختصار نوشته شده باشد. البته در میان نکاتی که تا به اینجا با شما مخاطب گرامی در میان گذاشتم و نیز چند موردی که در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت، این نکته شناخته شده ترین نکته به شمار می آید. اما نکته اینجاست که اختصار تا به کجا پذیرفتنی است؟ زمانی که به بهانه مختصر نویسی پا روی قواعد گذاشته می شود، این اختصار و ایجاز نوعی خود زنی به شمار می آید. اما وقتی این نگرش توام می شود با هوشمندی در کاربست تکنیک های ادبی، می توان به نتایج عالی امیدوار بود.

۴ـ “ترین” حکم مرگ را دارد

هرگز و هرگز از “ترین” در شعار برند نباید استفاده کرد. خاصیت صفتهایی که “ترین” دار هستند، نوعی اغواگری پنهان است. شاید هم از نظر مخاطب، نوعی دروغ شاخدار. از آنجایی که بسیاری از کسب و کارهای خیلی کوچک از “ترین” ها به کرات استفاده کرده اند، این صفتها بیشتر خنده دار شده اند تا تاثیر گذار. پس هرگز به فکر استفاده از “ترین” ها در نگارش شعار برای برند خود نباشید.

۵ـ اصالت شرط شعار خوب برای برند است

ممکن است شما چنان هوشمندانه در امتحان تقلب کنید که نه مراقب متوجه شود، نه دوستی که از روی دست وی نوشته اید. اما خودتان چی؟ خودتان که متوجه می شوید در حال تقلب هستید. در برندینگ نیز موضوع همین است. شاید شما در حال کپی برداری از برندی هستید که هنوز برای هیچ کدام از مخاطبان شما شناخته شده نیست. اما خودتان که می دانید در حال کپی بردای هستید. در این خصوص این یادداشت را هم حتماً بخوانید… در هیچ مرحله ای از برندینگ، کپی کاری پذیرفتی نیست. این موضوع در خصوص نگارش شعار برای برند بسیار حساس تر است. اگر فکر می کنید با ایده گرفتن از یک شعار جهانی می توانید شعار خود را خلق کنید، سخت در اشتباه هستید. تنها و تنها راه رسیدن به یک شعار جذاب و هوشمندانه برای برند، تفکر اصیل و رفتار سرشار از اصالت است.

پاسخی بگذارید