کارآفرینان موفق و قدم هایی که در جهت قدرتمند شدن ذهن برمی دارند

کارآفرینی و داشتن کسب و کار، برای هر انسانی فریبنده به نظر می رسد. به این دلیل که قرار است کارآفرین رییس خود باشد، حقوقش را خودش تعیین کند، کار مورد علاقه خودش را انجام دهد و … . اما این مزایا، بهایی دارد که قطعا بدون پرداخت آن نمی توان مزایایش را به دست آورد. قیمت این مزایا، داشتن ذهنی قدرتمند است. کارآفرینان موفق ، همگی این بها را پرداخته اند تا این عنوان را کسب کنند.

کارآفرینان با چه چالش هایی مواجه هستند؟

بسیاری از کارآفرینان نوعی انزوای اجتماعی را تجربه می کنند. باید بپذیریم که کارآفرینان انسان های کمی متفاوتی هستند. به همین خاطر ممکن است در ظاهر امر، روزانه با دوستان، همکاران و سایر انسان های اطرافشان تعامل داشته باشند، ولی نگرانی های خود یا ایده های خود در مسیر نوآوری و کارآفرینی شان را با کسی نمی توانند بازگو کنند. از طرفی برای کارآفرینان موفق ، ایجاد یک بالانس و تعادل میان زندگی کاری و شخصی، امری ضروری و در عین حال چالش برانگیز به شمار می رود. چرا که کارآفرینی فعالیت و توجه بسیار زیادی می طلبد و ممکن است این موضوع باعث شود تمرکز کارآفرین از روی مسائل دیگری همچون خانواده برداشته شود. ( در این خصوص پیشنهاد می کنیم این محصول را از دست ندهید. ) از جمله دیگر مسائل روحی و روانی که ممکن است برای کارآفرینان موفق حادث شود، ازدیاد استرس و اضطراب است. آمار نشان می دهند ۹۰ درصد کسب و کارهای نو که کارآفرینان اقدام به راه اندازی آن ها می کنند، در نهایت با شکست مواجه می شود. همین موضوع به حد کافی برای یک کارآفرین نگران کننده و اضطراب آفرین است. یک مسئله روحی و روانی دیگر عجیب که برخی کارآفرینان ممکن است در دام آن گرفتار شوند، اعتیاد به ایجاد کسب و کار است! بله، این موضوع عجیب به نظر می رسد ولی اگر به آمار دقت کنیم به این نکته پی خواهیم برد که خصوصا در کسب و کارهای آنلاین و نرم افزاری این موضوع مشهود تر است. به این معنی که کارآفرین بدون اینکه یک کسب و کار را توسعه بخشد، اقدام به راه اندازی کسب و کاری دیگر می کند، و کسب هایی بلافاصله از کاری دیگر شروع می شود. این دور باطل همین گونه ادامه می یابد و هیچکدام به نتیجه نمی رسد. عدم صبر و حوصله و اعتیاد به شروع کسب هایی پشت سر هم یکی دیگر از معضلات روحی و روانی برای کارآفرینان حتی کارآفرینان موفق به شمار می رود.

کارآفرینی برای کارآفرینان موفق ، یک فرصت برای تقویت عضلات ذهن است

خبر خوب در بین همه این چالش ها این است که کارآفرینان موفق فرصت تقویت ذهن خود را بیشتر از هر کس دیگری دارند. در این مقاله ۱۰ فعالیت و فرصت برای کارآفرینان موفق برای تقویت مهارت های ذهن آورده شده است.

افزایش نظم شخصی

هیچ شخصی به اندازه یک کارآفرین و رهبر فرصت این را ندارد که خود را از جهت نظم شخصی به اوج ببرد. اولین موهبت برای کارآفرینان موفق، همین نظم شخصی است.

قدرت محاسبه ریسک

وقتی شما یک مدیر، رهبر یا کارآفرین نام گرفتید، بار مسئولیت سنگینی را بر دوش خود پذیرفتید. این بار مسئولیت، در اثر تجربه و گذر زمان به شما می آموزد که چگونه ریسک یک اقدام را محاسبه کنید و برنامه ریزی خود را براساس آن انجام دهید.

