کار آفرینان آمریکایی و تفاوت آنها با دیگر کار آفرینان جهان

کار آفرینان آمریکایی! شاید عجیب به نظر برسد اما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این نکته بپردازیم که چه عواملی وجود دارد که به موجب آن کار آفرینان آمریکایی متفاوت تر و موفق تر از دیگر کار آفرینان نقاط جهان می شوند و یا حداقل متفاوت تر به نظر می رسند. زمانی که سخن از کار آفرینان می شود و مثالی در این باب به میان می آید، بدون شک اکثر مثال هایی که زده می شود از کار آفرینان آمریکایی است.

شاید همین لحظه که به خواندن این متن مشغول هستید، نام هایی در ذهن شما نقش بسته باشد. نام هایی که بیشتر آنها را کمابیش می شناسیم. Bill Gates، Steve Jobs، Mark Zuckerberg و … افرادی که به آنها اشاره شد، بدون شک بخش بسیار کوچکی از جامعه کار آفرینان آمریکا می باشد که امروزه در زمره برترین کار آفرینان جهان شناخته شده اند و بسیاری از افرادی که شروع به کاری می کنند، صرف نظر از اینکه زمینه کاری شان مرتبط است یا نه، الگوهایی که برای خود بر می گزینند از کار آفرینان آمریکایی می باشد.  اولین مشخصه کار آفرینان آمریکایی یک چیز است و آن محکم و سخت گیر بودنشان است. این مشخصه در تمام تصمیمات و اهدافشان متجلی است. شاید در ابتدا این نوع صلبیت آزار دهنده باشد اما شاید بتوان به تحکم گفت که همین رفتار است که موجب موفقیت این دسته از کار آفرینان شده است.   در ادامه می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چه عاملی سبب تمایز این افراد با دیگر کار آفرینان شده است.

بهترین ها را برای سازمان خود برمی گزینند

کار آفرینان آمریکایی زمانی که می خواهند تا کارمندی را استخدام نمایند، تمام افراد واجد شرایط را موشکافانه مورد ارزیابی قرار می دهند تا صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد را متناسب با نیاز سازمانشان مورد بررسی قرار دهند. شاید بشود گفت این تصمیم برای این افراد تصمیمی حیاتی باشد و تعیین کننده مسیر سازمان نیز می باشد. کارمندان این افراد باید از توانایی ها و پتانسیل های بالایی برخودار باشند و توانایی تطبیق خود را با شرایط سازمانی داشته باشند. کار آفرینان آمریکایی به این نکته اهمیت بسیاری می دهند و آن این موضوع است که کارمند باید خلاق باشد و در غیر این صورت محکوم به ترک سازمان است. این نکته به قدری برای آمریکایی ها مهم است که به موجب آن خالق یک کمپانی به دلیل عدم کفایت در یک مقطع زمانی خاص و به دلیل از دست دادن سهام عمده شرکت خود از کمپانی خود ساخته اش اخراج می شود و آن فرد Steve Jobs بود.

طرح ریزی و برنامه ریزی سازنده دارند

برنامه ریزی انجام شده توسط کار آفرینان آمریکایی، اعم از اولویت بندی ها، سرمایه گذاری ها، اقدامات لوجستیک و… از یک کیفیت اپتیمم و بهینه برخوردار است. این افراد متخصصین را به استخدام در می آورند تا بهترین نتایج ر ا در هر زمینه کسب نمایند. برنامه ریزی یکی از حیاتی ترین پارامتر هایی است که این کار آفرینان به آن اهتمام می وزند تا تمام اقداماتی که در حال اجرایی شدن است و یا در آینده اجرایی خواهند شد، بهترین نتایج را به دست آورند و یک سود حداکثری را رقم بزنند. این قدم پس از امر استخدام از مهم ترین اقدامات و تصمیمات کار آفرینان آمریکایی می باشد.

