چرا اغلب انسان ها نمی توانند به اهداف خود دست پیدا کنند؟

با یک حساب سر انگشتی و نگاه اجمالی به خود و اطرافیانمان، به راحتی می توانیم ببینیم که اغلب انسان ها نمی توانند به اهداف مشخصی که برای خود در نظر گرفته اند، دست یابند. این معضل می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. اصلا شاید برای هر انسان با توجه به ویژگی های شخصیتی و ذاتی، موانع مختلفی برای کسب اهداف وجود داشته باشد. به همین دلیل، نمی توان برای همه افراد این نسخه را پیچید. اما چند مورد، از مهم ترین دلایل ناموفق بودن انسان ها در کسب اهدف شان، در این مقاله آمده است. هر کدام از این دلایل، راه حلی دارد، می توانید با حل و فصل این موانع، شما نیز در جرگه اندک انسان هایی باشید که توانسته اند اهداف خود را کسب به دست آورند، و زندگی شادمان و با عزت و اعتماد به نفس بالا داشته باشند.

۱ـ هدف ها گاهی اوقات برای خود ما هم در هاله ای از ابهام قرار دارند

وقتی شما نمی دانید برای رسیدن به چه مقصدی در حال حرکت در یک مسیر مشخص هستید، غیرممکن است که در فرجام این پیمودن مسیر، به جایی برسید. بسیاری از انسان ها تنها به همین دلیل در به دست آوردن هدف های خود ناموفق هستند، که این هدف برای آن ها از وضوح مشخصی برخوردار نیست. ” من می خواهم وزن خود را کم کنم” جمله ایست که بسیار بسیار زیاد می شنویم؛ اما غالب افرادی که این نیت را دارند، نمی توانند کاری از پیش برند. آیا فکر می کنید به این دلیل است که انگیزه یا نظم کافی برای این کار را ندارند؟خیر؛ دلیل عدم موفقیت شان این است: جمله مذکور خیلی جمله کلی و عامی است. به جای آن، باید گفته شود: من می خواهم ۵ کیلوگرم وزن کم کنم!

۲ـ هیچ هدف بالاتری از هدف فعلی نداریم!

هدفگذاری و هدفمندی برای هر فرد و هر مجموعه ای موضوعی بسیار حیاتی است. آیا شما در مرحله ای از زندگی خود قرار دارید که دیگر هیچ چیزی برای کسب کردن برای شما باقی نمانده؟ تمام آن چیزی را که ممکن بود، به دست آوردید؟ اغلب اوقات پس از طی اندک مسیری از مسیر دست یابی به هدف، دلسرد شده و کار را وا می نهیم. یک تکنیک بسیار جالب برای رهایی از شر این مشکل این است که همواره حداقل ۲ هدف داشته باشید. هدفی که به دنبالش هستید، تا در مدت زمان مشخصی به دستش آورید، و هدفی که بزرگتر از هدف فعلی تان است و پس از رسیدن به تارگت فعلی، به دنبال کسب آن خواهید بود. بدین ترتیب شما هیچ گاه به خود اجازه نخواهید داد که دلسرد شده و راه را نیمه تمام بگذارید. چرا که اهداف بزرگتری پشت سر هم همواره در حال آمدن هستند.

۳ـ بعضی انسان ها در خیال پردازی به سر می برند!

حتی اگر برای کسب اهدافتان برنامه ریزی عالی و بی نقصی کرده اید و بسیار هوشمندانه به دنبال کسب این اهداف هستید، به منظور خود دست نخواهید یافت؛ اگر ” آغاز” نکنید. یکی از آفات بسیار آسیب زننده برای کسب هر هدفی، این جمله است: بعدا شروع می کنم! اطمینان داشته باشید، بدون پوشیدن کفش ها و بدون راهی نشدن و خریدن سختی ها به جان، شما نمی توانید از لذتِ بودن در اوج قله بهره مند گردید.

۴ـ تاثیر گرفتن از افرادی که می خواهند شما را دلسرد کنند

اگر شما هدفی در زندگی خود دارید و در تلاش برای کسب آن هستید، به خاطر داشته باشید که طبیعتا کسانی خواهند بود که قصر دلسرد کردن شما را خواهند داشت. نکته جالب هم این است که هرچه هدف شما بزرگتر و ارزشمندتر، تعداد مخالفین و دلسردکنندگان نیز بیشتر! دلسرد کردن انسان ها از دلایل متفاوتی همچون جهل، حسادت، نگرانی و … ناشی می شود.  اما سوال مهم این است: چه تعداد ایده و هدف وجود داشته که اکنون بخش بزرگی از زندگی ما را تشکیل می دهد، اما در اوایل مسیر، به خاطر دلسرد شدن صاحبانش، به حال خود رها شده بودند؟

۵ـ گاهی اوقات از کثرت اهداف، نمی دانیم باید سراغ کدام یک برویم!

شروع کردن کارها و هدف گذاری، بسیار مهم است، اما زمانی که شما، چندین هدف را برای یک زمان مشخص برای خود در نظر گرفته اید، احتمالا نخواهید توانست آن ها را به دست بیاورید. این عدم موفقیت در رسیدن به اهداف، به دلیل کم کاری، کمبود انگیزه، یا دیگر دلیل ها نیست؛ بلکه تنها و تنها به این دلیل است که شما به نوعی در اهداف خود مالتی تسک کرده اید و تمرکز خود را برای کسب یک هدف مشخص معطوف نکرده اید. این امر نیز شما را از اهدافتان دورتر خواهد کرد. به جای این کار، تنها یک هدف برای این ماه، یا این سال خود قرار داده و با تمام روح و جان برای به رسیدن به آن هدف بجنگید.

پاسخی بگذارید