درک عمیق تر و بهتر احساسات خود

کارآفرینان موفق نمی توانند کاری را انجام دهند که دوست ندارند. بر همین اساس، می توان ادعا کرد که یک کارآفرین براساس فعالیت ها و نتیجه این فعالیت هایش، خود را بهتر از دیگران می شناسد و احساسات خود را بهتر درک می کند.

افزایش مسئولیت پذیری

برای رهبران کسب و کارها و سازمان ها و برای کارآفرینان موفق ، شانه بالا انداختن هیچ معنی و مفهومی ندارد. یک کارآفرین در طول دوران فعالیت خود، به خوبی می آموزد که تمام مسئولیت خود و تیم را عهده دار شود و بهانه گیری نکند.

مواجهه و مقابله صحیح با استرس ها و آشفتگی های ذهنی

یک کارآفرین آهسته آهسته می پذرید که چاره ای ندارد جز اینکه با استرس ها و آشفتگی های ذهنی اش، به صحیح ترین روش مقابله کند. چرا که در مواقع داشتن استرس، نتایجی که می گیرد، نیازمند بهبود هستند.  این روش مقابله می تواند ورزش کردن، سپری کردن ساعاتی با دوست، مسافرت کردن و… باشد.

تشویق خویش

بسیار طبیعی است که هر کارآفرینی دوست داشته باشد کسب و کارش با سرعتی فزاینده رشد کند و پیش رود. اما هر کاری برای شکوفایی خود، زمانی را نیاز دارد. در طول طی این زمان، ممکن است برخی ها دلسرد شوند، و انگیزه خود را از دست بدهند. اما درسی که از کارآفرینان موفق در این باب می توان گرفت این است که خود را تحسین کنیم و برای دستاوردهای کوچک نیز برای خود پاداشی در نظر بگیریم. رضایت درونی ما، بالاتر از هر چیز دیگری است.

به چالش کشیدن ترس های خود

هر رهبر و مدیر کسب و کاری، در زندگی کاری خود با ترس هایی روبرو است. هیچ فردی به اندازه یک کارآفرین این ترس ها را در مقابل خود نمی بیند. کارآفرینان موفق ، با شجاعت هر چه تمام ترس های خود را به چالش می کشند و آن ها را از دور خارج می کنند. اگر در زندگی بزرگان کسب و کار ها تامل کنید خواهید دید اکثرا این افراد دست به کارهایی زده اند که در زمان خودشان، و در بادیِ امر بسیار ترسناک و خطیر به شمار می رفته است. دلیل موفقیت آنان نیز همین است. اینکه ترس های  خود را به چالش کشیده اند.

کمک خواستن از دیگران

همه چیز را همگان دانند! کمک خواستن از افراد متخصص، نه تنها کار افراد ضعیف نیست؛ بلکه تنها کسانی جرئت انجام این کار را دارند که می دانند برای بازده هرچه بیشتر چاره ای جز کمک گرفتن از بقیه ندارند. از جمله نکاتی که کارآفرینان موفق یاد می گیرند، این است که از افراد متخصص در هر زمینه استفاده کرده و از کمک آن ها بهره بجویند.

عبرت گرفتن از اشتباهات

در دنیای کسب و کار، گاهی اوقات برخی اشتباه ها جبران پذیر نیستند و بعد از حادث شدن، تاوان سنگینی را می طلبند. کارآفرینان موفق می دانند که از هر اشتباه کوچک خود باید درس بگیرند و حتی الامکان آن را تکرار نکنند.

تلاش برای ساختن هر روزی بهتر از دیروز

هرکسی که امروزش بهتر از دیروز نباشد و پیشرفتی هر چند کوچک نکند، روز مرگش است و کارآفرینان موفق این را بهتر از هرکسی می دانند. بنابراین هر روز و هر روز تلاش می کنند بهتر از دیروز باشند و این نکته، آخرین نکته این مقاله در رابطه با آثار مثبتی است که کارآفرینان موفق به دلیل کارآفرین بودن خود، فرصت بهره برداری از آن را دارند.

پاسخی بگذارید