کسب و کارهای کوچک به خاطر این ۶ علت شکست می خورند

با توجه به تحقیقات صورت گرفته در مراکز مختلف آمار، تنها نیمی از کسب و کارهای کوچک و جدید، می توانند عمر خود را به ۵ سال برسانند، و تنها یک سوم از کل کسب و کارهای کوچک و جدیدی که پی ریزی می گردند، می توانند شاهد ۱۰سالگی خود باشند. گزارشی که مجله فوربس در این خصوص ارائه می دهد، تکان دهنده تر نیز می باشد. فوربس می گوید فقط و فقط ۸ مورد از ۱۰ کسب و کاری که ایجاد می شود، می تواند تا ۱۸ ماه دوام داشته باشد. با این اوصاف، شما فکر می کنید دلیل این شانس کم برای بقا در بازار برای کسب و کارهای کوچک چیست؟ چگونه می توانیم کسب و کار خودمان را از این ورطه رهانیده و به سمت تعالی و موفقیت سوق دهیم؟ این مقاله ۶ عامل  اساسی موثر در فروریزی و شکست کسب و کارها را بیان می کند. شما نیز می توانید با جلوگیری از تاثیر این عوامل در کسب و کار خود، از نتایج منفی این عوامل دوری گزینید.

۱ـ ضعف مدیریتی و رهبری

اگر شما به عنوان رهبر و مدیر یک کسب و کار از ویژگی های مورد نیاز برای رهبری برخوردار نباشید، امید زیادی به بقای کسب و کار خود نداشته باشید. ضعف در مدیریت و مسائل مدیریتی می تواند نمودهای گوناگونی داشته باشد و در اشکال مختلفی خود را نشان دهد. شما به عنوان یک رهبر، باید تجربه و دانش کافی در زمینه تصمیم گیری، نظارت بر کارکنان،  خلق هدف و … داشته باشید. هم چنین باید بتوانید روحیه مبارزه و دوام در برابر مشکلات را به خود و تیم خود تزریق کنید. هرآن و در هر کسب و کاری ممکن است بین مدیران و کارکنان اختلاف پیش آید. یک رهبر باید بتواند این اختلافات را مدیریت کند. وگرنه شک نکنید که همین اختلافات در پایه و اساس کسب و کارتان ریشه دوانده و پایه هایش را خواهد لرزاند.

۲ـ فقدان ارزش منحصر به فرد در کسب و کار

ممکن است شما در حال ارائه کالا یا خدمتی هستید که طرفدار و خواهان بسیاری در سطح جامعه دارد. اما با این وجود در جرگه کسب و کارهای کوچک و جدیدی قرار می گیرید که روند شکست را طی می کنند. علت چیست؟ دوست من تا زمانی که ارزش بخشی و ایجاد ارزش های انسانی و معنوی چاشنی کسب و کارتان نباشد، موفقیت به سراغ شما نخواهد آمد. اینکه چگونه از  طریق کسب و کارهای کوچک ، در کنار سوددهی و کسب درآمد، ارزش سازی نیز انجام دهیم، بحثی جداست. اما خلاصه کلام این است که باید با توجه به ارزش های موجود در جامعه و شرایط گوناگون، ارزش آفرینی کنید. اینگونه سود نیز پی شما خواهد آمد. شک نکنید!

۳ـ بی توجهی به نیازهای مشتریان

اگر شما به نیازهای مشتریان، و بازخورد مشتریان به کالایی که می فروشید یا خدمتی که ارائه می دهید، بی توجه باشید، حتما شکست خواهید خورد. باید هر فصل، هر ماه و هر روز متوجه نیاز مشتری باشید. بدانید در این برهه چه محصول یا خدماتی، بیشتر می تواند به مشتریان شما کمک کند. شاید مشتریان شما، آنچه را که شما می فروشید دوست داشته باشند و شما را بابت ارائه این کالا یا خدمت تحسین کنند، اما وقتی نیازی به آن ندارند چرا باید پولی پرداخت کرده و آن کالا یا خدمت را بخرند؟ شاید محصولی که تا دیروز جزو محصولات پر فروش شما بود و سود سرشاری از آن کسب کرده بودید، از امروز از نظر نیاز مشتریان در نقطه نظر سقوط قرار گرفته است. غفلت از این موضوع چیزی جز حماقت نیست.

۴ـ مدل کسب و کار غیر سودآور

کسب و کارهای کوچک ممکن است از ایده های بسیار ایده آل و بکری گرفته شده باشند، اما تا زمانی که یک مدل و الگو برای نحوه کسب درآمد برای این کسب و کارهای کوچک وجود نداشته باشد، بسیار محتمل است که یک سالگی کسب و کارهای کوچک خود جشنی را تجربه نکنند. نحوه کسب درآمد از هر کسب و کاری از جمله کسب و کارهای کوچک، سنگ بنا به شمار می رود. پس بهتر است که قبل از استارت راه اندازی، یک بیزنس مدل سودده برای کسب و کار خود بنا نمایید.

۵ـ فقدان مدیریت مالی قوی

وبسایت معتبر smallbiztrends گزارش می کند که ۴۰ درصد کسب و کارهای کوچک در مدت فعالیت خود به سوددهی می رسند. ۳۰ درصد به نقطه سر به سر می رسند و ۳۰ درصد باقی مانده متحمل ورشکستگی و ضرر می گردند. این رقم، رقم نسبتا بالایی به شمار می رود. فکر می کند دلیل این موضوع چیست؟ بله، فقط و فقط عدم مدیریت مالی صحیح و حسابداری غلط. اگر می خواهید کسب و کار خود را از این خطر مصون دارید، فراموش نکنید که یک مدیریت جامع مالی، برای موفقیت هر کسب و کاری یک ضروریت بی بدیل به شمار می رود.

۶ـ گسترش و رشد کسب و کار با سرعت بسیار بالا

“هر شاخه ای از ظریف ترین نقطه خود، و هر کسب و کاری از قوی ترین نقطه خود می شکند.” این یک مشکل شیرین است! بعضی کسب و کارها رشد بسیار سریعی دارند. چیزی که همه بنیانگذاران کسب و کارهای کوچک به دنبال آن هستند. اما اگر این رشد و پاسخ دهی به آن، مدیریت نشود، نقطه ضعف کسب و کار و عامل شکست آن می گردد.

پاسخی بگذارید