چگونه اعتماد سازی کنیم؟

اعتماد سازی احتمالا مهم ترین فاکتور در موفقیت روابط است. چه روابط دوستانه و عاطفی، چه روابط کاری و تجاری. یک شخص زمانی به فردی دیگر اعتماد خواهد کرد که مطمئن باشد آسیبی متوجه او نیست و هر چیزی به طور صحیح پیش خواهد رفت. اگر شما آماده تلاش هستید، می توانید در روابط خود اعتماد سازی کنید. اعتماد سازی نیازمند انجام رفتارهای متعهدانه و اعتماد ساز می باشد.

بخش اول: قابل اطمینان و اتکا باشید

 

۱ـ به حرف های خود پایبند باشید

یکی از مهم ترین و اساسی ترین گام ها در محکم کردن فونداسیون اعتماد سازی عمل به گفته هاست. شاید خیلی کوچک و یا پیش پا افتاده به نظر برسد، ولی بدقولی کردن، کنسل کردن قرارها و رفتارهایی از این دست، به شدت می تواند پایه های اعتماد سازی شما را دچار لرزش و تزلزل کند. بله، ممکن است گاهی به دلایل گوناگونی نتوانیم به گفته خود عمل کنیم. اما آن چیزی که سم اعتماد سازی به شمار می رود، تکرار بی حد و اندازه این رفتار است.

۲ـ به عهد خود پایبند باشید

اعتماد سازی نیازمند این است که اشخاص مشاهده کنند شما در طولانی مدت نیز قابل اطمینان و قابل اتکا می باشید. به همین دلیل، وقتی عهدی با کسی بستید، بر قول و قرار خود پایبند باشید. اگر به هر دلیلی واقعا به قولی که قبلا داده اید نتوانستید عمل کنید، با طرف مقابل خود رو در رو، و نه از طریق موبایل، درباره علت بدقولی خود، در کمال صداقت صحبت کنید. اما اگر بدقولی شما بسیار فراتر از حد قابل قبول بود، توضیح دادن در این مورد اصلا کافی نیست. پیشنهاد میکنم در این مواقع، علاوه بر توضیح صادقانه علت بدقولی خود، از طرف مقابل یک فرصت دیگر بگیرید. از او بخواهید که مجددا فرصتی به شما بدهد، تا بتوانید جبران مافات کنید. ولی این بار مطمئن باشید که بدقولی نخواهید کرد. نکته آخر در این خصوص این که، هیچگاه هیچ وعده و قولی را پست و کوچک نشمارید. ممکن است در نظر شما، قول و قراری کوچک و بی ارزش باشد، اما طرف مقابل چگونه فکر میکند؟ ممکن است او روی قول شما، حساب فراوانی باز کرده باشد. پس به خاطر داشته باشید، هر عدم پیگیری و خوار شمردنی، به شدت در مسیر اعتماد سازی مضر و مخل است.

۳ـ قاطع و استوار باشید

یکی از بخش های مهمِ مسیر اعتماد سازی ، این است که اشخاص بتوانند در طولانی مدت از کلمات و سخنان شما، حس اعتماد را دریافت کنند. با توجه به این تعریف، مردم به کسی بیشتر اعتماد می کنند که بتواند همواره روی او حساب باز کنند. به خاطر داشته باشید، عمل به گفته ها و قول های خود برای یک یا دو بار، نمی تواند اعتماد سازی مورد نظر شما را به وجود آورد. بلکه باید این موضوع در طولانی مدت نمود داشته باشد.

بخش دوم: راستگو باشید

 

۱ـ حقایق را بگویید ؛ تا جایی که می توانید

گاهی اوقات نیاز نیست همه حقیقت را بگویید. به هر دلیلی. اما مطمئن باشید، صداقت کامل و بی قید و شرط در ۹۹ درصد شرایط بهترین انتخاب و بهترین گزینه می باشد. شاید بهترین زمان برای گفتن حقیقت، همان لحظه ایست که شما از گفتن یک دروغ بهره می برید. اگر شما راستگو باشید، به مخاطب خود می گویید که رابطه‎ی شما برای تان مهم است. هم چنین نشان می دهید که سلامت رابطه از رفاه خودتان برای تان مهم تر است. تصور کنید دوستی به شما کتابی امانت داده است و شما روی این کتاب قهوه یا چای ریخته اید. می توانید به دوست تان بگویید که کتاب را گم کرده اید. یا مثلا تلاش کنید یک کپی از همان کتاب بیابید و طوری نشان دهید که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. اما گفتن آنچه که واقعا اتفاق افتاده هم مهم است. یک کتاب معمولی، از نظر مالی احتمالا ضرر زیادی تحمیل نخواهد کرد، اما ترس پی بردن دوست مان به دروغی که ما گفته ایم، اعتماد بین ما را دچار تزلزل خواهد کرد.

۲ـ اگر دروغ گفتید، به آن اقرار کنید

بعضی اوقات حس میکنیم دروغ گفتن اجتناب ناپذیر است و بدون هیچ اندیشه دیگری این عمل را انجام می دهیم. اگر به هر دلیلی دروغی به کسی گفتید، در اولین فرصت ممکن به دروغ خود اعتراف کنید. راجع به انگیزه و البته ندامت بعد از این عمل به فرد مقابل توضیح دهید. اگر به دروغ خود اقرار نکنید، احتمالا در جایی دیگر باید با یک دروغ دیگر جبران کنید. و این یعنی تیشه به ریشه هر ارتباطی.

پاسخی بگذارید