چگونه به سحرخیزی عادت کنیم؟

آیا شما انسان سحرخیزی هستید؟ آیا همیشه در ابتدای صبح در یک جنگ بی پایان با زنگ ساعت روزتان را آغاز می کنید؟ آیا همه روزه سر یک ساعت معینی بیدار می شوید و یا اینکه نمودار ساعت بیدارشدنتان در نوسان است؟ و مهمتر از همه اینها، آیا بعد از بیدار شدن، از اینکه مجبور هستید سحرخیزی را سرلوحه خود قراردهید، زمین و زمان و بخت و طالع را به باد ناسزا می گیرید؟ نگران نباشید، اگر با سحرخیزی فاصله دارید و یا اینکه از سر اجبار سحرخیزی پیشه کرده اید، جزو بخش بزرگی از انسانهای این جهان هستید که خاصیت تنبلی ذاتی و ویژگی ماندگاری در وضعیت موجود، آنها را به انسانهای بی نظم از منظر سحرخیزی تبدیل کرده است. اما اگر چنانچه این یادداشت را می خوانید، جزو معدود انسانهایی هستید که از این وضعیت به ستوه آمده اید و قصد دارید طرحی نو دراندازید. از این نظر به شما تبریک می گویم چرا که احساس نیاز و تلاش برای تغییر در این حوزه، اولین و اساسی ترین گامی است که شما باید در مسیر سحرخیزی بردارید. در ادامه، نکاتی را با شما در میان می گذارم که رعایت آنها، در میان مدت و بلند مدت، حتماً شما را به یک انسان سحرخیز تبدیل خواهد کرد.

۱ـ انتظارات خود از سحرخیزی را درست تعیین کنید

دوست من، سنگ بزرگ علامت نزدن است. اگر عمری ساعت ۱۱ از خواب برخاسته اید، آنهم با کلی غرولند، شما نمی توانید یک شبه به انسانی تبدیل شوید که ۶ صبح رخت خوابش را ترک می کند. در نتیجه در گام نخست انتظارات از خودتان را مدیریت کنید. شما تنها آرام آرام می توانید از این وضعیت خارج شده و به انسان سحرخیزی تبدیل شوید. در نتیجه، با تعیین اهداف دست نایافتنی، خود را در معرض آسیب قرار ندهید.

۲ـ هدف‌مند شوید

روزهای بسیاری را به یاد دارید که سرحال و قبراق رخت خواب را پیش از طلوع آفتاب ترک کرده اید. چرا که این بیداری شما را به سمت یک هدف پیش می برده است. یکی از اساسی ترین اقدماتی که در مسیر تبدیل شدن به انسانی سحرخیز باید انجام دهید، تبدیل شدن به یک انسان هدفمند است. اگر نمی دانید چگونه باید انسان هدفمندی شوید، بر روی این لینک کلیک کنید.

۳ـ همیشه در نوک قله انگیزه باشید

هدفها هر روز و هر روز در معرض خطر کهنه شدن هستند. سوخت موتور همه ما برای رسیدن به هدفهایمان، انگیزه است. اگر انگیزه داشته باشید، امکان ندارد سحرخیز نباشید. برای خود انگیزه هایی ایجاد کنید که محرکی باشند برای سحرخیزی. این انگیزه ها می توانند بسیار کوچک باشند، مانند تناول صبحانه با یک دوست پیش از طلوع آفتاب و یا مطالعه یک متن قبل از آغاز روز کاری.

۴ـ به موقع بخوابید

قصد ندارم متابولیزم بدن در شب هنگام را مورد بررسی قرار دهم. اما کسانی که دیر به رختخواب می روند و دیر می خوابند، نه تنها نمی توانند سحرخیز باشند، بلکه در معرض مشکلات جسمی و روحی بسیاری هستند. بر اساس آنچه در بند اول هم اشاره کردم، اینجا هم نباید سنگ بزرگ بردارید. اگر ساعت خواب شما ساعت ۳ بعد از نیمه شب است. امکان ندارد یک شبه بتوانید آن را به ساعت ۱۱ تبدیل کنید. اما باید و باید زود بخوابید تا زود بیدار شوید.

۵ـ لوازم صبحتان را آماده کنید

من یک عادت دوست داشتنی دارم. هر آنچه فردا باید با خود به همراه داشته باشم، حتی لباس و کفشی را که باید روز بعد بپوشم، شب قبل از خوابیدن آماده می کنم. این موضوع سبب می شود هم با آرامش خاطر بخوابم، هم صبح سرعت عمل بیشتری داشته باشم.

۶ـ احساس لیاقت را در خود پرورش دهید

شما لایق آغاز یک روز پر انرژی هستید. انرژی کاینات در ابتدای هر روز تقسیم می شود. اگر هنگام تقسیم انرژی خواب باشید، شک نکنید حداقل برای آن روز، انرژی جهان به شما نخواهد رسید. کم نیستند کسانی که عمری از  این انرژی بی بهره بوده اند. تلاش کنید شما از این گروه نباشید.

پاسخی بگذارید