۵ تمرین قدرتمند برای افزایش اعتماد به نفس

انسانهای با اعتماد به نفس بالا، همواره از سوی دیگران مورد تحسین قرار گرفته و این اعتماد به نفس را به دیگران الهام می بخشند. آنها می دانند که می توانند موانعی را که در سر راهشان قرار گرفته پشت سر بگذارند. افراد با اعتماد به نفس ،  زندگی خود را همواره در یک فضای مثبت و با انگیزه می بینند، حتی اگر همه چیز به خوبی پیش نرود. از خود رضایت درونی دارند و پیوسته به خود احترام می گذارند. آیا نمی شود در هر لحظه، در هر روز و در هر هفته این چنین اعتماد به نفسی داشت؟ البته که می شود! تو میتوانی! “اعتماد به نفس پایین حبس ابد نیست. اعتماد به نفس از جنس یادگیری، از جنس تمرین کردن است؛ مثل هرمهارت دیگری. زمانی که شما استاد این مهارت شدید، هر چیزی در زندگیتان رو به سمت بهبودی خواهد رفت.” Barrie Davenport اکنون یک سوال اساسی مطرح است: “اگر شما خودتان را باور ندارید، چگونه انتظار دارید دیگران شما را باور داشته باشند؟” برای بهبود اعتماد به نفس نکاتی در این مقاله آمده است. این نکات در صورتی که صرفا خوانده شده و فراموش شوند، به دردی نخواهند خورد. از این رو، این نکات را یاد بگیرید، تمرین روزانه انجام دهید، و نتایج جالب آن را در زندگی خود مشاهده کنید. از همین امروز شروع کنید! شاید در ابتدا، این تاثیر خیالی به نظر برسد ولی زمانی که تمرینات آن را انجام دادید، همزمان با رشد شخصیتی خود، متوجه تاثیرات مثبتش نیز خواهید شد. ولی لازم به ذکر است که بدانیم کسب این مهارت یک شبه ممکن نیست و باید ساعات و روزهای بسیاری صرف آن کرد. فراموش نکنید شما نیز می توانید یک انسان با اعتماد به نفس باشید و نمود این اعتماد به نفس را هم خودتان ببینید و هم اطرافیانتان. خواهید دید که همه تاییدتان خواهند کرد!

۱ـ دوری از منفی بافی و منفی گرایی و حرکت به سمت مثبت بودن

اکنون وقت این است که دایره تفکرات درونی خود، خانواده و دوستان را زیر ذره بین بگذارید. در وهله اول، این موضوع کمی دشوار به نظر می آید. اما با این کار دید وسیع تر و گسترده تری از اطرافیان و مهم تر از همه از خودتان به دست خواهید آورد. باید از این پس بتوانید به طور جدی از کسانی که شما را پست شمرده و اعتماد به نفس تان را پایین می آورند و آن را تکه تکه می کنند دوری کنید. حتی تحرکاتی کوچک در این زمینه می تواند تفاوت های زیادی رقم بزند و شما را بیش از پیش در رسیدن به اعتماد به نفس بالا یاری کند. “مثبت نگر” باشید حتی اگر مثبت بودن را در زندگی خود به طور کامل حس نمی کنید. عواملی را که شور و اشتیاق در زندگی شما می آفرینند، در مسیر خود قرار دهید و با انگیزه‌ی بوجود آمده، پروژه و کار بعدی خود را با انرژی، هیجان و روح بیشتری شروع کنید. از امروز تمرکز روی مسائل و مشکلات را به کل در خود حذف کرده و در عوض به حل و فصل آنها فکر کنید. مدت ها بعد از حل شدن این مسائل، چیزی جز یک خاطره گذرا از آنها در ذهنتان باقی نخواهد ماند. از امروز تغییرات مثبت را در زندگیتان اعمال کنید.

