۷ نکته مهم که قبل از فکر کردن به بازاریابی ، باید به آنها بیاندیشید.

بازاریابی با هر تعریف و هر توصیفی که در ذهن شما شکل می گیرد، گامی مهم و اساسی در پیروزی هر کسب و کاری به شمار می آید. این یک برنامه صحیح و مدبرانه بازاریابی و اجرای بی نقص و حساب شده آن است که مشتری را روانه کسب و کار شما خواهد کرد و از این طریق درهای پیروزی را به روی کسب و کارتان باز خواهد نمود. بازاریابی دانشی است مبتنی بر هنر. بازاریابی تخصصی است که می توان هر روز آموخت و آن را بهتر کرد و می توان تجارب گوناگونی در آن اندوخت و از خطاها کاست. بازاریابی هرچه که هست، به اندازه ای مهم است که نمی توان آن را نادیده انگاشت. اما به اندازه ای که برنامه ریزی ها و رفتارهای هوشمندانه در حوزه بازاریابی می تواند منجر به پیروزی شود، شتاب زدگی و دست زدن به اقدامات عجولانه، می تواند آسیب هایی گاه جبران ناپذیر وارد کند. از این رو، در این یادداشت ۷ نکته اساسی را با هم به بررسی می نشینیم که پرداختن به آنها و اتخاذ تصمیمات درست در زمینه موضوعی هرکدامشان، می تواند احتمال پیروزی یک برنامه بازاریابی صحیح و کامل را چندین برابر افزایش دهد.

۱ـ کالا یا خدمتی را که می خواهید بفروشید، به درستی بشناسید.

شاید در ابتدا و به محض خواندن این پیشنهاد، این اطمینان خاطر در ذهنتان ایجاد شود که شما آنچه را که می فروشید به خوبی می شناسید. درست است که همه کسانی که در حوزه بازاریابی و فروش فعالیت دارند به نوع از آنچه می فروشند شناختی دارند، اما تلاش من این است که شما را به کسب بیشترین شناخت ممکن در خصوص تمام ویژگی های کالا یا خدمتتان دعوت کنم. اینگونه هم اعتماد به نفس شما در خصوص کالایی که در قصد ورود به فاز بازاریابی اش را دارید بیشتر خواهد شد هم اینکه از بروز خطاهای احتمالی در فاز بازاریابی جلوگیری خواهد شد. از سوی دیگر، یک شناخت عمیق، می توان به نفع رسیدن به یک برنامه بهتر، تاثیری مثبت در برنامه ریزی بازاریابی نیز داشته باشد.

۲ـ رقبای پیدا و پنهانتان را شناسایی کنید.

وقتی صحبت را رقیب می شود، اولین گزینه هایی که به ذهن خطور می کنند، همان کسب و کارهای مشابهی هستند که همان کلا یا خدمت را به گروه هدف مشترکی می فروشند. درست است که اینها اصلی ترین رقبای ما در هر کسب و کاری هستند، اما تنها رقیبانمان نیستند. نگاهی عمیق نشان خواهد داد که ما در حوزه بازاریابی، بیشترین ضربه را از رقبایی می خوریم که به گونه ای غیر مستقیم با ما در رقابت هستند. رقبای غیر مستقیم، شاید کالا یا خدمتی دقیقاً مشابه با آنچه ما می فروشیم عرضه ننمایند، اما آنها این توانایی را دارند که کالا یا خدمت خود را جایگزین کالاها یا خدمات ما در ذهن مشتریان نموده و مانع فروش ما شوند. اگر دمی در این خصوص اندیشه کنید، تعداد رقبای پنهان بسیاری برای خود شناسایی خواهید کرد که اگر این رقبا را در برنامه ریزی بازاریابی خود مد نظر داشته باشید، نتایج بهتری از یک برنامه بازاریابی حاصل خواهد شد.

۳ـ بهترین زمان را برای بازاریابی انتخاب کنید.

گاهی یک خطا در انتخاب زمان برای ورود به برنامه بازاریابی، می تواند همه چیز را خراب کند. به ویژه در کشور ما که رویدادهای فرهنگی، مذهبی و گاهی سیاسی، تاثیراتی عمیق بر بازار می گذارند. درست است که شناخت وضعیت بازار در برهه های مختلف زمانی بسیار ضروری است، اما باز طبق آنچه در بخش پیشین اشاره شد، هوشمندی این است که در نگارش و اجرای یک برنامه بازاریابی، علاوه بر کسب شناخت از تحولات عیان و فراگیر زمانی، قدرت تشخیص شرایط نامشهود ولی تاثیرگذار از منظر زمان بر بازار خود را نیز داشته باشید.

۴ـ از توانایی نیروهایتان اطمینان یابید.

کم نیستند برنامه های بازاریابی خوبی که نیروهای انسانی ناکارآمد، آنها را با خاک یکسان کرده اند. اگر شما دوست ندارید دچار چنین وضعیتی شوید، پیش از ورود به هرگونه برنامه بازاریابی، از وجود نیروهای کارآمد در سازمانتان و نیز آموزش دیده بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

۵ـ زیرساختهای لازم برای دیده شدن در نتایج جستجو را فراهم کنید.

شک نکیند وقتی برنامه بازاریابی خود را شروع کردید، آن دسته از مشتریان احتمالی که بیش از دیگران به خریدن از شما ترغیب شده اند، دست به جستجو در خصوص شما خواهند زد. شکل و نحوه انجام این جستجو بسته به کسب و کار متفاوت است. گاهی کسب و کار شما یک کسب و کار محله ای کوچک است که جستجوی مشتریان احتمالی شما در حد پرسیدن از دیگران در خصوص شما خواهد بود، اما زمانی که قصد ورود به برنامه بازاریابی برای یک کسب و کار بزرگ و فراگیر را دارید، احتمال اینکه مشتریان شما به صورت آنلاین دست به جستجویتان بزنند کم نیست. پیش از ورود به برنامه بازاریابی، مطمئن شوید وقتی در خصوص شما جستجو می کنند، نتایجی به دست خواهند آورد که مطلوب شماست.

۶ـ از بازخوردهای احتمالی بازار اطمینان کسب کنید.

درست است که شما به مرحله ای رسیده اید که قصد دارید با استفاده از یک برنامه بازاریابی اصولی و مدون، کالا یا خدمات خود را به گونه ای وسیع بفروشید، اما همواره این احتمال در گوشه ذهنتان باشد که بنابه دلایل فراوانی، ممکن است بازار واکنش مناسبی به آنچه شما می فروشید نشان ندهد. در نتیجه برای جلوگیری از هدر رفت سرمایه در حوزه بازاریابی، پیش از برنامه ریزی و اجرای هرگونه برنامه بازاریابی فراگیری، نبض بازار را با استفاده از یک برنامه تحقیقی به درستی بسنجید.

۷ـ خوش بینی را برای مدتی فراموش کنید.

خوش بینی و داشتن نگرش مثبت نسبت به همه چیز، یک خصیصه عالی هست و اگر شما هم جزو معدود انسانهایی هستید که از این خصیصه دوست داشتنی بهره مندید، صمیمانه به شما تبریک می گویم، اما پیش از آغاز فاز عملیاتی یک برنامه بازاریابی، پیشنهاد می کنم خوش بینی را فراموش کنید. تلاش نمایید کاستی های احتمالی را ببینید اما نه به اندازه ای که ممکن است شما را از اقدام بازدارد. فقط کافی است واقع بینی بیشتری به خرج دهید تا نتایج احتمالی، شما را با ضرر مالی، اعتباری و روحی در زمینه بازاریابی روبرو نسازد.

پاسخی بگذارید