چگونه یک کارمند منفعل را احیا کنیم؟

اگر یک مدیر هستید، حتماً این تجربه را داشته اید که در بازه های مختلف زمانی، یکی از نیروهایتان انرژی و انگیزه همیشگی خود را از دست داده و عملکردی بر خلاف همیشه از خود نشان می دهد. چنین نیروهایی، اگر چنانچه به حال خود رها شوند، با یک مکانیزم کاملاً مشخص، هر روز و هر روز بیشتر در هزارتوی بی انگیزگی و ناکارآمدی گم می شوند و همین امر هم باعث می شود که عملکردشان هر روز بدتر از روز گذشته شود. بدیهی است که سرنوشت چنین نیروهایی در سازمان معلوم است. آنها یا اخراج می شوند و یا اگر اخراج کردنشان بنا به هر دلیلی نا ممکن باشد ـ در این خصوص این یادداشت را حتماً بخوانید ـ به درجات پایین تر کاری تنزل یافته و کارهای بی اعتباری به آنها سپری می شود که همین امر هم منجر به فروپاشی بیشتر در آنها می شود. مدیران حرفه ای و کاربلد، می دانند چگونه باید چنین نیروهایی را احیا کرد اما مدیران ضعیف و کم تجربه، با سوء رفتار خود، بیشتر موجبات شکست این نیروها را فراهم می آورند. در این یادداشت، تلاش من بر این است که شما را با رفتارهای صحیحی آشنا کنم که به واسطه آنها، می توان یک کارمند منفعل را احیا کرد.

۱ـ حواستان به انرژی درونی کارمندانتان باشد

بسیاری اوقات ما در امور مختلف، زمانی دست به اقدام می زنیم که کار از کار گذشته است. جمله “متاسفم، کمی دیر متوجه شدید” ورد زبان بسیاری از دکترها هست. در خصوص یک کارمند منفعل هم زمان تشخیص بسیار اهمیت دارد. شما باید چنان رابطه ای با نیروهایتان داشته باشید که هرگونه تغییر درونی در آنها را متوجه شوید. درست است که هر تغییر رفتار جزیی را نمی توان به حساب تبدیل شدن نیرو به یک کارمند منفعل گذاشت، اما گوشتان را باید به زنگ خطری که در این مورد می شنوید، تیز کنید.

۲ـ علت را بیابید

یک کارمند منفعل ، اغلب به انتخاب خود دست به تغییر رفتار نمی زند بلکه سلسله رخدادهایی در زندگی کاری و یا زندگی شخصی چنین کارمندانی، آنها را به سوی تغییر رفتار سوق می دهد. از این رو، در گام نخست علت را بیابید. ممکن است عوارض جانبی تصمیمات خود را در یک کارمند منفعل بیابید. از این رو، علت جویی بسیار دارای اهمیت می باشد.

۳ـ شفاف سازی کنید

اغلب تنها با صحبت کردن می توان جلو بسیاری از فجایع را گرفت. پس با کارمند منفعل خود صحبت کنید. اجازه دهید درد دل کند، اجازه دهید برون ریزی کاملی در مقابل شما داشته باشد تا بتواند از سنگینی و فشار دورنی خود بکاهد. گاهی توضیحاتی که می دهید و اطمینانی که حاصل می کنید، حلال بزرگی برای این معضل می باشد.

۴ـ از یک کارمند منفعل انتظارات بزرگ نداشته باشید

هرچه شما انتظارات خود را بهتر مدیریت نمایید، به احیا شدن یک کارمند منفعل بیشتر کمک خواهید کرد. تحت هر شرایطی الان کارمند شما در روال همیشگی خود نیست پس انتظارات شما نیز نباید در روال همیشگی خود باشد. اجازه دهید کمی کارش سبک تر شود، این موضوع به او کمک خواهد کرد تا دوباره روحیه خود را بازیافته و به چرخه اثرگذاری بازگردد

۵ـ همکارانش را متوجه موضوع کنید

اگر همکاران و دوستان نزدیک کارمند منفعل در امر احیا وی با شما همکاری کنند، نتیجه چندین برابر بهتر و سریع تر خواهد بود. یک کارمند که ماهها و یا حتی سالها برای آموختنش زمان صرف کرده اید و هزینه خطاهایش را شما پرداخته اید، ارزش آن را دارد که یک جلسه ویژه موضوع او با همکارانش برگزار نمایید. در این جلسه، تک تک همکارانش را متوجه موضوع کنید و همراهی آنها را در امر احیاء این کارمند منفعل جلب نمایید.

پاسخی بگذارید