چرا قبل از شروع کسب و کار باید خود را به خوبی بشناسید؟

اگر یک کار آفرین هستید و یا رویای شروع کسب و کار را در ذهن می پرورانید، باید بدانید که نیاز دارید خود را بسیار کامل و دقیق بشناسید. در غیر این صورت، اگر باری به هر جهت اقدام به شروع کسب و کار نمایید، انتظار نداشته باشید شادمانگی به سمت شما رویگردان شده، پول زیادی کسب کنید و  رویاهایتان محقق شود. به عنوان یک کارآفرین یا کسی که می خواهد کسب و کاری راه اندازی کند، از این مزیت برخوردار هستید که اعضای تیم را خودتان انتخاب کنید و آن گونه که دوست دارید روند را پیش ببرید. پس بدانید که بار این مسئولیت بر دوش شماست و این شمایید که باید نقاط قوت را شناسایی کرده و بر روی آن ها سرمایه گذاری کنید. پس با این اصول، نفرات و اعضای تیم خود را ببندید، از افراد مورد اعتماد استفاده کرده و کار خود را با قدرت شروع کنید. در این دنیا افراد انگشت شماری هستند که واقعا می توان واژه ” ابرانسان” را راجع به شان به کار برد. به طوریکه از مهارت، خلاقیت، فراست اقتصادی و شخصیت پیروزی لازم برخوردار باشند و در یک کلام همه ویژگی های لازم برای پیروزی را داشته و بتوانند در هر کسب و کاری موفق شوند. البته حتی این چنین افرادی هم به تنهایی نمی توانند باعث پیشرفت کسب و کاری شوند. بنابراین می توان گفت تنها راه پیروزی برای هر یک از کارآفرینان این است که به طور واقع بینانه خود را بشناسند، دید کافی نسبت به نقاط قوت و ضعف خود داشته و در تمام لوازم کسب و کار از قدرت یا ناتوانی خود اطلاع داشته باشند. در انتهای این مقاله شما به لزوم شناخت دقیق و اصولی خود قبل از شروع کسب و کار پی خواهید برد.

۱ـ شروع کسب و کار مناسب برای شما، در گرو شناخت خودتان است

اگر شما بدانید نقاط قوتتان چیست و از چه کاری بیشترین لذت را می برید، طبیعتا کاری را انتخاب می کنید که بیشترین سنخیت را با علایق، روحیات و توانایی های شما دارد و از پس مسائل و موضوعات کسب و کارتان بسیار ساده تر رد می شوید. افراد زیادی به این خاطر که شغلی مناسب با روحیات خود ندارند شکست می خورند. فراموش نکنید که شما در یک کسب و کار اشتباهی و نامناسب برای خودتان، شاد نخواهید بود.

۲ـ لازمه جذب اعضای مناسب برای تیم، این است که بدانید چه چیزی را نمی دانید!

بسیار ضروری است که شما یک دید وسیع و کامل از خود داشته باشید و بدین ترتیب بدانید که بهترین انتخاب ها برای پوشش دادن نقاط ضعفتان و کامل کردن شما چه کسانی هستند. با اندیشیدن این تمهید، شما با بیشترین و بالاترین بازده ممکن کار خواهید کرد و خواهید دید که به همراه تیم تان از فرصت ها بهترین استفاده را می برید. کارآفرینان زیادی وجود دارند که به خاطر انتخاب های اشتباه در برگزیدن اعضای تیم، که این هم به دلیل شناخت ناکافی از خود بوده، شکست خورده اند.

۳ـ ساخت و شروع کسب و کار ، نیازمند اعتماد به نفس بالاییست

یک کارآفرین هیچ دیوار و پناهی برای پنهان شدن و توجیه کاستی ها ندارد. شناختن خود، کلیدیست برای اعتماد به نفس، و داشتن اعتماد به نفس تنها راه تبدیل شدن به یک رهبر منسجم است. شروع یک کسب و کار بی شک نیازمند یک رهبری و مدیریت دقیق و حساب شده برای بازاریابی، سرمایه های انسانی، فروش، جذب مشتری، انگیزش کارکنان و … است.

۴ـ هر چه قدر خود واقعی تان باشید، بازخوردهای مناسب تری دریافت خواهید کرد

اعضای تیم شما زمانی بیشترین تاثیر را از شما خواهند پذیرفت و بیشترین احترام را برای شما قائل خواهند بود که بدانند رهبرشان خود واقعی اش است. مشتریان و شرکای خارج سازمانی شما نیز همینطورند و زمانی به شخص شما بیشترین احترام را خواهند گذاشت و اعتماد کامل خواهند کرد که یک خط رفتاری و منش مشخص و مناسب از سوی شما ببینند. این مهم نیز فقط در صورتی به دست خواهد آمد که شما قویا و عمیقا خود را بشناسید.

۵ـ با تکیه بر توانایی های خود، بهترین تصمیمات را در کسب و کارتان می گیرید

بر توانایی ها و نقاط قوت خود تکیه کنید و در تصمیم گیری از مشاوران و کاربلدان حوزه کاری تان کمک بگیرید و در نهایت یک تصمیم حساب شده اتخاذ کنید. با این اتفاق، همگان خواهند دید که شما یک شنونده خوب و یک رهبر عالی هستید که به هیچ وجه خودرای نیست و در مواجهه با مسائل و اتفاقات مختلف بهترین تدبیر را دارد.

۶ـ با شناخت خود خواهید دانست که چه زمانی “نه” بگویید؛ بدون احساس گناه

شناخت محدودیت ها و عدم توانایی ها، و مشخص بودن اولویت ها، در دنیای مدرن کسب و کار، تنها راه نجات شما محسوب می شود تا بتوانید از ۲۴ ساعت زمان خود بهترین استفاده را ببرید. با این حساب در برابر خواسته هایی که از دست شما بر نمی آید و یا در اولویت کاری تان نیست، به راحتی می توانید “نه” بگویید؛ بدون که از این موضوع احساس گناهی بکنید یا عذاب وجدانی داشته باشید. کارآفرینان موفق کسانی هستند که در برابر هر آنچه که مایل به انجامش نیستند، بهانه هایی مثل “سرم شلوغه” را نمی آورند.

۷ـ اگر خودتان را نشناسید، نخواهید دانست که چگونه باید ارتقا فردی داشته باشید

هر کارآفرین و هر کسب و کاری به یک پیشرفت پیوسته نیاز دارد. با شناخت خود، پی خواهید برد که چه اولویت هایی برای ارتقا فردی خود باید در نظر داشته باشید. آیا باید روی سلامتی جسمی خود کار کنید؟ آیا باید زندگی شخصی خود را به تعادل برسانید؟ آیا باید عادات بد و مضر خود را اصلاح کنید؟ و … .   حال با توجه به نکات یاد شده، باید پی برده باشید که ضرورت شناخت خودتان قبل از شروع کسب و کار چیست. شناخت ما از خود ماست که باعث می گردد بهترین تصمیم ها را چه در زمینه انتخاب کسب و کار، شروع کسب و کار ، انتخاب اعضای تیم، گرفتن تصمیم های حساس و … داشته باشیم. شروع کسب و کار رویاییست که اکثر انسان های موفق در ذهن خود پرورده اند، اما اولین و مهم ترین قدم در شروع کسب و کار ، شناخت خود است.

پاسخی بگذارید