۱۰ پیشنهاد برای بهره برداری بیشتر از ارسال پیامک با اهداف تجاری

شک ندارم شما هم در طول روز با هجوم دهها و گاه صدها پیامک تبلیغاتی مواجه هستید. درصد بالایی از این پیامک ها مصداق بارز اسپمینگ هستند و در بسیاری موارد، نه تنها جلب نظر نکرده و منجر به تصمیم سازی نمی شوند، بلکه در دریافت کننده حالتی از انزجار برمی انگیزند و دقیقاً در این لحظه است که کسب و کار با هزینه شخصی، در مسیر بدنامی قدم بر می دارد. اما سوال اساسی اینجاست که آیا با وجود تمامی این بدرفتاری هایی که منجر به کاهش اثر بخشی پیامک های به اصطلاح تبلیغاتی شده است، هنوز می توان از این رسانه فراگیر و سهل الوصول بهره برداری مثبت نمود؟

در این مقاله، ۱۰نکته مهم را با هم مرور خواهیم کرد که می توانند به بهره برداری بیشتر و بهتر در حوزه پیامک های تجاری کمک کند.

۱ـ تبلیغات از طریق پیامک را فراموش کنید. پیامک، مدیوم (رسانه) ی مناسب برای پیشبرد اهداف تبلیغاتی نیست. (در اولین فرصت در خصوص مدیوم ها خواهم نوشت)، بلکه تنها زمانی بیشترین اثر بخشی در خصوص پیامکهای ارسالیتان را تجربه خواهید کرد که آنها را در راستای اجرای اهداف و استراتژی های روابط عمومی سازمانتان به کار بندید.

 ۲ـ هر پیامک، ورود به حریم خصوصی است، بی اجازه وارد نشوید. زمانی که شهروندی در حال مطالعه، استراحت و یا گرم کار است و پیامکی از مجموعه تحت مدیریت شما دریافت می نماید، در واقع شما بی چون و چرا وارد حریم خصوصی وی شده اید. اصلی ترین علتی که تلاش دارم شما خواننده گرامی را از ارسال پیامک با اهداف تبلیغاتی منصرف کنم، همین موضوع است. اما اگر پیشتر مجوز این ورود را دریافت کرده باشید، آسیبی که برند شما از این ناحیه دریافت خواهد نمود، کاهش می یابد. شما می توانید در قالب فرمهایی که در فرصتهای مختلف آنها را جهت تکمیل در اختیار مشتریان و مخاطبان خود قرار می دهید، اجازه ارسال پیامک و ارائه اطلاعات را دریافت نمایید. اخلاقی است که فقط به آنانی پیامک ارسال کنید که این اجازه را به شما داده اند.

۳ـ اغواگری نکنید. استفاده از کلمات اغوا گرانه، همواره توهین به شعور مخاطب است. استفاده از اولین ها و بهترین ها و … در پیامهای کوتاه، منجر به ایجاد حسی ناخوش آیند در مخاطبتان می گردد. این حس به ضرر برند شما عمل می کند در حالی که شما می پندارید با کاربست چنین کلماتی برنده خواهید شد.

۴ـ همیشه کوتاه نویسی خوب نیست. بر خلاف متنهای مورد استفاده در رسانه های چاپی، فروش افزارها و وب، ضرورتی ندارد متن پیامک ها، زیاد کوتاه باشد. چرا که اولین حس مخاطب در مواجهه با پیام های خیلی کوتاه این است که مرجع ارسال این پیام، از هزینه کرد اضافی واهمه داشته است. اما در نظر داشته باشید که پیامتان چنان طولانی نباشد که احتمال نرسیدن وجود داشته باشد.

۵ـ سعی کنید پیامتان را با یک جمله خوب تمام کنید. استفاده از جملات اثر بخش، می توانند تاثیر گذار باشند. به ویژه اگر این جملات غیر تکراری بوده و ساخته و پرداخته ذهن خود یا مشاورتان باشد. در این صورت است که مخاطب، با حسی خوب پیام شما را به ذهن خواهد سپرد.

۶ـ کارایی شماره تماستان را افزایش دهید. اگر هدفتان از ارسال پیام، دعوت به خرید و یا کسب اطلاعات بیشتر است، تنها زمانی موفق خواهید بود که دریافت کننده پیام اقدام به برقراری ارتباط با شما نماید. ساده ترین راه برای مخاطب، برقراری ارتباط با شماره تلفنی است که در انتهای پیام آورده اید. به منظور راحتی مخاطب، حتماً شما تماس خود را به گونه ای در انتهای پیام درج کنید که امکان تماس آنی وجود داشته باشد. کد شهرتان را در ابتدا بیاورید و ترجیحاً از قرارداد خط تیره مابین کد و شماره اصلی خودداری کنید.

۷ـ به ساعت ارسال دقت کنید. بزرگترین معضل شهروندان در خصوص پیامهای دریافتشان، نا مناسب بودن ساعت آنها. همین امشب که من قصد به نوشتن این مطلب داشتم، دو پیام تبلیغاتی حدود ساعت ۱۱ شب دریافت کردم. ارسال کنندگان این پیامها، هیچ برداشتی جز خلق یک حس ناخوش آیند در من نخواهند داشت. پیشنهاد می کنم با انتخاب دقیق ساعت مناسب ارسال پیامک متناسب با ویژگی های زیستی مخاطبانتان، در گروه بازندگان قرار نگیرید.

۸ـ انتظار معجزه نداشته باشید. فکر نکنید ارسال پیامک مساوی است با حجوم سیل عظیمی از مشتریان. حقیقت ناخوش آیند در خصوص این رسانه این است که در بهترین حالت یک درصد تک رقمی و حتی کوچک تر از ۵، بهترین نتیجه ها را تشکیل می دهد. پس واقع بین باشید. این واقع بینی منجر خواهد شد تنها به این رسانه برای پیش برد اهدافتان متکی نباشید.

۹ـ پیامک را به عنوان یک مکمل به کار گیرید. اگر قصدتان اعلام گونه ای خاص از کالا و یا خدماتی است که به سبد فروشتان افزوده اید و یا معرفی شرایط ویژه ای است که در فروشتان ایجاد کرده اید، تنها به ارسال پیامک اکتفا نکنید. در قالب این تغییرات و تصمیمات جدید، اقدام به خلق کمپین های خلاقانه بر اساس بودجه و امکاناتتان کنید و از پیامک به عنوان یک مکمل در خبر رسانی بهره برداری نمایید. حتماً بیشترین بار اطلاع رسانی را بر روی سایتتان قرار دهید و از سایر مدیوم ها مانند پیامک و …، با استفاده از ارجاع دهی صحیح به سایت به گونه ای هوشمندانه استفاده نمایید.

۱۰ـ شماره های کوتاه و رند همیشه قابل اعتماد تر هستند. در تمام راه های ارتباطی که پیامک نیز یکی از آنهاست، هرچه شماره شما کوتاه تر و رند تر باشد، اعتماد بر انگیز تر خواهد بود. پیشنهاد من بر این است که از تکنولوژی های روز استفاده کنید و حتماً شماره ای برگزینید که هم کوتاه و مانا در ذهن باشد، هم حداکثر همخوانی را با شماره های تماس کسب و کارتان داشته باشد.

پاسخی بگذارید