۲ـ در مسیر اعتماد به نفس ، زبان بدن و تصویر خود را تغییر دهید

این نکته آنجایی نمود پیدا خواهد کرد که نیاز به بازی و حرکات بدن، ارتباط چشمی و گفتار به میان خواهد آمد.صرف شق و رق راه رفتن، می تواند برای اطرافیان شما خبر از اعتماد به نفسی  بالا بدهد. لبخند زدن علاوه بر تاثیر مثبت در خودتان، باعث می شود اطرافیان نیز حس خوب و راحت تری نسبت به شما داشته باشند. تصور کنید شخصی را با یک ظاهر خوب و یک لبخند مناسب. چه کسی گمان میبرد این فرد دارای اعتماد به نفس بالایی نیست؟! به چشمان کسی که با او صحبت میکنید نگاه کنید. به کفشتان نه! درست به چشمانش. آهسته و با آرامش سخن بگویید. تحقیقات ثابت کرده کسانی که شمرده شمرده، و با آرامش صحبت می کنند عموما دارای اعتماد به نفس بالاتری نیز هستند. به آرایشگاه رفته و دستی به سر و وضع موهایتان بکشید. موهای صورتتان را اصلاح کرده و لباسی مناسب، تمیز و زیبا به تن نمایید. در این وضعیت نه تنها خود شما بلکه هرکسی که شما را خواهد دید، یقین خواهد کرد که یک فرد موفق و با اعتماد به نفس بالا را مشاهده کرده است. بهتر است قبل از پوشیدن یک لباس جدید در بیرون از منزل، آن را در خانه برای خود بپوشید تا از راحتی و برازندگی آن لباس بر تن خود، اطمینان حاصل نمایید.

۳ـ شکست را نپذرید و از شر صداهای منفی در سرتان خلاص شوید

هرگز تسلیم نشوید. هرگز شکست را نپذیرید. موفقیت در فرجام راهی که به سختی و با تحمل مشکلات فراوان به دست آمده باشد، یک حس قدرت مندی ، پیروزی و در نهایت اعتماد به نفس وافر را در شما ایجاد خواهد کرد. اعتماد به نفس پایین، اغلب ناشی از افکار منفی موجود در ذهن ما بر روی یک مسیر بی پایان است. به این معنی که گویا این افکار منفی هیچگاه در ذهن ما تمامی ندارند. اگر شما به طور مداوم به خود بگویید:”تو خوب نیستی، تو به اندازه کافی باهوش نیستی، به اندازه کافی جذاب نیستی، به اندازه کافی خوش هیکل نیستی و…” در حقیقت در حال انجام یک پیشگویی منفی منحصربه فرد در مورد خود می باشید! چرا که شما خواه یا ناخواه در حال تبدیل به شدن به کسی هستید که در ذهنتان از خود می سازید. از این پس هر موقع که افکار منفی در ذهن شما شکل گرفت، بلافاصله آن را تبدیل به یک تفکر مثبت نمایید و تا هر موقعی که این امر سبب بهبود اعتماد به نفس در شما و عادت کردن ذهنتان به این افکار مثبت نشده، آن را در ذهن خود حفظ کنید.

۴ـ آماده باشید

هر آن چیزی را که لازم است در حیطه شغل، تحصیلات و توانایی های خود بدانید، یاد بگیرید. دانستن و آموختن، علاوه بر حس رضایت، حس اعتماد به نفس را نیز در شما به شکل حیرت آوری بالا خواهد برد. چرا که شما قبلا نمی دانستید و بلد نبودید ولی اکنون می دانید و بلد هستید!

۵ـ برای زمان های سخت، آن زمانی که هر کسی کم آورده، یک لیست بزرگ تهیه کنید!

زندگی پر است از چالش ها و لحظاتی که نگه داشتن اعتماد به نفس در اوج، امریست مشکل. هم اکنون بنشینید و یک لیست تهیه کنید از هر چیزی که برای آن شکر گذار هستید. لیست دیگری که لازم است تهیه کنید شامل هر چیزی  است که از انجام دادن آن به خود افتخار می کنید. وقتی که این لیست را کامل کردید، آن را بر روی در یخچال، آینه حمام، دیوار روبروی تختتان و هر آنجایی که در دید شماست، قرار دهید. اکنون هر موقع احساس کمبود اعتماد به نفس داشتید، این لیست را نگاه کنید، بخوانید، الهام بگیرید و با قدرت تمام، راه خود را ادامه دهید. پیشنهاد می کنیم یادداشت “احساس لیاقت، کلید دروازه اعتماد به نفس” را نیز بخوانید.

پاسخی بگذارید