چگونه یک طرح کسب و کار جامع به نگارش درآوریم؟

راه اندازی و یا توسعه هر کسب و کاری بدون داشتن طرح کسب و کار ، راه سختی برای موفقیت در پیش خواهد داشت. طرح کسب و کار در حقیقت نقشه جاده ای را برای شما ترسیم می کند، که شما برای موفقیت بیزنس تان باید از آن عبور کنید و به مقصد برسید. طرح کسب و کار یا برنامه ای که برای بیزنس خود ریخته اید، پاسخ بسیاری از سوالات شما برای توسعه کسب و کارتان خواهد بود. در این یادداشت اصول نگارش یک طرح کسب و کار را به صورت جامع به شما معرفی می کنیم.

 

 

۱ـ آنالیز کمپانی

به این معنی که دقیقا بنویسید و بسیار شفاف بدانید که تولیدات یا خدمات شما چه چیزهایی هستند و شما دقیقا چه عرضه خواهید کرد.  این موضوع را می توانید بسط دهید و حتی نگارش کنید که تغییرات این خدمات یا محصولات در سال های آینده چگونه خواهد بود. بدین ترتیب دید شما بازتر و کامل تر خواهد  بود و می توانید برای کسب و کار خود صحیح تر برنامه بریزید.

۲ـ آنالیز صنعتی که در آن فعالیت می کنید

نمی توان طرح یک کسب و کار موفق را ریخت ولی از صنعت مادر این کسب و کار و سرشاخه آن، بی خبر بود. شناخت صنعت سرشاخه کسب و کار شما کمک می کند به خود پاسخ دهید که:

ـ بازار این صنعت در دنیا و کشور و شهر شما چقدر است؟

ـ چه عواملی بر روی این صنعت اثرگذارند؟

ـ فصول صعود و افول این صنعت چه فصل هایی هستند؟

ـ شما چه ترندهایی را می توانید برای موفقیت خود در این کسب و کار ایجاد کنید؟ و…

۳ـ آنالیز رقابتی کسب و کار

رقبای شما در این بیزنس چه کسان یا سازمان هایی هستند؟ نقاط ضعف و قوت آن ها در چیست؟ شما چه مزیت رقابتی نسبت به آن ها می توانید داشته باشید؟ اصلا به این سوال پاسخ دهید که چرا مشتری باید به جای  آن ها از شما خرید کند؟ پاسخ همه این سوال ها وابسته به این است که بتوانید رقبای خود را به خوبی بشناسید و در اوج اخلاق مداری به رقابت بپردازید.

۴ـ آنالیز و شناخت مشتریان هدف

اهمیت موضوع مشتریان بر هیچ کس پوشیده نیست. تا زمانی که شما به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار ندانید که روحیات غالب، سبک زندگی غالب و سایر ویژگی های اساسی غالب مشتریان هدفتان چه چیزهایی هستند، نخواهید توانست خواست و نیاز آن ها را پاسخ بگویید و آن ها را به مشتریان وفادار کسب و کار خود تبدیل نمایید.

۵ـ پلن بازاریابی

روش های بازاریابی بسیار متنوع و مختلفی وجود دارد، اما همه آن ها برای همه کسب و کارها مناسب نیست و بازده نیز ندارد. با توجه به نوع محصولات و خدمات شما، مشتریان هدفتان و چند پارامتر دیگر، بهترین روش ها در طرح کسب و کار شما نگارش شده و لحاظ می شود. در این خصوص حتما با یک متخصص بازاریابی مشورت کنید.

۶ـ تیم مدیریتی

این مورد در طرح کسب و کار باید با جزییات مکتوب گردد. تیم مدیریتی شامل چه پست هایی است، و چند نفر در این تیم حضور خواهند داشت. این نکات به همراه جزییات دیگر باید در طرح کسب و کار نگارش شوند.

۷ـ سلسله مراتب و نحوه عملکرد سازمان

طبعا اگر بهترین نیرو ها و پیشرفته ترین ابزار را هم در اختیار داشته باشید، بدون وجود سیستم نمی توان کاری از پیش برد. یکی از مهم ترین بخش های یک طرح کسب و کار، همین بخش است. یک سیستم قوی، کارآمد و صحیح، می تواند در هر برهه سختی کسب و کار شما را حفظ کند.

۸ـ سیستم مالی

دخل و خرج سازمان شما قرار است به چه صورت مدیریت شود؟ منابع خود را باید بشناسید. ورودی و خروجی های سازمان را این دپارتمان تعیین می کند و به همین خاطر تاثیر عمیقی در نتایج شما دارد. هشتمین و آخرین رکن نگارش یک طرح کسب و کار ، مکتوب کردن سیستم مالی با جزییات آن است.

پاسخی بگذارید