کنترل استرس و چند نکته حیاتی

کنترل استرس عموما برای اکثر افراد موضوعی بغرنج است. بسیار محتمل است که هر انسانی، هر چقدر هم دارای اعتماد به نفس و عزت نفس بالا باشد، در دام عدم توانایی در کنترل استرس گرفتار شود. در هر وضعیت و هر حالی که باشید، نکات زیر می توانند به کاهش اضطراب و کنترل استرس شما کمک شایانی نمایند.

ـ برای خود وقت فراغت داشته باشید

در طول روز کمی از مسائل کاری روز مره فاصله بگیرید. به کارهای مورد علاقه بپردازید. کمی نرمش انجام دهید یا اگر علاقه به مدیتیشن و یوگا دارید،از این ابزار استفاده کنید. گوش کردن به موسیقی یا یک صحبت صمیمی با یک دوست یا همکار نیز می تواند تاثیرات فراوانی در کنترل استرس شما بگذارد.

ـ وعده های غذایی را فراموش نکنید

هیچ وعده غذایی را از قلم نیاندازید. هیچگاه اجازه ندهید از روی گرسنگی، استرس و یا پریشانی بر شما غالب شود. اگر لازم بود همواره همراه خود کمی خوراکی انرژی بخش مثل شکلات ها یا خرما داشته باشید. ( البته فراموش نشود که پرخوری نیز به اندازه گرسنگی مضر است)

ـ به اندازه کافی بخوابید

اگر اثراتی از کم خوابی در شما باشد، شک نکنید که احتمال عدم کنترل استرس برای شما بسیار بالا می رود. برنامه خواب و استراحت خود را منظم کرده و به هر آن اندازه که نیاز باشد استراحت کنید.

ـ هر روز ورزش کنید

با سالم تر بودن جسمتان و افزایش اکسیژن در بدنتان، کنترل استرس به امری بسیار آسان برای شما تبدیل می شود. علاوه بر این، ورزش به خودی خود اعتماد به نفس و انگیزه شما را به شدت بالا می برد. چرا که شما هر روز در حال تجربه ای بهتر از نظر زیبایی جسم و بدن خواهید بود.

ـ نفس عمیق بکشید

چندین بار در طول روز و به طور متناوب نفس عمیق بکشید. کل شش ها را پر کرده و آهسته بازدم انجام دهید.

ـ آهسته تا ۱۰ بشمارید

خصوصا وقتی حس کردید که کنترل استرس از دست شما خارج شده است، آهسته تا ۱۰ بشمارید. اگر شرایط بهتر نشد مجددا تا ۱۰ بشمارید.

ـ بیشترین ظرفیت خود را برای کارتان بگذارید

مراقب موضوع ایده آل گرایی باشید، چرا که به هر رو یک ویژگی مضر برای هر کسی است، اما هر آنچه از دست تان بر می آید برای کارتان انجام دهید. در این صورت هیچ عذاب وجدانی نخواهید داشت و توانسته اید یکی از مهم ترین کانال های ورودی استرس را ببندید.

ـ در مسیر کنترل استرس ، بپذیرید که همه چیز دست شما نیست

از دور به موضوعات استرس زای خود نگاه کنید: آیا واقعا این همه بد و غیرقابل تحمل هستند؟ آیا واقعا کاری از دست شما در این خصوص بر می آید؟ آیا تحت کنترل شماست؟

ـ از شوخ طبعی استقبال کنید

یک خنده از ته دل و دلپذیر، کنترل استرس را برایتان مانند آب خوردن آسان می کند. سعی کنید بهانه هایی برای خندیدن بیابید و شاد باشید.

ـ عینک خوش بینی بزنید

نگرش مثبت خود را در هر حال حفظ کنید. عینک بدبینی را برداشته و از امروز همه چیز را با عینک خوش بینی ببینید. هر اتفاق بدی، نکات مثبت زیادی دارد.

ـ فعال باشید

در خانه کسل و بی حوصله نشسته و روز خود را با بیکاری نگذرانید. می توانید برای کنترل استرس کارهای زیادی انجام دهید. کتاب بخوانید، با همسر یا فرزندان یا دوستان صحبت کنید، لباس هایتان را اتو کنید و …. . همواره فردی فعال باشید و روز های خود را با بطالت نگذرانید. بیکار بودن خود یک استرس مضاعف اعمال می کند.

ـ محرک های اضطراب خود را بشناسید

آن ها را در جایی یادداشت کنید. اکنون یا راه حلی برای آن ها بیابید یا از آن ها دوری گزینید. این محرک ها می توانند فرد، مکان، حس و یا هر چیزی باشند.

ـ صحبت کنید و مشورت بگیرید

همواره از افراد لایق و نزدیک خود در حل مسائل و کنترل استرس کمک بگیرید. زنگ بزنید و درخواست کنید که با شما صحبت کنند. برای راهنمایی های تخصصی تر می توانید از یک مشاور یا روانشناس نیز کمک بگیرید. برای این راهنمایی ها، از شبکه های اجتماعی غافل نشوید. این روزها کم نیستند کسانی که به صورت آنلاین و بعضا رایگان می توانند در این خصوص به شما کمک کنند.

پاسخی بگذارید