۵ کلید برای ساخت یک تیم منسجم

یک سوال مشترک بین اکثر مدیران این است که ضرورت ساخت یک تیم منسجم چیست؟ پاسخ های بی شماری می توان در جواب این سوال داد. واقعا به چه دلیل؟ من آدم متفاوتی نیستم. ولی به عنوان یک مشاور و مدرس مباحث مدیریت، از بیست سال گذشته تا کنون با صدها تیم متفاوت کار کرده ام که شامل طیف وسیعی از صنایع و کسب و کار ها می شود. نه تنها هیچ کدام از آن تجربه ها در این مدت نتوانستند عقیده مرا در ساخت یک تیم منسجم عوض کنند، بلکه توانستم فاکتورهایی را در زمینه ساخت یک تیم منسجم بشناسم. بعد از اتمام مطالعه این مقاله شوکه خواهید شد! چون ۵ کلید که برای شما معرفی خواهیم کرد، به هیچ وجه موضوعات عجیب و معجزه وار نیستند. شما این فاکتورها را می شناسید، فقط کافیست چشمانتان را شسته و این بار جور دیگری به این موضوعات نگاه کنید. در زیر این ۵ کلید را مشاهده می کنید:

۱ـ صداقت

بله. صداقت جزو ویژگی هایی است که باید در منش یک تیم نهادینه شود. این فاکتور باید به صورت خودکار در یک تیم رنگ بگیرد و تک به تک اعضای تیم، برای ساخت یک تیم منسجم این ارزش را حفظ نموده و صداقت را سرلوحه کار قرار دهند. یک تیم متعهد و منسجم نیز، زمانی صداقت را اصل قرار می دهد که از مدیر و رهبر تیم، این صداقت را ببیند. اعضای تیم به هیچ وجه دوست ندارند پاسخ هایی که برای سوال هایشان می گیرند نصف راست و نصف دروغ باشد. جواب سوالی را نمی دانید؟ خوب بسیار راحت بگویید نمی دانم. به هیچ وجه پنهان کاری نداشته باشید و واقعیات را همانگونه که هستند بنا کنید. برای ساخت یک تیم منسجم و متعهد، این موضوع بسیار اساسی و مهم است. شک نکنید اگر صداقت اصل شما باشد، به هیچ وجه شکست نخواهید خورد.

۲ـ اعتماد

یکی دیگر از فاکتورهایی که باید به صورت خودکار در یک تیم رنگ بگیرد، اعتماد است. عموما نامه ها و مشاوره هایی به دستم می رسد که کارکنان و یا اعضای یک تیم اظهار می کنند: ” ما در تیم آموزش های تخصصی بسیاری می بینیم. اما لحظه ای که در خصوص آموزش هایی که دیده ایم با تصمیم گیری مواجه می شویم، اعتماد واقعی و قلبی به ما وجود ندارد! ” اعتماد سازی در یک کار تیمی از جایگاه بالایی برخوردار است. به هر طریق که می شود اعتماد اعضای تیم را جلب کنید و اجازه ندهید سر سوزنی شک و شبهه نسبت به شما، به سیستم و دیگر همکاران در قلب کسی جای بگیرد.

۳ـ احترام متقابل

یکی از مربیان سالخورده من همواره توصیه ای برای من داشت:” آن چیزی رو که میخوای از دیگران دریافت کنی، به دیگران ببخش!” به عبارت دیگر اگر به عنوان رهبر و یا مدیر گروه می خواهید احترام دریافت کنید، این احترام را متقابلا برای تک تک اعضای تیم قائل شوید. برای این منظور نباید فراموش کنیم که همواره مبادی آداب باشیم، با اعضای تیم در جایگاه یک انسان شریف و متشخص صحبت کنیم نه یک برده، با دقت و حواسی جمع به سخنانشان گوش فرا دهیم و تک به تک حرف هایشان را جدی بگیریم. شاید یک نفر در یک شرکت از نظر چارت سازمانی پایین تر از شما باشد، ولی شما در جایگاه یک مدیر یا یک مافوق، به خود حق ندهید که آن فرد را از بالا بنگرید. شما فقط در چارت سازمانی از او جلوتر هستید. وگرنه او نیز یک انسان کاملا قابل احترام است. دیوید اوگلیوی  اظهار نظر جالبی در این مورد دارد: ” اگر ما با اعضای تیم خود به عنوان یک کوتوله رفتار کنیم، کمپانی خود را کمپانی کوتوله ها خواهیم یافت. ولی اگر با دیگر اعضای تیم هم چون یه غول رفتار کنیم، کمپانی خود را کمپانی غول ها خواهیم کرد! ”

۴ـ بها دهی به اعضای تیم و به رسمیت شناختن آن ها

به رسمیت شناخته شدن، در طول تاریخ سبب بسیاری از تصمیم ها و رفتارهای حساس و مهم در انسان ها شده است.تحرک برای سلب اختیارات از دست کمونیست ها نیز احتمالا به همین دلیل بوده است که مردم می خواستند به دلیل هویتی که دارند، به دلیل کاری که انجام می دهند و به دلیل ملیتی که دارند بیش از این به رسمیت شناخته شوند. نکته کلیدی این است که در این میان، نه تیم به اعضای گروه ارجحیت دارد و نه برعکس. هر دوی این ها باید در جایگاه  خود به رسمیت شناخته شده و به خاطر هویتی که دارند و کاری که انجام می دهند، بها داشته باشند.

۵ـ حمایت

در ساده ترین معنی، اگر حمایت از اعضای تیم صورت نگیرد، قطعا پایه های تیم خواهد لرزید. وقتی یک هدف گذاری مشخص در تیم صورت می گیرد و اعضا برای حصول آن هدف در تکاپو هستند باید حس حمایت مالی و معنوی را عمیقا دریافت کنند. بدانند که مدیر و سرپرست آن ها به شدت پشت آن هاست و امکان ذره ای تزلزل در مسیرشان وجود ندارد. اگر اعضای تیم چنین حسی را از اعماق وجود خویش درک و دریافت کنند، چنان انرژی و جدیتی در مسیر به دست آوردن اهداف از خود نشان خواهند داد، که تمام غیرممکن ها ممکن گردد. دوستان این لیست به هیچ وجه کامل نیست، ولی رعایت ۵ نکته مذکور به شدت در ساخت یک تیم منسجم به شما کمک خواهد کرد. فراموش نکنید که ساخت یک تیم منسجم و به عبارت دیگر منسجم شدن یک تیم، کاری زمان بر است. انتظار نداشته باشید در عرض یک روز تمام موارد گفته شده جایگاه خود را بیابد. ثابت قدم باشید، در این زمینه مطالعه کنید و مطمئن باشید که با داشتن و ساخت یک تیم منسجم ، خواهید توانست منشا آثار مثبتی برای دیگران نیز باشید.

پاسخی بگذارید