چگونه با تعداد اندکی مشتری، سود زیاد و قابل توجهی کسب کنیم؟

شاید شما نیز در جرگه افرادی قرار دارید که گمان می کنید تنها زمانی سود زیاد و قابل توجهی کسب خواهید کرد که تعداد مشتریانتان فزونی یابد. البته که افزایش تعداد مشتری یک راه عالی برای افزایش فروش و سود به شمار می رود؛ اما کم نیستند کسب و کارهایی که با داشتن مدل هایی مشابه مدل شما، و با ارائه کالا یا خدمات مشابه شما، با یک تعداد مشتری ثابت و یا حتی کمتر، می توانند فروش و در نهایت سود زیاد تری داشته باشند. سوال مهم این است که  چگونه می توان بیشترین فروش را به یک مشتری داشت و چگونه می توان بیشترین بازده را در فروش به دست آورد؟ این مقاله به این موضوع پرداخته است. در ادامه این نکات را بخوانید و در کسب و کار خود به کار بندید.

ـ حساب و کتاب کنید

فرض کنید شما ۱۰۰ مشتری ثابت در طول سال دارید، که این مشتریان در هر سال حداقل یک خرید انجام می دهند. اگر شما بتوانید سالانه ۱۰۰ هزار تومان به این افراد بفروشید، می توانید آخر سال ۱۰ میلیون تومان پول در حساب بانکی خود داشته باشید. حال اگر توانایی این را داشته باشید که به هر کدام از این ۱۰۰ نفر، سالی ۱ میلیون تومان بفروشید، در پایان سال مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان را در حساب خود خواهید دید. بسته به نوع کسب و کار شما، و بسته به مهارت فروشندگان و سایر پارامترها، باید ببینید که آیا چنین کاری برایتان مقدور است یا خیر؟ آیا باید قیمت خود را بالا ببرید؟ اصلا چه راهکاری وجود دارد؟ برای کسب سود زیاد تر لزوما باید قیمت را بالا ببرید؟ در حقیقت موضوع این است که تنها و تنها حساب و کتاب کردن است که به شما می گوید دقیقا چه کار انجام دهید. این حساب و کتاب کردن یک دید از مسیر پیش رو برای شما ترسیم می کنند، و شما ادامه راه را شفاف تر، دقیق تر و واقعی تر می بینید.

ـ آفرهای خود را به نوعی سفارشی کنید

در بند پیشین راجع به ۱۰۰ مشتری کسب و کار شما صحبت کردیم، که در طول سال حداقل یک خرید از شما دارند، و به نوعی مشتری وفادار شما محسوب می شوند. یک راهکار برای فروش بیشتر به این باشگاه ۱۰۰ نفره این است که محصولات یا خدمات خود را برای این باشگاه به صورت سفارشی ارائه دهید. این ارائه نیز خود انواع مختلفی می تواند داشته باشد. ممکن است تصمیم بگیرید برای این مشتریان، به ازای هر ۱۰۰ هزار تومان خرید، ۲۰ هزار تومان تخفیف یا هدیه در نظر بگیرید. یا برای مثال اگر مدیر رستورانی هستید، برای مشتریان وفادار خود سیب زمینی سرخ کرده رایگان در نظر بگیرید. در حقیقت با این تمهید، در تلاش هستید تا مشتریان را وفادارتر و وفادارتر سازید.

ـ می توانید با ارائه محتوای یونیک، گپ ها را پر کنید

ممکن است نوع کسب و کار شما به نحوی باشد که از زیاد با مشتریان در ارتباط نیستید و مثلا سالی فقط یک بار با آنها ارتباط برقرار می کنید. برای اینکه این ارتباط همواره محفوظ باشد و مشتریان شما را فراموش نکنند، از طرفی زمانی که خواستید از طریق ایمیل یا پیامک، تبلیغ محصول یا کالایی را برای آن ها ارسال کنید، با خطای اسپم مواجه نگردید، پیشنهاد می کنیم همواره در حال تولید محتوای یونیک و جذاب در مورد کسب و کارتان باشید و این محتوا را در اختیار مشتریان خود قرار دهید.

ـ کسب و کارتان را به مشتریان یادآوری کنید

این کار ممکن است از طرق مختلفی صورت گیرد. هر کدام از روش ها در نوع خود مزیت و عیبی دارند. برای مثال می توانید کارت هایی مخصوص مشتریان وفادارتان طراحی کنید و در مناسبت های خاص یا مثلا سالگرد اولین خریدشان، برایشان پست کنید. به هر حال، به ترتیبی، خود را به آن ها یادآوری کنید و به گوششان برسانید که هنوز هم هستید و با قدرت تمام مشغول کسب و کار خود می باشید. فروش کالا یا خدمت بیشتر و در نهایت کسب سود زیاد و قابل توجه تر، پروسه ای است که نیازمند تجربه فراوانی است. شما الزاما باید مشتریان خود را بشناسید، و بدانید در هر زمان از سال، در هر شرایط مشخصی، چگونه می توانید سود زیاد تر خود را تضمین کنید. این موضوع نیز امری است که نیازمند زمان است؛ لذا با حوصله تمام یاد بگیرید و یاد بگیرید.

پاسخی بگذارید