چگونه می توان از خطاهای احتمالی در جایگاه یک مدیر کاست؟

هر مدیری، یک انسان است که بر گروهی از انسانها مدیریت می نماید. خطا در ذات انسان نهفته است و این بسیار طبیعی است که انسانی، بنا به دلایل مختلف، مرتکب خطایی شود. اینکه خود را از هر خطایی بری بدانیم و در صورت رخ دادن خطا و اشتباهی، دست به سرزنش بیش از اندازه خود بزنیم، کمی زیاده خواهی و تا حدودی ایده آل گرایی است. پس بد نیست در گام نخست بپذیریم که ما نیز به عنوان یک مدیر، کم و بیش خطاهایی داشته ایم و در آینده نیز خاطی خواهیم بود. اما آنچه در این یادداشت در صدد بررسی آن هستیم، راهکارهایی است که با کاربست صحیح آنها، می توانیم در جایگاه یک مدیر خطاهای خود را کاهش داده و یا از آسیب رسانی آنها کم کنیم. آنچه من به تجربه در خصوص خودم و مدیرانی که در مقام مشاور افتخار همراهیشان را داشته ام به دست آورده ام، این است که فراگیری تکنیک های کاستن از خطاهای مدیریتی، نیازمند زمان و تمرین فراوان می باشد. اما شکی ندارم که در هر سنی و در هر شرایطی، موفقیت در کاستن از خطاهای مدیریت، چندان دور از دسترس نیست. اگر شما نیز خواهان کاستن از خطاهایتان به عنوان یک مدیر هستید، این ده نکته را مطالعه فرمایید.

۱ـ هدف گذاری کنید. هرچه بیشتر به هنر و دانش هدف گذاری مالک باشید، به همان اندازه، تصویری شفاف تر از آینده برای خود و سازمانتان خواهید ساخت. همین امر، می تواند مانع بسیاری را کج روی های احتمالی مجموعه شده و نیز معیاری به دست دهد برای سنجش میزان اثر بخشی تصمیمات. پس در اولین گام برای کاستن از خطاهای مدیریتی، دست به قلم شوید و برای سازمانتان و یا آن بخشی از یک سازمان بزرگ که شما به عنوان یک مدیر میانی در حال اداره کردن آن هستید، هدفگذاری نمایید.

۲ـ برنامه داشته باشید. برنامه ها، محصول تحلیل صحیح هدفها و خرد کردن آنها در زمان های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت می باشند. اگر برنامه ریزی صحیحی داشته باشید، احتمال سردرگمی شما و مجموعه تحت مدیریتتان کم خواهد بود و همین امر، مانعی است بزرگ بر سر راه خطاهای احتمالی که ممکن است از شما سر بزند.

۳ـ در تصمیم سازی، عجول نباشید. مدیران موفق، جز در شرایط بسیار حساس و اورژانسی، عجله ای برای تصمیم گرفتن ندارند. کارکشته های مدیریت می دانند هزینه صرف کمی زمان برای سبک و سنگین کردن هر موضوعی و رسیدن به یک تصمیم اصولی، در مقابل هزینه های یک خطا در تصمیم گیری، به صفر میل می نماید. از همین رو، آنان که عادت می کنند با حوصله و آرامش تصمیم بگیرند، بی شک کمتر دچار خطا خواهند شد.
۴ـ خود کنترل گر باشید. همه ما به عنوان یک انسان، حس های گوناگونی را در زندگی تجربه می نماییم. گاهی شادیم و گاه غمگین. دمی آرامیم و زندگی بر وفق مراد است و آنی عصبانی هستیم و دنیا روی سرمان خراب می شود. اگر یاد بگیریم که کنترلی کامل و مدبرانه بر روی احساساتمان به ویژه در طول ساعات کاری داشته باشیم، در این صورت است که خواهیم توانست درست تر تصمیم بگیریم و با ممانعت از تاثیر پذیری تصمیماتمان از احساساتی که با آنها درگیر هستیم، از خطاها پیش گیری نماییم.

۵ـ نظر سنجی کنید. درست است که شما مدیرید و تصمیم گیری می نمایید، اما گرفتن نظر دیگران، به ویژه کارکنانی که به تعهد و تخصصشان باور دارید، می تواند شما را در رسیدن به بهترین تصمیم و دوری از خطاهای احتمالی یاری گر باشد. معمولاً آنان که خود رای هستند، بیشتر از آنان که نظر جمعی را به دیدگاه صلب خود ترجیح می دهند، دچار خطا می شوند.

۶ـ مشاوره پذیر باشید. یک مشاور با تجربه، به عنوان یک فرد سومی که خارج از گود به شما، سازمانتان و برنامه های پیش رو نگاه می کند، بهتر می تواند عینکی از نقد بر چشمانش زده و شما را وارسی نماید. از این رو، معمولاً مدیرانی که مشاور یا گروهی از مشاوران کارکشته را در کنارشان می بینند و نیز بلد هستند چگونه از تجارب آنان استفاده نمایند، کمتر دچار خطا می شوند.

۷ـ بیش از حد اعتماد نکنید. بخش بزرگی از خسرانهایی که سازمانها در طول زمان تجربه می نمایند، محصول اعتمادهای بی موردی است که در یک برهه زمانی از مدیری سرزده است و تبعات آن کل سازمان را فراگرفته. از این رو، اکداً پیشنهاد می کنم ضمن اینکه لازم نیست شکاک باشید و مته به هر خشخاشی بگذارید، ضروری است بیش از حد هم اعتماد نکنید تا از احتمال خطاها کاسته شود.

۸ـ دانشتان را ارتقاء دهید. اگر مدیر یک مجموعه هستید که کالایی تولید می کند یا خدمتی تخصصی ارائه می نماید، هرچه بیشتر در فرآیند تولید و یا جریان امر ارائه خدمت، دانش کسب نمایید، کمتر دچار خطا خواهید شد. در کشور ما، بیش از سایر نقاط جهان ضروری است که یک مدیر، در اغلب زمینه های کاری در جریان در مجموعه خود، سر رشته داشته باشد، چرا که در غیر این صورت، احتمال سرکار گذاشته شدنش فراوان است.

۹ـ به روز باشید. عقب ماندن از غافله، خود یک خطاست و مسبب بسیاری خطاهای دیگر. در نتیجه در هر زمینه ای که به ذهنتان خطور می کند، تلاش کنید به روز شوید و سازمانی که مدیر آن هستید  را به روز کنید. به ویژه در حوزه های فن آوری و فن آوری اطلاعات.

۱۰ـ از اتفاقات روز جامعه با خبر باشید. اقتصاد کشور ما و ساختار عجیب و غریب بازارهایش، آماده است که در چشم به هم زدنی از هر چیزی تاثیر بپذیرد. از تغییر آب و هوا و مناسبتهای تقویمی بگیرید تا مذاکرات هسته ای که این روزها تنوزش داغ داغ است. از این رو، فرقی نمی کند که یک سازمان کوچک را مدیریت می نمایید یا یک مجموعه چند صد نفری را، شما در مقام یک مدیر، باید با هدف کاستن از خطاهای احتمالی، از اتفاقات روز اجتماع، با خبر باشید. امیدوارم این نکات، در کنار نکات دیگری که ممکن است بعد از مطالعه این نوشتار، به ذهن شما خطور کرده باشد، شما را در مسیر کاستن از خطاهای مدیریتی، بیش از پیش ورزیده نماید.

پاسخی بگذارید