۹ نکته حیاتی برای بهبود فن بیان

اضطراب سخن گفتن در جمع، یک اضطراب مشترک بین تمام انسانهای جهان است. هرچه تعداد مخاطب در یک جمع بیشتر باشد، میزان این نگرانی بیشتر است. حتی حرفه ای ترین ها و آنانی که سخنرانی کار هر روزه شان است، برای ثانیه هایی این اضطراب و تپش قلب را تجربه می کنند. در این میان انسانهایی وجود دارند که تونسته اند با تمرین و تکرار، بر ضعف خود در حوزه فن بیان غلبه نموده و حتی این ضعف را چنان از میان بردارند که به یک نقطه قوت تبدیل شد. سخنرانی بخشی از زندگی کاری من است. از هر باری که خطاب به جمعی چند صد نفری صحبت کرده ام، تجارب ویژه و جالبی دارم و از هرکدام از فرصتهای سخن گفتن در جمع، آموزه های جذابی به دست آورده ام. درست است که شما مخاطب گرامی این یادداشت را برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه ای نمی خوانید اما آنچه در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد، نکاتی است که در بهبود فن بیان شما بسیار بسیار موثر خواهد بود. اگر بپذیریم که قدرت ما در بیان دیدگاه های خود تا چه اندازه در تعیین سرنوشتمان موثر است، همواره بخشی از زمان و انرژی خود را صرف آموختن فن بیان خواهیم کرد چرا که سرمایه گذاری در این حوزه، سودی بسیار کلان در زندگی شخصی و اجتمای شما به همراه خواهد داشت. در خصوص فن بیان در آینده نزدیک محصول کاملی تولید و ارائه خواهد شد که پیشنهاد می کنم برای دریافت محصولاتی از این دست، با بخش فروشگاه محصولات وب سایت همواره در ارتباط باشید. اما اگر بعد از این مقدمه هنوز مشتاق به بهبود فن بیان خود هستید، این نکات را با دقت رعایت کنید

۱ـ روی اعتماد به نفس خود کار کنید

هیچ عاملی به اندازه اعتماد به نفس نمی تواند بر روی فن بیان شما تاثیر گذار باشد. در طول تاریخ بهترین سخنرانان کسانی بوده‌اند که بیشتر اعتماد به نفس را داشته اند و همان سخنرانان توانسته اند مسیر تاریخ را عوض کنند. شما نیز اگر دوست دارید در گروه کسانی قرار گیرید که از فن بیان مناسبی برخوردارند، اساسی ترین ناحیه ای که باید بیشترین تمرکز را بر روی آن داشته باشید، موضوع اعتماد به نفس است.

۲ـ کتاب بخوانید

شما هرگز نمی توانید خارج از دایره لغات خود کلمه ای به زبان بیاورید و هیچ راهی جز مطالعه برای گسترش دایره لغات وجود ندارد. از این رو اگر می خواهید فن بیان تان را تقویت کنید، حتما و حتما هر روز مطالعه کنید. سخنرانان حرفه ای چندین برابر شما لغت جدید بلد نیستند، شاید در بهترین حالت ۳۰ تا ۵۰ لغت جدید در لغتنامه ذهنشان بیشتر از شما وجود داشته باشد. اما آنها به خوبی بلدند از این لغتها استفاده کنند و با استفاده صحیح از همین لغتها تفاوتهای چشمگیر بیافرینند.

۳ـ از جمعهای کوچک شروع کنید

لازم نیست فن بیان خود را در یک جمع ۵۰۰ نفری آزمایش کنید. سخن گفتن را از جمع های کوچک، خودمانی و صمیمی آغاز کنید. فن بیان بسیاری از سخنوران حرفه ای در چنین جمع هایی تقویت شده است. اما فراموش نکنید که اگر در چنین جمع هایی هم مورد تمسخر قرار بگیرید، راهتان طولانی تر و کارتان دشوارتر خواهد شد. برای اینکه چنین اتفاق بدی رخ ندهد، حتماً مورد بعدی را رعایت کنید