اولویت بندی صحیح دارند

کار آفرینان آمریکایی در تمام کار ها و اقدامات، روی زمینه های عملی و سود آور تمرکز کرده و اولویت بندی هایشان بر مبنای همین اصل است. یکی از مشخصه های اصلی هر سازمان در کنار کار سود آور و مفید، داشتن یک برنامه مدون و صلب می باشد که شاید بتوان ادعا کرد که همین برنامه مدون مقدمه ای برای سود های بعدی در سازمان است. برای برنامه ریزی باید اولویت بندی کرد. کار آفرینان آمریکایی با در نظر گرفتن تمام جوانب لیستی از اولویت های خود تهیه کرده و به آنها اهتمام می ورزند. این کار به کار آفرینان در زمینه های متفاوتی کمک های فراوانی می نماید و نقشه راه را برای آنها ترسیم می نماید. با داشتن اولویت بندی های مخصوص هر مجموعه، سازمان تصمیمات صحیح، اصولی و متناسب با اهداف می گیرد و این به اعضا سازمان اجازه می دهد تا از تحت تاثیر قرار گرفتن از عوامل بیرونی به دور باشند. این همان چیزی است که کار آفرینان به آن تمرکز می نمایند و مثالی در این باب می تواند داستان پیشنهاد  Microsoft به Facebook در سال ۲۰۰۵ باشد که علی رغم رقم بالای ۵ میلیون دلاری پیشنهاد شده از سوی کمپانی نام آشنا به یک استارت آپ تازه تاسیس شده، کار آفرین در راس آن یعنی Mark Zuckerberg این پیشنهاد را رد کرده و به مسیر خود ادامه می دهد. شاید اگر در آن زمان مارک از اولویت بندی صحیحی برخوردار نبود به خاطر پیشنهاد بزرگی که شده بود سهام شرکتش را می فروخت و امروزه  Facebook نه آن چیزی که امروز ما می شناسیمش که چیزی کوچک تر و کم اهمیت تر بود.

تصمیمات محکم می گیرند

زمانی که هر اتفاق سختی که می افتد، فارغ از زمان، مکان و درجه کیفی و کمی سازمان، باید اقداماتی در جهت رفع آن اتفاق صورت پذیرد. در یک کلام می شود گفت که تصمیمات محکم و تعیین کننده یکی از مشخصه های کار آفرینان آمریکایی است. برای موفقیت تصمیمات محکم مهم است و برای رشد سریع و جهت دار سازمان مهم و ضروری است. نمونه ای از تصمیمات تاریخ ساز می تواند داستان کمپانی Tesla باشد که در سال ۲۰۱۳ در پی آتش گرفتن اتوموبیل تمام برقی Tesla، رئیس کمپانی، Elon Musk در یک تصمیم بی سابقه و تعیین کننده، خطر را به یک فرصت برای سازمان خود تبدیل نمود.

به ایده های  الهام بخش اهمیت ویژه ای قائل هستند

کارمندان آمریکایی در بسیاری از مواقع به دلیل مدیریت و رهبری صحیح در محیط کاری خود انگیزه می گیرند.در مواقع شکست، مدیران به جای انتقاد از کارمندان خود، با دادن ایده های الهام بخش و پسندیده، جریان کاری را در دست گرفته و کارمندان خود را تشویق به خلاقیت می کنند تا با دادن ایده های نوین، سازمان را از وضعیت موجود نجات دهند. کار آفرینان آمریکایی همواره به کارمندان خود اهمیت کار تیمی را مشخص می کنند و به آنان در تمام زمینه ها الهام بخشی می کنند تا موقر واقع شوند.   فاکتور های بسیاری وجود دارد که موجب شده تا کار آفرینان آمریکایی به عنوان برترین ها در دنیای کار آفرینان ظاهر شوند شاید بتوان با قاطعیت گفت که حس برتر بودن و برتر خواهی یکی از عواملی است که به موجب آن آمریکایی ها به کار آفرینان برتر تبدیل می شوند. اما هر چه که است واقعیت این است که به عنوان یک کار آفرین و مدیر باید این دسته از کار آفرینان برتر را به عنوان الگوی خود قرار دهیم و با در نظر گرفتن اقدامات آنها و شرایط سازمان خود به یک تصمیم درست و مهم دست یابیم.

پاسخی بگذارید