چگونه مشتریان خود را شگفت زده کنیم؟

همه جا نوشته اند و خوانده ایم که اگر می خواهید مشتریان وفاداری داشته باشید، باید یاد بگیرید مشتریان خود را شگفت زده کنید. همه ما به عنوان فروشندگان کالا و یا خدمات خود، مشتری کسب و کارهای بسیاری هستیم. ما کم و بیش تجربه شگفت زدگی را به عنوان مشتری داشته ایم. اما مهم این است که یاد بگیریم چگونه مشتریان خود را شگفت زده کنیم.

اجازه بدهید قل از پرداختن به اینکه چگونه مشتریان خود را شگفت زده کنیم، یک نکته را با هم مرور کنیم. از آنجایی که امروزه اغلب کسب و کارها گامهایی بسیاری حساب شده در مسیر مشتری مداری برمی دارند، شاید بتوان گفت تلاشهای عادی در حوزه جلب رضایت مشتریان چندان کافی نخواهند بود. ما در دورانی زندگی می کنیم که کم کم برای وفادار کردن مشتریان، باید بلد باشیم چگونه مشتریان خود را شگفت زده کنیم.

اگر شما نیز در جستجوی راهی برای شگفت زده کردن مشتریانتان هستید، این چند پیشنهاد را بررسی نموده و در کسب و کار خود آنها را عملیاتی نمایید.

 

۱ـ حافظه خود را تقویت نمایید

مهم نیست شما با چه تعداد مشتری در طول روز سر و کار دارید. چند تماس تلفنی می گیرید و اینکه چند مشتری را به سمت خرید بیشتر هدایت می نمایید، برای شگفت زده کردن مشتری، باید حافظه خود را تقویت نمایید. حتی برای این کار باید از نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتریان نیز کمک شایانی بگیرید. اما شاید بپرسید با قویت حافظه قرار است چگونه مشتریان خود را شگفت زده کنیم؟

پاسخ این است. زمانی که شما اطلاعات پیشین دریافتی از مشتری را فراخوانی نموده و در خصوص آنچه پیشتر مشتری با شما در میان گذاشته با او صحبت می کنید، وی ناخود آگاه احساس صمیمیت بیشتری با شما پیدا می نماید. به عنوان مثال اگر یک مشتری مدتی قبل خبر از یک بیماری کوچک به شما داده باشد و شما امروز حال او را بپرسید، کمی تا قسمتی از اینکه چنین اهمیتی به او قائل شده اید، او را به سمت شگفت زدگی خواهید برد.

 

۲ـ کمی بیش از آنچه خرید کرده است را به او بدهید

تصور کنید از یک فروشگاه لوازم خانگی خرید کرده اید. روز تحویل رسیده. عوامل فروشگاه یخچال ساید بای ساید شما را برای تحویل به منزلتان آورده اند. فرآیند نصب و راه اندازی تمام می شود. آموزشها داده می شود اما قبل از خداحافظی، شما یک هدیه دریافت می کنید. این چند قالب بسیار زیبای یخ است. نه نامی بر روی آن حک شده و نه لوگوی فروشگاه را دارد. چنان محترمانه تقدیم می شود که احساس ارزشمندی می کنید. مبلغ چند قالب یخ در مقابل سود حاصل از فروش یخچال بسیار ناچیز است، اما این رفتار یک پاسخ عالی است به سوال چگونه مشتریان خود را شگفت زده کنیم.

 

۳ـ از پست مستقیم استفاده کنید

این یک روش نوستالژیک است. امروزه همه در شبکه های مجازی و یا بر بستر موبایل حال همدیگر را می پرسند و تبریک می گویند. اینکه پستچی بسته ای بیاورد حاوی یک کارت پستال زیبا و یا یک هدیه با سلیقه، حس جالبی است. مخصوصاً اگر مشتری شما این هدیه را بی هیچ بهانه ای از شما دریافت کرده باشد.

 

۴ـ محصول و یا خدمت خود را پشتیبانی نمایید

اگر دوست داریم کمی کم هزینه تر یاد بگیریم چگونه مشتریان خود را شگفت زده کنیم ، جواب در پشتیانی حرفه ای است. تماسهایی که برای نظر سنجی و اطمینان از رضایت مشتریان گرفته می شوند، بیش از آنچه که شما تصور می کنید موجب بالارفتن رضایت آنان شده و ممکن است حتی برای برخی از آنان شگفت زدگی به دنبال داشته باشد.

 

۵ـ به مسئولیتهای اجتماعی خود عمل کنید

این یک راهکار هوشمندانه است. زمانی که مشتریان شما را در تلاش و تکاپو در حوزه ای غیر از خریدن و فروختن و … می بینند، به ویژه هنگامی که این تلاش معطوف است به عمل به مسئولیت اجتماعی، حسی خوب خواهند داشت و حتی شاید شگفت زده شوند.

پاسخی بگذارید