کنترل استرس در کمترین زمان ممکن | این ۷ راهکار را بخوانید

استرس، اضطراب، آشفتگی های ذهنی و مسائلی از این دست، جزئی لاینفک از زندگانی به شمار می رود. چرا که منابع استرس نیز مانند منابع انگیزه، بی شمار می باشند. هر کس به طریقی ممکن است در دام استرس گرفته شود، مسائل درون خانواده، جر و بحث با یک همکار، عصبانیت بی مورد در خیلی از مواقع و … عواملی هستند که می توانند در درون شما استرس بیافرینند. پس بیایید بپذیریم که برخی چیزها خارج از دسترس ما انسان ها هستند، و پیشامد برخی از عوامل استرس زا نیز از کنترل ما خارج است. لذا موفق کسی است که مهارت کنترل استرس را داشته باشد. بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن استرس خود را کاهش دهد. البته استرس ذاتا مضر نیست. اتفاقا برای کسانی که تجربه مند هستند و بسیار ماهر، استرس یک منبع تولید هیجان است. برای مثال می توانید از یک موزیسین موفق سوال کنید. معمولا آن دسته از نوازندگان یا خوانندگانی که اجراهای بسیار مهیج و در عین حال موفقی ارائه می کنند، یاد گرفته اند که استرس ناشی از استیج را در قالب هیجان و شور به مخاطبان عرضه کنند. پس از چینش چنین مقدمه ای اصل مطلب را اینگونه پی میگیریم که در پاره ای از مواقع، نه تنها کنترل استرس ، بلکه کنترل استرس در زمان اندک برای ما بسیار حیاتی است. در این مقاله به چند روش برای کنترل استرس در کمترین زمان ممکن اشاره شده است.

۱ـ ورزش کنید

شاید در نگاه اول، اولین راه پیشنهادی ما کمی برای شما عجیب باشد. که چگونه ممکن است زمانی که استرس بر ما غالب گشته است، سریع ورزش کنیم تا استرس مان فروش کند! نه؛ منظور ما این است که کسانی که ورزش می کنند و چربی کمتری در بدن خود دارند، بسیار ساده تر و سریع تر از دیگران می توانند استرس خود را کنترل کنند. انسان های ورزشکار افسار استرس خود را در زمان کمتری به دست می گیرند. می توانید در یک باشگاه ثبت نام کنید، می توانید در کلاس های رقص شرکت کنید، می توانید با دوستی چند دقیقه در روز پیاده روی کنید. همه این ها اندورفین لازم را برای شادابی شما ترشح می کنند. بنابراین اگر می خواهید در بلند مدت، بتوانید استرس خود را سریع تر کنترل کنید، ورزش را در برنامه خود قرار دهید.

۲ـ لبخند را فراموش نکنید

شاید بتوان ادعا کرد لبخند زدن بهترین وسیله برای بهبود خلق و خو، برای داشتن رفتاری مناسب با دیگران، و برای کنترل استرس است؛ خصوصا در کمترین زمان ممکن. کسانی که همواره لبخندی بر لب دارند، خیلی کمتر عصبی می شوند، خیلی کمتر تحت تاثیر جوهای منفی قرار می گیرند، و خیلی کمتر دچار استرس می شوند یا بهتر است بگوییم خیلی دشوار تر زمام کنترل استرس را از دست می دهند. این راهکار، راهکاری مجانی، آسان، در دسترس، دوست داشتنی و بسیار بسیار موثر است. این مورد را از همین لحظه شروع کنید. لطفا ادامه یادداشت را با لبخندی بر لب بخوانید.

۳ـ موسیقی گوش کنید

این مورد جزو مواردی هست که ممکن است برای همه، کارایی نداشته باشد ولی شک نکنید برای اکثر قریب به اتفاق انسان ها یک راهکار عملیاتی بسیار موثر و به درد بخود است. پیشنهاد می کنیم موسیقی لحظات پر استرس خود را از میان موسیقی هایی انتخاب کنید که به معنی واقعی کلمه آرامش را همراه خود می آورند. اما در کل بسته به سلیقه و ژانر مورد علاقه خود، می توانید موسیقی های مختلفی انتخاب کنید.  چند دقیقه بدون فکر به هیچ چیزی دیگر، خود را غرق در موسیقی و صدایی که از آن می شنوید کنید. خواهید دید که همانند پری سبک، بر بستر باد، می توانید پرواز کنید.

