۱۰ گام از هم اکنون تا حل یک مشکل

مگر می شود انسان در زندگی کند، فعالیت داشته باشد، دست به تکاپو بزند، اما از مشکلات ریز و درشت مصون بماند. جواب این سوال، در جوامعی که تا حدودی آرامش بر اقتصادشان حاکم است، منفی است، چه برسد به کشور ما که در حال حاضر، روزهای متلاطمی را از منظر کسب و کار تجربه می نماید. پس علی الحساب می پذیریم که مشکلات، بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما هستند و تنها چاره ما این است که یا با آنها کنار بیاییم و دم نزنیم، یا اینکه حلشان کنیم. در این که بسیاری از انسانها، در مواجهه با مشکلی، دوست دارند آن را حل کرده و پشت سر گذارند، شکی نیست، اما آیا همه انسانها موفق به رسیدن به این هدف می شوند. اگر شما خواننده محترم این یادداشت، دوست دارید جزو برندگان در مواجهه با مشکلات زندگی باشید، پیشنهاد من این است که این ۱۰گام را با دقت تمام اجرایی کنید.

۱ـ آرام باشید. ممکن است در همین آغاز راه، فکر کنید تلاش من در این یادداشت این است که شما را با استفاده از جملات انرژی بخش، برای دقایقی هم که شده تلقین کنم که همه چیز رو به راه است. البته که چنین نیست. اگر واقعاً می خواهید مشکلی را حل نمایید، در اولین گام پیشنهاد می کنم به معنای واقعی، آرام باشید. کسانی که از شرایط نرمال خود فاصله می گیرند، هرگز نخواهند توانست مشکلاتشان را حل شده ببینند. برای اینکه درست فکر کنید، ضروری است پیش از هرچیزی، زمینه را برای درست فکر کردن فراهم آورید. پس اکیداً پیشنهاد می کنم، آرام باشید.

۲ـ مسئولانه برخورد کنید. اگر در هر مشکلی بخواهید مقصری بیابید و هرآنچه رخ داده است را به گردن وی بیاندازید، شاید در کوتاه مدت بتوانید کمی شانه از زیر بار مسئولیت خالی کنید، اما در میان مدت و بلند مدت، نتایج حاصل از رخ دادن مشکل، به قوت خود باقی خواهد بود و این شما هستید که هزینه های گزاف آن را خواهید پرداخت. یکی از مهم ترین گام ها برای غلبه بر مشکلات و رسیدن به راه حل های عاقلانه و هوشمندانه این است که بپذیریم، ما مسئول تمام مشکلاتی هستیم که امروز در زندگی گریبان گیرمان شده است.

۳ـ تحلیلی صحیح از هرآنچه رخ داده داشته باشید. این یک حقیقت محض است که نصف راه حل هر مساله ای، در صورت مساله نهفته است. اگر می خواهید بر مشکلی غلبه کنید، نخست آنالیزی کامل از هرآنچه که دست به دست هم داده و شما را با مشکل روبرو کرده است داشته باشید. این گونه خواهید توانست صورت مساله را به درستی تشخصی دهید و بدیهی است رسیدن به جواب برای چنین مساله ای، چندان دشوار نخواهد بود.

۴ـ پرونده ای تشکیل دهید و شروع به نوشتن کنید. به معنی واقعی، دست به قلم ببرید و نتایج آنالیز و تحلیلهای خود را از آنچه رخ داده بر روی کاغذ بنویسید. اجازه دهید مسائل و مشکلات، به جای انباشته شدن در ذهن و ایجاد فشارهای مضاعف، بر روی چند برگ کاغذ نگاشته شده و جلو چشمانتان قرار گیرند. اینگونه هم تسلط شما به حقیقتهای نوشته شده بیشتر است، هم از فشارات ذهنی تا حدود زیادی در امان خواهید ماند.

