چگونه می توان روز پربازده تری داشت؟ این ۶ نکته را به خاطر بسپارید

هر فرد در هر روز از هفته، تنها ۲۴ ساعت زمان دارد. برخی فکر می کنند این ۲۴ ساعت برای آن ها بسیار کم است و به هیچ وجه نمی توانند کارهای خود را در قالب این زمان محدود جای دهند. برخی دیگر نیز، که تعدادشان زیاد هم نیست، عملا نشان داده اند که این مدت محدود، کافی و وافی است. نمونه های بی شماری را داریم. همه ما انسان هایی را در اطراف خود می شناسیم که می دانیم با وجود مشغله های فراوان، به همه کارهای خود می رسند و هرکاری را با بیشترین بازده ممکن انجام می دهند. این موضوع گویای این است که آن ها روز پربازده تری را می گذرانند؛ اما باید بدانیم که روز پربازده را باید ساخت. شما هم می توانید با استفاده از مهارت های مدیریت زمان، افزایش خلاقیت و …، روز خود را پربازده تر طی نمایید و نهایتا موفقیت های بیشتری نیز کسب کنید. در این مقاله ۶ راه بسیار ساده برای افزایش بازده روزانه آورده شده است.

۱ـ عادت کنید هر روز خود را با یک صبح بی نظیر شروع کنید

ساعات اولیه صبح، ساعاتی است که انرژی کاینات بین انسان ها تقسیم می شود. اگر بتوانید از ساعات اولیه صبح برای ساخت یک روز پربازده برای خود بهره جویید، نصف مسیر را طی کرده اید. صبح زود از خواب بیدار شوید، کمی پیاده روی کرده و خود را میهمان یک صبحانه عالی نمایید. فقط یک بار این کار را امتحان کرده و تفاوت آن را با روزهای دیگر که مغایر با این بودید، بررسی کنید. اصلا شاید بتوان ادعا کرد ساعات اولیه صبح، منبسط تر از دیگر ساعات هستند و اکثر اموری که در این زمان انجام می شوند، از کیفیت کم نظیری برخوردارند. سعی کنید خود را عادت دهید که صبح ها را زود بیدار شده و با انگیزه باشید. (در این خصوص این یادداشت را از دست ندهید.)

۲ـ اولویت بندی کنید

در جهان امروز، هر انسانی در هر روز حداقل چندین کار برای انجام دارد. یعنی به واقع به سختی می توان فردی را پیدا کرد که به حدی کم مشغله باشد که در طول هر روز فقط یک کار برای انجام داشته باشد. پیشنهاد ما به شما این است که کارهای خود را اولویت بندی کنید. کارهای مهم تر خود را در اولویت قرار دهید. از اول صبح که روز پربازده خود را شروع کردید، لیستی تهیه کنید و به ترتیب اولویت، شروع به انجام دادنشان کنید. پس از اتمام این هر کار مقابلش تیکی به نشانه انجام کامل آن قرار دهید. خواهید دید که کارهایتان با چه سرعت باور نکردنی و بی نظیری پیش خواهد رفت و چقدر روز پربازده تری خواهید داشت.

۳ـ در هر لحظه فقط یک کار انجام دهید؛ مالتی تسک ممنوع!

بارها و بارها در مقالات مختلف این موضوع بیان شده و تکرار مکررات، فقط از جهت اهمیت بالای آن است. شاید شما جزو کسانی هستید که چندین کار را با هم انجام می دهید، و تصور می کنید با این روش کارهایتان سریع تر پیش می رود. اگر می خواهید برایتان اثبات گردد که چنین نیست، فقط یک روز، مالتی تسک را رها کرده و در هر لحظه فقط یک کار را انجام دهید. مکانیزم ذهن انسان  طوری است که با انجام چندین فعالیت هم زمان، همه آن ها را ناقص انجام می دهد. پس برای اجتناب از این موضوع، برای داشتن یک روز پربازده تر، در هر لحظه فقط و فقط یک کار انجام دهید. نتایجش را به زودی خواهید دید.

۴ـ به خود استراحت دهید

در فواصل زمانی مشخصی از روز، به تن و فکر خود استراحت دهید. برخی بر این عقیده اند که بی وقفه کار کردن سبب افزایش بازده و انجام پذیری کارهای بیشتری در یک روز است. اما مجددا پیشنهاد می کنیم خودتان به صورت عملی امتحان کنید. خصوصا اگر در محل کار خود فرصت و مکانی برای استراحت به صورت خوابیده وجود دارد، در میانه مشغله هایتان چند دقیقه ای چشمان خود را ببندید و اجازه دهید خون به قسمت های مختلف بدنتان به راحتی پمپاژ شود. بدین ترتیب موقع برگشت به کار نیز، با راندمان بالاتری کار کرده و روز پر بازده تری خواهید داشت.

۵ـ مدیریت زمان کنید

مهارت مدیریت زمان، چیزی نیست که در یک بند از یک یادداشت بتوان آن را خلاصه کرد. مجموعه ای از مهارت ها، توانایی ها و تمرین ها است که موجب می شود شما بیاموزید زمان خود را به نحو احسن مدیریت کنید. مدیریت زمان موجب می شود روز پربازده تری را تجربه نمایید.( برای آموزش کامل مهارت مدیریت زمان، پیشنهاد می شود این محصول را از دست ندهید.)

۶ـ در پایان روز از خود متشکر باشید

پس از ساختن یک روز پربازده ، از خود متشکر باشید. حتی اگر توانستید قدومی کوچک در مسیر خلق یک روز پربازده بردارید، باز هم خود را تحسین کنید. طبق اثر مرکب، شما با تکرار و بهبود این روند می توانید در مدتی کوتاه، بسیار روز پربازده تری را نیز برای خود بسازید. حتی می توانید تفاوت در نتایج را یادداشت نمایید و برای هر روز نمره ای در نظر بگیرید. بلا شک رفته رفته این نمره بهبود خواهد یافت.

پاسخی بگذارید