۱۰ نکته برای مدیریت خود ؛ راهبر خویشتن باشید

در دنیای کسب و کار داشتن توانایی مدیریت خود ، یا خود کنترلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اساسا مدیریت خود یا خود کنترلی یک فرصت است برای کسانی که می خواهند مدیران و رهبران برزگی برای کسب و کار ها شوند. چرا که در این فرصت می توانند تجربه ای عملی در خصوص مدیریت و رهبری خود و کسب و کار به دست آورند و خود را برای میادین چالش برانگیز تر و مهم تر آماده کنند. یکی از معانی بسیار مهم و کاربردی خود کنترلی  و مدیریت خویشتن، یادگیری نحوه کار با دیگران به منظور رسیدن به بالاترین میزان سود و بالاترین اثربخشی است. در پی کسب این مهارت، خواهید که به صورت کاملا مستقیم میزان فروش، رضایت مشتریان، پیشرفت مناسب و عالی امور نیز بهبود می یابند. البته در خاطر داشته باشید که مدیریت خود ، یک مهارت وابسته به زمان است و اینگونه نیست که پس از شب خوابیده و صبح ببینید که همه چیز عوض شده است. بلکه این موضوع زمان بر و پیوسته است. در این مقاله چند فاکتور، از مهم ترین فاکتورهای موجود برای این کار برای شما آورده شده است.

۱ـ از درون خود آگاه باشید

خود آگاهی شما، تعیین کننده شیوه مدیریت و استایل رهبری شما است. اهمیت این موضوع نیز در همین است. آگاهی از اینکه نقاط قوت شما چیست، از انجام دادن چه کاری لذت می برید و اکنون در چه وضعیتی هستید، در اعتبار بخشی به نحوه مدیریت شما بسیار حایز اهمیت است. ” اولین نفری که شما را مدیریت می کند، خود شما هستید.”

۲ـ در مقابل خود پاسخگو باشید

داشتن یک تیم مشاوره در کنار خودتان، برای تصمیم گیری های استراتژیک صحیح تر و اصولی تر موضوع بسیار قابل توجهی است. اما تصمیماتی که به وسیله شخص شما گرفته می شود از نقطه نظر مدیریت خود یا خود کنترلی خیلی مهم است. تصمیمات خودتان را یادداشت کنید، و مطمئن شوید که تک به تک آن ها انجام می گیرد. ولی اگر غیر از این بود، در مقابل خودتان پاسخگو باشید و به خود بگویید که چرا فلان تصمیم عملی نشده است. مسئولیت پذیری در مدریت خود از اهمیت بسیار والایی برخوردار است. می توانید برای این کار از هم قطاران خود نیز کمک بگیرید. از همکاران و هم تیمی ها بخواهید بازخورد خود را در برابر تصمیمات شما و نحوه عمل کردن به آن ها بازگو کنند.

۳ـ برای کارمندان و همکاران خود قابل اعتماد بوده و خود نیز به آنان اعتماد داشته باشید

وقتی یک اعتماد متقابل بین شما و همکاران یا کارمندانتان وجود داشته باشد، کارها سریع تر، اصولی تر و هوشمندانه تر پیش می رود. نتایج نیز رشد محسوسی نشان می دهند. اعتماد داشتن و مورد اعتماد بودن مزایای بی نظیری دارد. البته ناگفته نماند که اعتماد از شناخت ناشی می گردد و برای اینکه بتوانید به کارمندان خود اعتماد کنید، لازم است که در نحوه استخدام و در جلسه مصاحبه شغلی دقت لازم را به خرج دهید.

۴ـ در طول روز لحظاتی را برای “کار نکردن” خود اختصاص دهید

ساعتی را مشخص کرده و به بقیه همکاران خود این زمان را اعلام کنید. در محدوده این زمان، اجازه ندهید هیچ چیز و هیچ چیزی آرامش را از شما بگیرد و مزاحم استراحت کردن شما شود. دوستان و همکاران نیز می دانند که برای ارتباط با شما و یا وصل کردن یک تلفن به شما، باید زمان دیگری را در نظر بگیرند. چون ساعت مزبور، برای شماست و مایه آرامش و تمرد شما. با این تمهید خواهید دید که دیگر ساعات روز را که برای کار کردن اختصاص داده اید، با چه راندمان بالایی می توانید کار کنید.

۵ـ در پوشش ضعف ها و ایرادات خود و تیم خود، کوشا بوده و پیش قدم شوید

کسی که مدیریت خود را بلد است، خوب می داند که در چه مهارت هایی توانایی لازم را نداشته و یا به یک متخصص نیاز دارد. برای مثال، شما خود اگر وکیل باشید ولی نتوانید حساب های مالی و نقدی خود را به خوبی کنترل کنید، چاره ای جز استخدام یک حسابدار خوب ندارید. این کار نشانه قدرت و توانایی شما در شناخت خود است، نه ضعف شما در حسابرسی به حساب های مالیتان.

۶ـ در مقابل تغییرات مثبت مقاومت نکنید

گوش دهید. با عمق جان به کارمندان خود گوش دهید و تصور نکنید که حتما در هر زمینه ای بیشتر از آنها می دانید. در مقابل تغییرات پیش آمده مقاومت نکنید. این یکی از عادات انسان هاست که در برابر تغییر مقاومت می کنند. جهان، جهان تغییر است و هر که راکد مانده باشد، سرنوشت دلچسبی را به دست نخواهد آورد.

۷ـ یک مدیر خادم باشید

به مسئولیتی که در برابر کارکنان، همکاران و از همه مهم تر در مقابل دیگر مردم دارید فکر کنید. با وجدان کامل کار کنید. خیلی اوقات مدیریت خود ، در همین برند خلاصه می شود. منصف باشید و با وجدان. اگر می خواهید مدیری متفاوت و بی نظیر باشید، بهترین راه این است که مسئولیت پذیر باشید و خدمت گزار.

۸ـ دنبال تفریحاتی خارج از کسب و کار خود باشید

خارج از کسب و کار به دنبال تفریحاتی باشید، در طول روز ریلکس کنید، بدین ترتیب حتی می توانید با ذهنی باز و آسوده ایده های بسیار جذابی را پیاده کنید.

۹ـ تعطیلات برای هر مدیری لازم است

این مورد نیز بی ارتباط به بند پیشین نیست، با این تفاوت که در زمان طولانی تری انجام می گیرد. به همکاران و کارمندان خود اعتماد کرده و در سال زمانی را به تعطیلات اختصاص دهید. استراحت دادن شما به ذهن و روح خود، در کار شما تاثیرات مثبتی می گذارد.

۱۰ـ هدایت کنید؛ مربی باشید

رهبران کاربلد، به خوبی بلد یک مربی برای کارکنان خود باشند. به کارمندان تفهیم کنند که برای چه کار می کنند و چرا کار می کنند. نقاط ضعف و قوت آن ها را به آن ها بشناسانند و هر چه از دست شان بر می آید به آن ها بیاموزند. این موضوع در نهایت به شما کمک خواهد کرد در مدیریت خود ماهر تر شوید. چون اگر یک کلمه به کسی بیاموزید، قطعا دو کلمه خود یاد خواهید گرفت.

دوست عزیز شما به چه حدی خود کنترلی دارید و مدیریت خود را بلد هستید؟ مدیریت خود می تواند کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد. مدیریت خود نه تنها در کسب و کار بلکه در زندگی شخصی تان نیز موثر است. با یادگیری این مهارت، به یک مدیر و رهبر عالی تبدیل شوید.

پاسخی بگذارید