۵ـ تمام راه حل های ممکن را بررسی کنید هنر شما در این است که تمام راه حل های ممکن برای رسیدن به نتیجه را بتوانید بنویسید. به مرور زمان که دست به کاربست تکنیک های پیشنهاد شده در این یادداشت زدید، توانایی شما در نوشتن راه حل های بهتر و کاراتر، افزایش خواهد یافت. اما فراموش نکنید که قرار نیست این راه حل ها به سان یک کلاف سردرگم در ذهنتان در هم تنیده شده و شما را تحت فشار قرار دهند. بلکه این راه حل ها هم همانند تحلیلها، باید روی کاغذ نوشته شوند.

۶ـ بهترین راه حل یا ترکیبی از راه حل های خوب را انتخاب کنید. کم کم وارد فاز عملیاتی می شویم. اکنون که چندین راه حل مناسب و خوب را پیش چشمتان می بینید، بهترین راه یا ترکیبی از چند راه حل خوب را انتخاب کنید. فراموش نکنید برون رفت از یک مشکل، بی شک هزینه زمانی، ریالی و حتی اعتباری خواهد داشت. باید بهترین راه حلتان آنی باشد که شما را در بهترین زمان و با کمترین هزینه ممکن به نتیجه برساند. اما هرگز ممکن نیست به حل مشکلی مسئولانه نگاه کرد و از پرداخت هزینه های آن شانه خالی نمود.

۷ـ عجله نکنید، خوب گز کنید، بعد ببرید. قرار نیست برای حل یک مشکل، مشکلات دیگری خلق کنیم. به قول قدیمی ها، قرار نیست برای درآمدن از چاله، به چاه بیافتیم. در نتیجه اگر شرایط چندان اورژانسی نیست، علجه بی مورد نکنید، راه حلی را که به آن رسیده اید، باز هم از نظر بگذرانید، هزینه های آن را بار دیگر بررسی کنید و اگر هنوز بین راه حل های دیگر، بهترین ممکن است، گام بعدی را در دستور کار قرار دهید.

۸ـ مشورت کنید. حتماً شما هم دوست یا دوستانی دارید که در مواقع سختی ها، تنهایتان نگذاشته اند و نخواهند گذاشت. اگر روزی که روزگار، شما و این دوستان را در مسیر هم قرار داده است، به خوبی دست به انتخاب زده باشید و در طول دوران دوستی نیز، حق رفاقت را خوب ادا کرده باشید، اکنون وقت آن است که شما راه حل خود را با دوستی درمیان بگذارید. البته باز تاکید می کنم فراموش نکنید هر پیشنهادی که از سوی دوست خود دریافت کردید، چیزی از بار مسئولیت شما کم نخواهد کرد. این شمایید که باید تصمیم نهایی را بگیرید.

۹ـ برنامه ریزی کنید. اکنون که در مراحل آخر هستیم، راه حل را یافته ایم و می دانیم که برای برون رفت از مشکلی که در آن گرفتار هستیم، کدام مسیر را باید انتخاب کنیم. اما هرگز نمی توان اینگونه به جنگ مشکلات رفت. حتما باید برنامه ریزی درستی داشته باشیم. در نتیجه، بر اساس راه حلی که به آن دست یافته اید و منابعی که در اختیار دارید، یک برنامه ریزی درست انجام و اجرای تک تک برنامه ها را در دستور کارتان قرار دهید.

۱۰ـ تا رفع مشکل، از پا ننشینید. این احتمال اصلاً کم نیست که مشکل شما، درست در زمانی که پیش بینی می کنید از میان برداشته نشود. در نتیجه این شمایید که باید دست از تلاش و کوشش تا رسیدن به نتیجه نهایی نکشید. فراموش نکنید که هیچ مشکلی یک شبه حل نخواهد شد، چون اغلب مشکلات یک شبه به وجود نیامده اند، بلکه ماحصل ندانم کاری های ما در طول زمان می باشند.

پاسخی بگذارید