۹ صفت انسان های شادمان

شادمان. ما این لغت را اغلب مواقع در مورد انسان هایی به کار می بریم که زندگی مرفهی دارند. یک شغل با حقوق بالا، یک شریک مناسب برای زندگی، سفرهای بی پایان و … اغلب پاسخی مشترک در بین انسان ها برای این سوال است که انسان های شادمان به چه شکلی زندگی  می کنند. بله، تمام این نکات در زندگی شادمانه افراد موثر است، ولی آن شادی حقیقی که انسان های شادمان از آن برخوردارند، سر منشا دیگری دارد. در این یادداشت کلیدهایی از این منشا را خواهید خواند. طبیعتا معیار های افزایش شادمانگی انسان ها بسیار وسیع می باشند. پس به این لیست اکتفا نکنید و در جهت اتصال به جرگه انسان های شادمان از هیچ تلاشی فروگذار ننمایید.

۱ـ انسان های شادمان خود را به خاطر هر آنچه که هستند دوست می دارند

انسان های شادمان اصطلاحا در کفش های خود در راحتی کامل به سر می برند. این چنین انسان هایی چه از نظر جسمی و فیزیکی و چه از نظر فکری و روحی خود را دوست دارند و برای خود زندگی می کنند. هدف آن ها از زندگی به هیچ وجه کسب رضایت دیگران و تبدیل شدن به کسی که دیگران می خواهند نیست. البته این موضوع به هیچ وجه با انتقاد پذیری و یا نوع دوستی در تناقض نیست و تمام صحبت ما در این بند، احترام و علاقه به خود، صرفا به خاطر خود است. انسان های شادمان ، غرق در خواست های دیگران و انتظارات دیگران نیستد.

۲ـ روابط را به عنوانی بستری برای توسعه و یک تجربه زیبای انسانی می بینند

روابط چه دوستانه، چه خانوادگی و چه عاطفی باشند، یکی از مهم ترین و با ارزش ترین تجربه های انسانی زندگی هر فردی به حساب می آیند. با این حال، بیشتر افراد، برای حضور یا عدم حضور در یک رابطه، به اندازه ای بیشتر از حد واقعی آن اهمیت می  دهند و همین موضوع شادی زندگی را دچار تغییر می کند. چیزی که مشخص است این است که انسان های شادمان روابط را یک بستر بسیار جذاب برای ارتقای خود می دانند. کسانی که برای پر کردن یک خلا، با عجله تصمیم به ایجاد یک رابطه می گیرند، معمولا بعدها در منجلاب عدم شادمانی حاصل از آن رابطه گرفتار می گردند. پس این نکته را به خاطر داشته باشیم که روابط ما، در شادمانی تاثیری شگرف بازی می کنند.

۳ـ  انسان های شادمان تغییر را می پذیرند و به نظرات دیگران احترام می گذارند

زندگی همواره درس های زیادی به ما می آموزد و انسان های شادمان تمایل دارند به خوبی از این درس ها استفاده کنند. شادمان ها به عقاید دیگران احترام می گذارند. نه اینکه حتما هر نظری را بپذیرند ولی به خوبی گوش می کنند، احترام می گذارند و قصد تحمیل نظر خود به دیگران را ندارند.

۴ـ به خود می بالند؛ به جای اینکه دستاوردهای خود را با دستاوردهای دیگران مقایسه کنند

حسادت کشنده است و در این زمینه گری آلن به زیبایی گفته است: ” شما می توانید ماه باشید و کماکان به ستاره ها حسادت کنید.”  همه ما در زندگی می توانیم کارهایی را انجام دهیم که عده کمی از عهده آن بر می آیند و یا هیچکس نمی تواند مشابه آن را انجام دهد. به جای مقایسه خود با دیگران، با اعتماد به نفس تمام، می توانیم توانایی های خود را بشناسیم و به آن ها افتخار کنیم.

۵ـ در غم و اندوه، هرگز ساکن نیستند

واژه ” غم و اندوه” در کاربردهای زیادی از زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد. اجراج از شغل، یک شکست غیر منتظره و بسیاری چیز دیگر. اما نکته این جاست که انسان های شادمان با یک تصمیم عاقلانه این غم و اندوه را به باد فراموشی می سپارند و آن را به عنوان یک بلای آسمانی که راه چاره ای برایش نیست نمی پذیرند! افراد شاد و قوی پس از رخداد هر موضوع ناراحت کننده، در یک بازه زمانی کوتاه ،شادمانی همیشگی را جایگزین غم و اندوه می کنند.

۶ـ در لحظه زندگی  می کنند

افسوس گذشته را خوردن و نگرانی بی مورد در مورد آینده، هیچ آورده ای برای هیچ لحظه ای ندارد. انسان های شادمان هم دقیقا این کار را نمی کنند! آن ها در لحظه زندگانی می گذرانند. افراد شاداب، از هر لحظه ای که در حال گذران آن هستند، انگیزه می گیرند و این انگیزه سوخت آن ها را برای آینده نیز تامین می کند. از هر لحظه ای که در آن زندگی می کنند لذت میبرند ( دقت کنید که واژه “هر” کاربرد بسیار وسیعی در بر می گیرد!)

۷ـ به خود آنگونه که هستند احترام می گذارند

افراد شاداب معمولا با موجودیت های زندگی خود کنار می آیند. با هر وضعیت ظاهری و یا اقتصادی، و یا هر جغرافیایی که متعلق به آن هستند کنار می آیند و خود را به خاطر چیزی که مقصرش نیستند سرزنش نمی کنند.

۸ـ اجازه نمی دهند پول تعیین کننده وضعیت شادی آن ها باشد

هیچ کس نمی تواند در این جهان منکر این موضوع باشد که پول، نقش بسیار مهمی در نحوه زندگانی ما دارد؛ به همین دلیل هم اکثر ما زمان مهم و زیادی از زندگی خود را برای کسب درآمد صرف می کنیم. اما با نگاه کردن به زندگی انسان های شادمان می بینیم که پول، دیکتاتور محض زندگی آن ها نیست! اینطور نیست که آن ها برای کسب درآمد تلاشی نکنند اما می دانند که تنها دارایی موجود در این جهان پول نیست؛ بلکه چیزهای زیادی در اطراف هر یک از ما وجود دارد که باارزش تر از پول است. جالب است بدانیم، افراد شاداب بهتر از افراد افسرده و غمگین پول در می آورند و این دقیقا به دلیل انگیزه و ذهن باز و خلاقیست که به خاطر شاداب و شادمان بودن، هر لحظه کسب می کنند.

۹ـ برای پیدا کردن راه حل ها به درون خود نگاه می کنند

قدرتمندترین و شادمان ترین افراد کسانی هستند که از ایجاد تغییر در خود هراسی ندارند. آن ها تغییر را از خود شروع می کنند و برای تمام مسائل به وجود آمده ابتدا به درون خود رجوع می نمایند. این نکته می تواند ستوان اصلی حل تمام مشکلاتی باشد که تا به امروز در حل آن ها به مشکل خورده بودیم. در این خصوص هزاران کتاب و تکنیک وجود دارد که می تواند شما را برای تغییر درونی و تولدی دوباره آماده کند.  از تغییر نترسید و مطمئن باشید که در پس این کوه ترسناک تغییر، سرزمینی زیبا و پر از انسان های شادمان، انتظار شما را می کشند.

پاسخی بگذارید