۴ـ فقط در موضوعاتی سخن بگویید که اشراف کافی دارید

یکی از راه های تقویت فن بیان سخن گفتن در موضوعی است که به آن اشراف و تسلط کافی دارید. اگر عادت کنید که در موضوعاتی که جزو زمینه کاری و تخصصی شما نیست حتی یک اظهار نظر کوچک هم نداشته باشید، آرام آرام عزت نفستان در موضوعات تخصصی تان بیشتر و بیشتر خواهد شد و شما راه بهبود فن بیان تان را کوتاه و کوتاه تر خواهید کرد.

۵ـ حواستان به سر و ته جمله باشد

بسیاری از کسانی که در یک جلسه کاری حتی در یک جمع خانوادگی صحبت می کنند، از یک ضعف بزرگ مشترک در عذابند و آن ناتوانی در آغاز صحیحی و اتمام صحیح یک جمله است. خیلی وقتها پیش آمده که پای صحبت فردی بنشینیم و اواسط صحبتش از خودمان بپرسیم که از کجا به این جا رسید. جالب است خیلی از کسانی که در جمعها و جلسات منبر نشین می شوند، اغلب در اوج صحبت در یک لحظه سکوت می کنند و می پرسند “چی داشتم می گفتم؟!”. پس اگر دوست ندارید این اتفاق خنده دار برای شما هم بیفتد، حواستان به شروع و پایان جمله هایتان باشد.

۶ـ از جمله های کوتاه استفاده کنید

راحت ترین راه برای رعایت موفقیت آمیز بند پیشین این است که از جملات کوتاه استفاده کنید. نه تنها در صحبت کردن، در نوشتن هم این اصل را رعایت کنید. زمانی که جملاتتان کوتاه است، تسلط تان بیشتر شده،درصد خطاهایتان پایین می آید.

۷ـ نگاه نافذی داشته باشید

ارتباط چشمی بخشی از هر سخن گفتن به شمار می آید. مهم نیست برای یک جمع ۵ نفری سخن می گویید یا یک جمع ۵۰۰ نفری؛باید قادر باشید با تک تک مخاطبان تان حداقل یک بار چشم در چشم شوید. تاکید می کنم برای رسیدن به یک فن بیان عالی، نگاه نافذ داشته باشید که اگر چنین نباشد، این مخاطب است که با نفوذ نگاهش، تمرکز شما را بر هم خواهد زد.

۸ـ به اندازه گفتن به سکوت اهمیت دهید

همانطور که یک ملودی دلچسب را سکوت میان نت ها مفهوم می دهد، در فن بیان هم سکوت ارزش مشابهی دارد. یک سخنران متخصص می داند چه زمانی و چه مقدار باید سکوت کند و هدفش از این سکوت چیست. گاهی سکوت بهترین و اثرگذارترین تاکید است و گاهی فرصتی است برای تحلیل و پذیرش یک جمله از سوی مخاطب. از این رو، در جستجوی ارتقاء فن بیان خود، به سکوت اهمیت قائل شوید

۹ـ به آنچه می گویید باور داشته باشید

این نکته را به عنوان آخرین نکته بیان می کنم و به اعتقاد من اساسی ترین نکته ای است که فن بیان را بهبود می بخشد. پیش تر در بند ۲ گفتیم که فقط در موضوعاتی صحبت کنید که به آنها اشراف دارید. اینجا با تاکید بیشتر می نویسم فقط جملاتی را به زبان بیاورید که آنها را باور دارید. شاید در ابتدا کمی خنده دار به نظر برسد، اما به مرور زمان خواهید دید سخن گفتن در موضوعی که به آن ایمان دارید، چنان اعتماد به نفسی به شما می دهد که هیچ مانعی جلودارتان نخواهد بود. از سوی دیگر، باور به آنچه می گویید، تاثیر چندین و چند برابر بیشتر بر روی مخاطب شما خواهد داشت و گیرایی مطلب را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد.

پاسخی بگذارید