۶ پیشنهاد برای مدیریت کسب و کار در ماه رمضان

در روزهای آغازین هفته ای که پیش رو داریم، ماه مبارک رمضان حلول می کند و روزه داران به میهمانی الهی دعوت می گردند. این ماه که ماه عبودیت است و خودسازی، حال و هوای خاصی به تمام جنبه های تجارت و کسب و کار در کشور ما می دهد و به جز معدود کسب و کارهایی که نوع محصولات یا خدماتشان، همخوانی با آداب و رسوم این ماه دارد، بقیه را با تجربه ای از جنس افت فروش و افول نسبی سود مواجه می سازد. باید بپذیریم که این حقیقت همواره در طول ماه رمضان بر بازار ایران سایه انداخته است، اما به اعتقاد من، در این ماه نیز می توان از فرصت استفاده کرد و سامانی به کسب و کار داد. از این رو، این ۶ پیشنهاد کلی و جامع در خصوص مدیریت کسب و کار در ماه مبارک رمضان به مدیران کسب و کارها ارائه می گردد.

۱ـ این بهترین فرصت برای ارزیابی کسب و کارتان است. کم رونقی تجاری، نباید توام با بی انرژی شدن سازمان باشد. درست است که فروش و سودآوری بزرگترین نیروی محرکه برای تجارت است، اما فروش ـ هرچند مهم ترین است ـ تنها رسالت یک سازمان بزرگ یا کوچک نیست. به عنوان یک مدیر ارشد، این شما هستید که باید مانع افت روحیه در میان کارکنانتان شوید و فراموش نکنید که هیچ فرصتی بهتر از این ماه برای رسیدگی به بسیاری از امور مهم اما فراموش شده به دست نخواهید آورد. در این فرصت، تمام جنبه های کسب و کارتان را مورد ارزیابی قرار دهید و نقاط ضعف و قوت، تهدید ها و فرصتها را بار دیگر بازنگری کنید. در این ماه می توانید بسیاری از نقیصه ها را شناسایی نموده و آنها را از میان بردارید.

 ۲ـ پیشنهادات فروش ویژه ای در دستور کار خود قرار دهید. افت پارامترهای فروش، به همان اندازه که به عنوان یک مدیر کسب و کار بر شما روشن است، برای مخاطبان به عنوان یک مشتری نیز واضح می باشد. نکته جالب اینجاست که همان مشتری می داند که اوست که با نخریدن در این ماه، منجر به کم رونقی می شود. از این رو اگر چنانچه پیشنهاد فروش ویژه ای در قالب کمپین های حرفه ای فروش داشته باشید، نیروی محرکه را برای خرید در مشتریتان تقویت خواهید کرد. فقط واقع بین باشید و انتظار معجزه در فروش را فراموش کنید.

۳ـ برنامه های روابط عمومی را تقویت کنید. بی شک در مراجع مختلف، از تفاوت فاحش هزینه های حفظ یک مشتری قدیمی در مقابل به دست آوردن مشتری جدید خوانده اید. حفظ مشتری قدیمی، وابستگی تنگاتنگی با برنامه های روابط عمومی سازمانتان دارد. در این دوران، بهترین فرصت را در اختیار دارید که پلهای شکسته شده میان خود و تعدادی از مشتریان قدیمی را بازسازی کنید و یا مشتریانی را که هنوز در تعامل با سازمان شما هستند، بیش از پیش به خود وابسته سازید. فراموش نکنید که ورود به برنامه های روابط عمومی حساب شده، به معنی ارسال بی رویه پیامک های تبلیغاتی و یا تبریک و تسلیت نیست، بلکه نیاز به برنامه ریزی صحیح و مدیریت هوشمندانه دارد.

۴ـ چارت سازمانی و نیروهای انسانی خود را مورد بازنگری قرار دهید. دوران پر رونق فروش، همواره این واهمه را در ذهن مدیر ارشد تقویت می کند که در صورت ایجاد تغییرات در چارت سازمانی و کادر اجرایی، امکان از دست دادن فروش وجود دارد. اکنون که این دغدغه خاطر کمی کم رنگ تر شده است، بار دیگر به عملکرد نیروهایتان موشکافانه تر بپردازید. نیروهای نا کارآمد را شناسایی نمایید و با یک برنامه ریزی حساب شده، یا آنها را به تلاش و تکاپو وادارید و یا جایگزین‌هایی مناسب برایشان بیابید.

۵ـ برنامه های آموزشی سازمانتان را تقویت کنید. یکی از بهترین فرصتها برای ارائه آموزش ها عمومی و تخصصی به نیروهایتان، همین ماه مبارک می باشد. اگر تا کنون برای مجموعه خود، سیلابس های آموزشی تدارک ندیده و برنامه آموزشی متناسب با کارتان نتنظیم نکرده اید، سریعاً دست به کار شوید و تا پایان ماه رمضان، فرهنگ آموزش را در مجموعه خود نهادینه کنید.

۶ـ عوامل تاثیرگذار بر فروشتان را مورد بازنگری و اصلاح قرار دهید. در این فرصت، هر آنچه را که می تواند منجر به بهبود شرایط فروشتان شود، مورد بازنگری قرار دهید. اگر بسته بندی تان ایراد دارد، اگر از فروش افزارهایتان مانند کاتالوگ ها و بروشورها و … بازخورد مناسب دریافت نکرده اید و یا اگر هنوز وب سایتتان کامل و کارا نیست، فرصت به دست آمده در این ماه را غنیمت بدانید و نواقص را از میان بردارید.

 در کل فراموش نکنید که این ماه تنها ۳۰ روز است و تمام خواهد شد، فقط برندگان کسانی هستند که نه تنها در بارگاه الهی سربلند باشند، بلکه وظایف خود به عنوان یک مدیر ارشد و تصمیم ساز را نیز فراموش نکنند.

پاسخی بگذارید