چگونه ذهن آرام و کم اضطرابی داشته باشیم؟

راه های متنوعی برای آرام ساختن ذهن و دور کردن روان از اضطراب و پریشانی وجود دارد. اصلا چرا ما به ذهن آرام نیاز داریم؟ اکثر افراد قدر ذهن آرام را فقط در مواقعی می دانند که تحت فشار هستند، یا می خواهند بر روی چیزی تمرکز کنند!

ذهن آرام فواید زیادی در شرایط مختلف دارد

ـ آیا شما زود عصبی می شوید؟ ـ آیا شما مدام در حال رنج کشیدن از اضطراب و استرس بی جا هستید؟ ـ آیا شب هنگام، در زمان و مقدار خواب خود مشکل دارید؟ ـ ذهن مضطرب استراحت و آرامش را از شما گرفته است؟ ـ آیا ذهن شما در هر حال بر روی هیچ موضوعی نمی تواند تمرکز کند؟ اگر شما هر یک از وضعیت های بالا را تجربه کرده اید، پس نیاز دارید یاد بگیرید که چگونه باید ذهن آرام تری داشته باشید. ذهن ناآرام، اضطراب لحظه ای، عدم تمرکز بر روی مسائل و … همه و همه دلایلی هستند تا ما نتوانیم کارهایمان را با بازده بیشتر و مدیریت زمان بهتری انجام دهیم. باید بپذیریم که ما برای فتح قله های بیشتر در زندگی خود، به این ابزار و مهارت ها نیاز داریم. ابزار و مهارت هایی که ذهن ما را آرام تر و روان ما را از تنش ها دورتر می کنند. اما چگونه؟

۱ـ به کارهایی که دوست دارید زمان بیشتری اختصاص بدهید

در طول روز زمانی را بیابید و آن را به کارهای مورد علاقه خود اختصاص دهید. مانند سرگرمی یا بازی مورد علاقه تان، کتاب خواندن یا گوش سپاری به موسیقی های مورد توجهتان.

۲ـ زمانی از روز را تنها باشید

در طول روز زمانی را به تنهایی خود اختصاص دهید. از همه تنش های روزمره دور باشید و به ذهن و بدن خود استراحت دهید. اگر از منظر مدیریت زمان نمی توانید این کار را انجام دهید، حتی چند دقیقه تنها بودن نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت. می توانید تمرینات مدیتیش یا یوگا یاد بگیرید و در طول روز کمی به اینگونه ورزش ها پرداخته و ریلکس کنید. قدم زدن در ساحل و یا جنگل هم در صورت دسترسی، گزینه خوبی می باشد.

۳ـ از عبارات و کلمات مثبت استفاده کنید

کلمات و عباراتی که استفاده می کنید، خواه ناخواه بر ذهن ناخودآگاه شما، بر رفتار و احساسات شما تاثیر می گذارد. چه با دوستان، آشنایان یا دیگران صحبت می کنید، چه در خلوت با خودتان، خود درونتان، تلاش کنید عبارات مثبت تری نسبت به روزهای قبل به کار ببرید. به کار بردن کلمات و عبارات مثبت، به شدت به شما کمک کنید تا از شر احساسات منفی، غم و نارضایتی درونی خلاص شوید. این تمرین شما را به سمت یک صلح درونی رهنمون می سازد، که در هر حال، آرامش درونتان غلیان می کند! عبارات مثبت اعتماد به نفس و عزت نفس افراد را بالا برده و به سمت رضایت درونی رهنمون می سازد. برای داشتن یک ذهن آرام ، از همین لحظه شروع کنید. عبارات مثبت را جایگزین کلمات و عبارات منفی نمایید.

۴ـ دی وی دی درون ذهنتان را عوض کنید!

چه تصاویر و عکس هایی ذهن شما را اشغال کرده اند؟ آیا شما مدام در حال تجسم تصویر مشکلات، سختی ها، شکست و فجایع هستید؟ دوست من، این تصاویر، تو را از داشتن یک ذهن آرام و رضایت درونی دور می کنند. می توان این تصاویر به شدت منفی را در ذهن تغییر داد.  البته کمی تلاش می خواهد.  اما این موضوع به سان تعویض یک دی وی دی است! دی وی دی حاوی تصاویر منفی را خارج کن و پس از وارد کردن دی وی دی خوشبختی و خوشحالی، از تماشای این مناظر بکر لذت ببر! اما ذهن ما انسان ها با یک دستگاه پلیر تفاوت هایی دارد. تصاویر منفی هر لحظه در ذهن هر انسانی می تواند به وجود آید، اما ما باید اجازه این کار را به ذهن خود ندهیم و بلافاصله تصاویر مثبت را جایگزین نماییم. این مهارت نیازمند تمرین و تکرار است. نیازمند اهدای زمان است. کمی زمان بدهید، کمی تلاش کنید. خواهید دید که می توانید وجود تصاویر مثبت را در ذهن خود به یک عادت بدل کنید. در اوایل راه زود خسته نشوید و در مسیر این تلاش دوام بیاورید. اجتناب از تصاویر ذهنی منفی، شما را از اضطراب، پریشانی، نگرانی و دلهره دور کرده و ذهن آرام و به دور از تنش را برایتان به ارمغان می آورد.

۵ـ نفس عمیق بکشید

توضیح زیادی نیاز نیست. نفس عمیق بکشید، خصوصا وقتی که استرس بر شما غالب گشته است.

۶ـ ورزش های جسمانی انجام دهید

قبل تر اشاره هایی به ورزش های ذهنی شد، اما ورزش های فیزیکی و جسمی فراموش نشود. هر قدر که شما جسم سالم تری داشته باشید، راحت تر می توانید به ذهن آرام دست پیدا کنید. با افزایش سلامت جسمانی، وضعیت ذهن شما در حین تمرکز و ریلکس کردن نیز بهبود می یابد.

۷ـ مدیتیش یا مراقبه

یکی از بهترین راه ها برای دستیابی به ذهن آرام و به دور از استرس، مدیتیشن یا اصطلاحا مراقبه می باشد. تنها روزی چند دقیقه مراقبه، و در همه حالت های موجود آن، به آرامش روان کمک بسزایی می کند. در این خصوص می توانید در منابع معتبر جستجو کنید.

۸ـ از طبیعت لذت ببرید

رها کردن وسعت دید چشمان خود در طبیعت، والاترین آرامش را باعث می شود. درخت ها، دریاچه ها، رودخانه ها، طلوع و غروب خورشید، همه و همه بخشی از این طبیعت بیکران خداوند متعال هستند که بدون هیچ چشم داشتی در اختیار ما انسان ها قرار گرفته اند. نگاه کردن و توجه کردن به این نعمات طبیعی، آرامشی از جنس خدا به ما می دهد. برای این کار برنامه بریزید، وقت بگذارید و اندکی خود را در دامان طبیعت رها کنید. ذهن آرام منتظر شماست!

پاسخی بگذارید