کدامین رفتارهای یک مدیر دلسرد کننده هستند؟

هیچ نیرویی برای کار نکردن وارد یک سازمان نمی شود، بلکه این مدیران هستند که به مرور زمان، با رفتار خود و یا به عبارت بهتر، با سوء رفتار خود، کارکنان را از انرژی اولیه برای کار کردن و ثمر بخش بودن دور کرده و آنها را به نیروهایی منفعل و ناکارآمد تبدیل می نماید. همین الان بهترین فرصت است که کلاه خود را قاضی کنید و نگاهی به گوشه و کنار کسب و کارتان بیاندازید. اگر هستند نیروهایی که از زیر کار در می روند، درست کار نمی کنند و همواره منتظر فرصتی هستند تا مسئولیت گریزی نمایند، در یک کلام شما مسئول هستید و در مقام مدیر باید ریشه را در رفتارهای دلسرد کننده خود جستجو کنید. نیت من از نگارش این یادداشت تلنگر به شما مدیر گرامی است تا رفتارهای دلسرد کننده خود را به خوبی بشناسید و از انجام آنها خودداری نمایید.

۱ـ هرگز یک مدیر قدرناشناس نباشید

هیچ رفتاری مانند قدر ناشناسی نمی تواند یک کارمند را به قعر دره بهره وری سقوط دهد. اگر منتظر هستید که کار خارق العاده ای از نیروهایتان سر بزند تا شما آنها را مورد تشویق قراردهید، شما هرگز آن کار خارق العاده را نخواهید دید چرا که با قدرناشناسی، انگیزه و انرژی لازم برای خلق و ایجاد را از کارمند خود می گیرد. توصیه من به شما مدیر گرامی این است که به بهانه های کوچک از نیروهایتان قدردانی کنید تا آنها به جلب قدردانی بیشتر، راغب شوند. قدرنشناسی بدترین رفتار دلسرد کننده یک مدیر است.

۲ـ اقدمات کارمندانتان را به موقع پشتیبانی و تکمیل کنید

برای یک لحظه خود را جای کارمندتان بگذارید. اگر نامه ای تنظیم کنید، پروپوزالی بنویسید، طرح و ایده ای را به صورت مکتوب بیان کنید و در کل کاری را به درستی انجام دهید، چقدر صبر و تحمل دارید که این نامه، این طرح و این ایده روی کاذیه جناب مدیر خاک بخورد. مدیرانی که به بهانه های مختلف از عملکرد نیروهایشان پشتیبانی نمی کنند و در واقع حلقه زنجیر را به موقع تکمیل نمی نمایند، این پیام را به کارمندان خود می دهند که کار تو چندان هم مهم نبوده و این بسیار طبیعی است که کارمند دلسرد شود.

۳ـ هرگز مقایسه نکنید

هر کارمندی توانایی ها، استعدادها، نقط ضعف و نقاط قوت خاص خود را دارد. مقایسه یک کارمند با دیگری، هرگز رفتار قابل تاییدی برای یک مدیر نیست. این یک رفتار دلسرد کننده است و اگر برای شما مقایسه کردن یک عادت است، لطفاً این عادت را ترک کنید. به بهانه انگیزه دادن هم هرگز دست به چنین کاری نزنید، چرا که نه تنها انگیزه نخواهید داد، بلکه تخم دشمنی، نفاق و حتی حسادت می کارید. شما مدیر هستید، پس با مقایسه کارمندانتان را دلسرد نکنید.

 

این کارگاه آموزشی را از دست ندهید:

خطاهای نابخشودنی در مدیریت

 

۴ـ غرور را کنار بگذارید، مدیران افتاده انگیزه بخش تر هستند

اگر هنگام ورود به محیط کارتان باد به غب غب می اندازید و جواب سلام کسی را نمی دهید، اگر در اتاقتان به روی کارمندانتان بسته است و دیدن شما نیاز به کلی پیغام و پسغام دارد، اگر در ذهنتان این نکته می چرخد که کارمندانتان ارزش ندارند و هر لحظه می توانید یکی بهتر از آنها را پیدا کنید، شما یک مدیر دلسرد کننده هستید.مدیرانی که صمیمی هستند، راحت در محیط کارشان کار می کنند و ارتباط برقرار می نمایند و در یک کلام افتادگی پیشیه می کنند، به نیروهایشان انگیزه می بخشند.

۵ـ با احترام برخورد کنید

رفتار به دور از ادب، احترام و نزاکت، بی هیچ شبهه ای هر انسانی را دلسرد می کند. نیروهای سازمانهایی که مدیران بد خلق و بی نزاکتی دارند، تنها از روی اجبار در آن مجموعه ها گذران عمر می کنند و هر آن در جستجوی فرصتی هستند تا موقعیت آزاردهنده خود را ترگ کنند. از این رو، برای جلوگیری از دلسرد شدن نیروها، به هیچ عنوان نباید با آنها به دور از ادب و احترام برخورد کرد.

پاسخی بگذارید