۴ـ مطالعه کنید

بله، لحظاتی که احساس می کنید استرس بر شما غالب شده است، می توانید شروع به مطالعه کنید. چند دقیقه ای چشم از کتاب برندارید، و سعی کنید هر آنچه که در کتاب گفته شده را به دقت متوجه شوید. تلاش برای هر چه بیشترین فهمیدن کتاب، شما را از استرس دور می کند و ما هم به دنبال همین هستیم. پیشنهاد می کنیم کتابی که می خوانید ترجیحا کتاب واقعی با صدا و بوی کاغذ واقعی باشد نه کتاب الکترونیکی. یک نسخه کوچک از کتاب های مورد علاقه تان داشته باشید، و در چنین مواقعی به آنها پناه ببرید. همانگونه که در آموزه های دینی ما نیز یاد شده، می توانید در اینچنین مواقعی از کتب مذهبی نیز بهره جویید و آرامش خود را از آن ها بگیرید.

۵ـ تجسم و تصور کنید

دوستان ذهن ما انسان ها به گونه ایست که تفاوتی بین تصور عمیق و تجربه واقعی قائل نیست. برای مثال شما اگر بتوانید عمیقا تصور کنید که آب داغ بر روی دستتان ریخت، ذهن شما سیگنال هایی دریافت می کند مبنی بر اینکه واقعا روی دست شما آب داغ ریخت.  از این ویژگی  منحصر به فرد در خیلی از مواقع می توان برای اهداف بسیار مثبتی بهره جست. در موضوع کنترل استرس نیز همینطور است. شما با تصور یک صحنه صلح آمیز، صحنه ای که از ساحل و دریایی آرام و نسیمی که بر روی پوستتان می نوازد تشکیل شده است، به ذهن خود دیکته می کنید که از فضای استرس دور شود. آنقدر این تکنیک باید تمرین شود تا به یک فرد بسیار ماهر در زمینه تجسم و تصور تبدیل شوید. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست، که بدانیم تمام انسان های موفق، آن هایی که به غیرممکن ها دست یافته اند، زمانی فقط رویاهای خود را تصور می کردند و روزی به آن ها رسیدند. آیا شما بوی گل یاسمن را استشمام کرده اید؟ می توانید همین الان، بدون دسترسی به این گل، بوی آن را تصور کنید؟ تلاش کنید.

۶ـ سپاس گزار و شکرگزار باشید

زمانی که خود را در میان ابرهای تاریکی استرس دیدید، شروع کنید به فکر کردن در مورد تمام نعمت هایی که از آن ها برخوردار هستید.  نعمت سلامتی، نعمت داشتن یک دوست خوب، نعمت داشتن پدر و مادر و خواهر و برادر، نعمت داشتن امنیت و … همگی جزو معدود نعماتی هستند که می توانیم از بابت شان شکرگزار خدای بزرگ باشیم. شکرگزاری به شدت استرس ها را از شما دور می کند، چرا که شما در لحظه به خود یادآوری می کنید که چه انسان مهمی هستید، از چه انعام بزرگی برخوردارید و …

۷ـ نفس عمیق بکشید

یکی از دلایل اضطراب در افراد، نرسیدن اکسیژن کافی به مغر است. که در نهایت موجب سفتی و انقباض عضلات می گردد. هر موقع احساس آشفتگی به شما دست داد، برای کنترل استرس تان، چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید مراحل بالا را مجددا انجام دهید. دوست من، وقتی استرس در یک لحظه به سمت شما هجوم می آورد، انتظار نمی رود حتما مراحل بالا را مو به مو انجام دهید. پیشنهاد ما به شما این است که یک یا دو راهکار از راهکارهای فوق را بسته به روحیات و شخصیت خود برگزینید، و در مواقع حساس، برای کنترل استرس خود در کمترین زمان ممکن، از آن ها استفاده کنید.

پاسخی بگذارید