گیمیفیکیشن ، بازی میان برند و کاربر

برخی از افراد، هنگامی‎‌که اصطلاح گمیفیکیشن را می‌شوند، آن را شعاری بیش نمی‌دانند. آن‌ها این واژه را اصطلاحی می‌دانند که در بین کسب‌وکارها مرسوم شده و به زودی مانند بسیاری از ترفندهای دیگر به فراموشی سپرده خواهد شد. اما گزارشات چیز دیگری را نشان می‌دهند، امروزه گیمیفیکیشن به دلیل ماهیت فوق‌العاده جذابش یکی از موفق‌ترین راه‌ها برای تعامل کسب‌وکارها با کاربران‌شان در نظر گرفته می‌شود. اما گیمیفیکیشن چیست؟ در حالی‌که شما ممکن است آن را به سادگی “ایجاد بازی و سرگرمی” معرفی کنید، بسی فراتر از این موضوع است. گیمیفیکیشن یک روش قدرتمند است که از علم مکانیک بازی و طراحی بازی کمک می‌گیرد تا در یک زمینه‌ی غیربازی حالت سرگرم‌کننده‌ای ایجاد کند و اشتیاق لازم را در کاربر برای انجام کاری که تمایل ندارد، به وجود آورد. براساس میل اساسی بشر به موفقیت و پیشرفت، گیمیفیکیشن وسیله‌ی ایجاد و حفظ تعامل با کاربران بوده و این روزها بیشتر از همیشه ارزشمند شده است. به طور طبیعی، کاربران خوشحال به معنی کسب‌ و کار خوشحال است. نه تنها گیمیفیکیشن کاربران شما را سرگرم نگه می‌دارد و با نشان دادن پیشرفت‌های شخصی‌شان آن‌ها را خوشحال می‌کند، بلکه وسیله‌ای است تا سازمان  نوآورتر و رقابتی‌تر باشد و به کاربران چیزی را که می‌خواهند بدهد و این روزها آن‌ها گیمیفیکیشن می‌خواهند. گیمیفیکیشن مزایای بسیاری برای کسب‌ و کارها دارد، در ادامه من پنج راه ساده‌ای که گیمیفیکیشن به رشد کسب‌ و کار شما کمک می‌کند را معرفی می‌کنم.

ساخت انگیزه گاهی اوقات کاربران، برای تکمیل پرسشنامه‌ها، بازخوردها، تماشای یک ویدیو و سایر وظایف کوچکی که از آن‌ها می‌خواهید به انگیزه نیاز دارند. گیمیفیکیشن یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌تواند بینش ارزشمندی برای کسب و کار شما به ارمغان بیاورد.

ایجاد وفاداری به کاربران دلایلی برای بازگشت به سمت شما ارائه دهید. کاری کنید آن‌ها زمان بیشتری را صرف محصولات و خدمات شما بکنند. جمله‌ی “.Competition is king” به خوبی اهمیت مسابقه را شرح می‌دهد. انسان‌ها میل ذاتی به رقابت و مسابقه دارند، آن‌ها دوباره زمان خود را برای ما صرف خواهند کرد، اگر رقابت‌ها و مسابقات جذابی برای آن‌ها طراحی کنید. وفاداری رابطه‌ی مستقیمی با درگیری کاربر با کسب‌ و کار دارد، هر چه کاربر خود را بیشتر درگیر خدمات‌تان کنید، نسبت به شما وفادارتر خواهد بود.

آموزش به کاربران گیمیفیکیشن یک راه عالی برای یادگیری و یا یاددهی می‌باشد گاهی اوقات شما می‌خواهید تنوع وسیعی از ویژگی‌های محصولات و خدمات‌تان را به مشتری معرفی کنید و یا می‌خواهید به کاربران‌تان چیزی را آموزش دهید؛ استفاده از روش‌های سنتی به هیچ‌وجه نتیجه‌ی مطلوب را ارائه نخواهد کرد. با استفاده از گیمیفیکیشن علاوه بر این‌که آن‌ها را سرگرم خواهید کرد، اطلاعاتی را که می‌خواهید به آن‌ها منتقل خواهید نمود.

جذب طرفداران هر کسب‌وکاری که از گیمیفیکیشن استفاده کند، به صورت ناخودآگاه در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود و از محبوبیت برخوردار می‌گردد. کسب‌ و کارهایی که در شبکه‌های اجتماعی تعدادی طرفدار پیدا کنند به سرعت در بین کل اعضای شبکه‌ی اجتماعی شناخته می‌شوند. پذیرش اجتماعی (Social acceptance) واقعا یک محرک روانی قدرتمند است.

حفظ و بقای کاربران به عنوان یک کسب‌ و کار، حتما دوست دارید مشتریان‌تان را همواره حفظ کنید و اطراف خود نگه دارید. اگر بتوانید ارزش‌هایی به حساب کاربری شخص اضافه کنید، به طوری‌که زمان و تلاشش را برای پیشرفت در آن ارزش سرمایه‌گذاری کند، هرگز دوست نخواهد داشت چیزهایی را که برای‌شان تلاش کرده از دست بدهد. بنابراین جای تعجب نیست اگر سراسر جهان در حال سازگار شدن با گیمیفیکیشن شود. این‌گونه برنامه‌ها در بسیاری از موارد یک موقعیت برنده-برنده برای کسب‌وکارها و کاربر ایجاد می‌کند.

پاسخی بگذارید