پنج درس رهبری کسب و کار که می توان از استیو جابز آموخت

استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل و پیکسار است. نام و آوازه این مرد بزرگ، با همه عقایدش، به حد کافی در گوش همه ما پیچیده و در این مورد گوی را در اختیار منابع مرتبط با این موضوع قرار می دهیم. اما می خواهیم بررسی و مشاهده کنیم که چه ویژگی های خاصی در استیو جابز بود، که او را تبدیل به مدیری بی نظیر و در نهایت رهبری موفق کرد که توانست با پیاده سازی ایده های خود، و رهبری شرکت اپل و پیکسار، این دو را تبدیل به غول هایی در ژانر خود کند. بدون شک زندگی استیو جابز، و شیوه مدیریت و رهبری کسب و کار او، دروس فراوانی برای تک تک علاقه مندان به همراه دارد. در ادامه چند ویژگی برجسته از این مدیر موفق بیان می شود، که می تواند در رهبری کسب و کار تان تاثیرانی به غایت مثبت بگذارد.

– ساده بودن و ساده کردن همه مسائل تا حد ممکن

در سال ۲۰۱۷ و در میان تمام پیچیدگی های این دنیا از همه نظر، یک رهبری کسب و کار باید بلد باشد هر کاری را تا حد ممکن ساده کند. این نکته را می توان به راحتی از زندگی استیو جابز نیز آموخت. مدل لباس پوشیدن، و حذف کردن دکمه های زیاد از گوشی های همراه و اصرار بر تک دکمه ای بودن آیفون ها، خود تاییدی بر این ادعاست. لذا شما نیز به عنوان یک مدیر، در رهبری کسب و کار تان، تا جای ممکن امور را ساده کنید و از پیچیدگی های بیش از حد بپرهیزید.

– کنترل و ارزیابی تجربیات، از لحظه تولید تا بازخوردهای مشتریان

از جمله تفکراتی که استیو جابز به بهترین نحو ممکن در کل مجموعه های تحت رهبری خود جا انداخت، همین موضوع بود؛ کنترل و ارزیابی همه چیز. منظور از کنترل این نیست که از ساعات دقیق رفت و آمد کارکنان، تا رنگ لباس کارمندان را جابز کنترل می کرد، خیر. بلکه یک مدیر کاربلد هر جزیی از کسب و کار خود را در نظر می گیرد و با تعمیم آن، از خود می پرسد آیا تک به تک این اجزا، حرکتی به سمت هدف اصلی سازمان ما دارند؟ یا به عبارتی آیا اهداف اصلی ما، در جز به جز سازمان، نمودی هرچند کوچک دارند؟ از ظاهر محصول گرفته، تا نحوه برخورد فروشندگان با مشتریان. تک به تک این اجزا، باید تجربه ای را به مشتری منتقل کند که رهبری کسب و کار مد نظر قرار دارد. سیستم تا حدودی بسته و انحصاری اپل، ناشی از روحیه انحصاری و خاص جابز بود. شما نیز باید بتوانید تجارب را ارزیابی و کنترل نمایید.

ـ نوآوری و خلاقیت

همه اپل را به عنوان یک سازمان پیشرو در صنعت مربوط می دانند و بسیاری این امر و این پیشروی را مرهون نوآوری ها و خلاقیت های اپل می دانند. از زمان خود استیو جابز تا اکنون، همواره روح این خلاقیت را در شرکت اپل مشاهده کرده ایم و این چیزی است که جابز در روح اپل تزریق کرده است. نوآوری و خلاقیت یکی از اصلی ترین وظایف در رهبری کسب و کار  است. به این معنی که رهبری کسب و کار باید بتواند حداقل، فضا را برای پیاده سازی نوآوری ها باز کند و کارکنان را محدود به یک سقف مشخص ننماید.

ـ اعتماد به نفس واقعی

استیو جابز فردی با اعتماد به نفس بسیار بالا و مناسب بود. این نکته را در معرفی هر ساله محصولات اپل و یا در نمایشگاه های مختلف که کنفرانسی از سوی اپل در حال برگزاری بوده، می توان مشاهده کرد. این نکته  را نیز می دانیم که کارمندان معمولا از مدیران و رهبری کسب و کار الگو می گیرند. برای مثال، مدیری که خود نامنظم است نمی تواند انتظار داشته باشد که کارمندان منظم باشند. به همین ترتیب است موضوع اعتماد به نفس. تک به تک کارکنان این اعتماد به نفس را از رهبر خود به عاریت می گیرند. از سویی ذکر این نکته خالی از لطف نیست که کارمندان، مدیران با اعتماد به نفس بالا را بیشتر دوست دارند. در موضوع رهبری کسب و کار نیز، هرچه رهبر از اعتماد به نفس والاتری برخوردار باشد، به همان اندازه نمودهای مثبت این اعتماد به نفس به کل تیم القا خواهد شد.

ـ شور و شوق موفقیت

اگر مطالعه کوتاهی راجع به زندگی استیو جابز داشته باشید، حتما در جریان هستید که یک بار جابز به دلایلی از اپل اخراج  می شود. اما بعد از آن چه می کند؟ در فاصله ای که در اپل فعالیتی نداشت، شرکت اعظم پیکسار را بنا می نهد! این شور و شوق در زندگی استیو جابز موضوعی جدا نشدنی و غیرقابل انکار در ذات این انسان بوده است و این عطش برای به دست آوردن اهداف و کسب موفقیت را در شرکت های تحت مدیریت خود نیز نهادینه کرده است. صحنه فوت جابز یکی از آموزنده ترین صحنه های کل تاریخ است. او به قدری شوق و شعف برای موفقیت داشت که با لباس های همیشگی، در یک جلسه کاری دنیا را ترک کرد.

پاسخی بگذارید