چگونه تصمیم گیری موثرتر و صحیح تری داشته باشیم؟

اغلب مردم همواره در ارتباط با موضوع تصمیم گیری اظهار عجز و گلایه می کنند. متاسفانه یا خوشبختانه همه ما در هر حال، چه برای مسائل کوچک و کم اهمیت همچون انتخاب یک وعده ناهار، و چه برای مسائل کلان و مهم تر همچون انتخاب همسر، یا انتخاب شغل و … نیازمند تصمیم گیری می باشیم. بعضی از افراد تصمیم گیری را به دلیل جستجوی بیش از حد و وسواس در این امر، به نوعی از سر خود باز می کنند. ولی برخی دیگر نیز هستند که حول یک نکته مهم و حیاتی برای خودشان تمرکز کرده و هیچگاه تصمیم گیری را به تعویق نمی اندازند.

تصمیم گیری چیست؟

در ساده ترین معنی، می توان گفت تصمیم گیری انتخاب یک گزینه بین چند گزینه دیگر است. در معنای عمیق تر، تصمیم گیری شامل یافتن راه حل هایی برای حل یک مسئله و اجرایی کردن آن، و یا استدلال بصری یا شهودی به یک مورد و انتخاب آن از بین چند گزینه دیگر می باشد.

تصمیم گیری موثر

تصمیم گیری نیاز به داشتن قدرت اجرایی در مورد آن تصمیم دارد. چه در سطح سازمانی چه در سطح فردی، زمانی یک تصمیم موثر واقع می شود که قابلیت اجرایی در آن تصمیم و در فرد تصمیم گیرنده وجود داشته باشد.

اما چه مواردی می تواند موانع تصمیم گیری موثر باشد؟

در زیر چند مورد از موانع تصمیم گیری موثر را مطالعه می کنید. بی شک دانستن این موارد، در موثرتر و صحیح تر بودن تصمیماتمان به  شدت ما  را یاری خواهد کرد.

ـ اطلاعات و داده های کم و ناکافی

اگر شما اطلاعات و داده کافی در مورد تصمیمی که میخواهید بگیرید ندارید، به این معنی است که بدون تکیه بر بیس و فونداسیون، می خواهید یک برج علم کنید! دوست من هر چقدر هم زمان کم باشد، باید و باید برای تصمیم گیری درست، اطلاعات و دانسته های خود را در حوزه ای که می خواهید تصمیم بگیرید بالا ببرید، و چشم و گوش بسته تصمیم نگیرید. اگر فرصت بسیار کم است و گرفتن تصمیم ضروری، پیشنهاد می کنم به سرعت اولویت های خود را در ارتباط با این تصمیم مشخص کنید و پس از لیست کردن آن ها، براساس این اولویت بندی تصمیم بگیرید.

ـ اطلاعات و داده های بیش از حد

در نقطه مقابل، داشتن اطلاعات بیش از حد زیاد و دانستن انبوه نکات متضاد، نه تنها یاری رسان شما نیست ، بلکه چوب لای چرخ نیز می کند. دوست من از همین اکنون موضوع ایده آل گرایی را در درون خود حل و فصل کن. چرا که نه تنها اکنون، بلکه در همه حال برای تو مشکل به وجود خواهد آورد. بعضی اوقات تعمق بیش از حد در یک موضوع، شبیه این است که به جای دیدن درخت و زیبایی آن، فقط چوب آن را ببینیم! نا گفته نماند که این موضوع در تصمیمات گروهی محتمل تر است. چرا که ذهن های متفکر و تصمیم گیرنده و البته متفاوت در یک تصمیم نقش بازی می کنند و احتمال اجماع بیش از حد تصمیمات و نظرات متضاد بیشتر است. در این مواقع، نقش رهبر جلسه و گروه در کنترل این موضوع بسیار حایز اهمیت و حیاتی است.

ـ دخالت افراد بیش از حد در گرفتن یک تصمیم

همانطور که در بند پیشین گفته شد، تصمیم گیری در یک جمع یا کمیسیون بسیار مشکل تر نیز می باشد. چرا که هر فرد حاضر و داخل در این تصمیم گیری رای خود را دارد و این اجتناب نا پذیر است. البته گفتنیست که این نوع تصمیم به خودی خود باعث می شود از گنجینه تفکراتی مختلفی بهره ببریم. در هر حال تصمیم گیری گروهی مزایا و معایبی دارد.

ـ علایق  و منافع شخصی

اغلب تصمیمات افراد، تحت تاثیر علایق شخصی آن هاست. گاهی اوقات تشخیص اینکه آیا علایق واقعا در تصمیم دخالت کردند یا خیر کمی دشوار است. ولی فراموش نکنید که دخالت این این منافع شخصی به شدت می تواند تصمیم شما را تحت تاثیر قرار داده و آن را به سمت موثر نبودن سوق دهد. بدیهی است که نکات گفته شده فقط چند مورد از دلایل عدم تصمیم گیری موثر و صحیح می باشد. می توانید در این خصوص از یادداشت های دیگر و یا منابع دیگر نیز بهره جویید.

پاسخی بگذارید