۵ راز ناگفته فروشندگی حرفه ای

فروشندگی یکی از جذاب ترین شغل های دنیاست. اما حیف که در کشور ما به شدت مورد بی مهری قرار گرفته است. فروشندگی حرفه ای جزو مشاغل پر درآمد و لذت بخش است و اصلی ترین مزیت آن در مقایسه با شغل های دیگر این است که در شغل فروشندگی، شما هر روز با انسانهای بسیاری در ارتباط هستید. انسانهایی از طیف های گوناگون، را رفتارهای متفاوت و نیز با انتظارات مختلف. ممکن است از دید شما مخاطب گرامی که هرگز از نزدیک شغل فروشندگی را لمس نکرده اید، این موضوع نه تنها مزیت این شغل نیست، بلکه ویژگی منفی آن به شمار می آید، اما از دیدگاه فروشندگی حرفه ای، این یک فرصت است. فرصتی برای فروختن بیشتر و سود آوری بیشتر.

به سان تمام دانش ها و تخصص ها، فروشندگی حرفه ای نیز آموختنی است. درست است که داشتن استعداد در این امر می توان بسیار کمک شایانی به شمار آید، اما نداشتن آن هرگز نمی تواند مانعی برای پیشرفت و موفقیت حساب شود. فروشندگی حرفه ای تخصصی است که بسیاری از فروشندگان امروز آن را از طریق آزمون و خطاهای بسیار و به صورت تجربی آموخته اند، اما هستند افراد موفق حوزه فروش که هر روز و هر روز در جستجوی دانش نوین در این حوزه هستند و در تلاشند ضعفهای خود را از طریق آموختن برطرف نمایند. به هرحال هرچه باشد، برای پیروزی در امر فروشندگی حرفه ای باید هنر فروشندگی آموخت.

اما در این یادداشت، ۵ رازی را با شما در میان می گذارم که اغلب فروشندگان حرفه ای آن را در مسیر موفقیت خود به خوبی به کار می برند. ۵ رازی که آماتورهای این حوزه از آن بی خبرند.

 

مشتری نباید شما را شیفته فروختن احساس کند

شاید این ظریف ترین نکته در فروشندگی حرفه ای به شمار می آید. شما برای فروختن در فروشگاه قدم می زنید یا پشت پیش خوان ایستاده اید و سرنوشت شما به فروشهایی وابسته است که در طول روز انجام می دهید. اما هرچه هیجان خود را در این خصوص کمتر و کمتر بروز دهید، به همان نسبت مشتری شما رغبت بیشتری به خریدن خواهد داشت. این موضوع را برندهای بزرگ  خوب می دانند و فروشندگان خود را به همین ترتیب تربیت می کنند. هرچه تعامل میان شما و مشتری از جنس مشاوره، راهنمایی و هدایت به بهترین انتخاب ممکن باشد، به همان نسبت اعتماد مشتری به شما افزایش یافته و احتمال موفقیت در امر فروش بالاتر می رود.

 

مشتری یک بازاریاب است

هر مشتری راضی، با ده ها و صدها نفر در ارتباط است که هرکدام از آنها ممکن است به کالاهایی که شما می فروشید نیاز داشته و یا مشتری بالقوه شما باشند. زمانی که شما مشتریان خود را به درجه از رضایت و به درجه ای از حسن ارتباط با خود و با فروشگاهتان می رسانید که از یک مشتری راضی به یک مشتری شیفته تبدیل می شوند، تک تک آنها می توانند به طرز شگفت انگیزی زمینه ساز رونق کسب و کار شما شوند. مشتریان شیفته، نه برای سود بیشتر شما، بلکه برای لذت بیشتر خود دیگران را به خرید از فروشگاه شما ترغیب می نمایند.

 

در فروشندگی حرفه ای ، فروشنده مهمترین فاکتور است

یک فروشنده حرفه ای خوب می داند که کالا، قیمت، کیفیت، رنگ بندی و …، در درجه دوم اهمیت قرار دارند. رتبه اول در پیروزی هر فروشی، شخص آقا یا خانم فروشنده است. یک فروشنده حرفه ای با یک رفتار سنجیده، اگر بتواند وارد دنیای کیفی مشتری خود شود، دیر یا زود به او خواهد فروخت. برعکس، اگر یک فروشنده نتواند ارتباط موثری با مشتری خود برقرار نماید، احتمال پیروزی فروش، بسیار بسیار پایین است.

 

همه چیز به نهایی سازی فروش بستگی دارد

مهمترین بخش هر فروش که متاسفانه بسیاری از فروشها نیز در این بخش دچار شکست می شوند، نهایی سازی فروش است. این موضوع چنان مهم است که من در محصول هنر فروشندگی یک فصل کامل را به این موضوع اختصاص داده ام. نهایی سازی فروش یعنی اینکه شما بتوانید مشتری را از تونل پایانی دو دلی، ضعف در انتخاب، شبهه در خصوص قیمت و … به سلامت عبور داده و مبلغ کالا را دریافت نمایید. شاید به جرات بتوان گفت یکی از بارزترین تفاوتها میان فروشنده حرفه ای و فروشنده آماتور، همین مرحله است.

دخل هر روز رابطه ای مستقیم با سطح انرژی آن روز دارد

اغلب فروشندگان حرفه ای انسانهای شاداب، پر نشاط، پر انرژی و اهل ورزش هستند. چرا که آنها این راز را می دانند که برای خوب فروختن، باید سطح انرژی درونی خود را همیشه بالا نگه دارند. اغلب ما فکر می کنیم چون آنها خوب می فروشند و وضع مالی خوبی دارند پرانرژی و بشاش هستند، این درحالی است که رابطه میان این دو پارامتر کاملاً برعکس است. آنها چون بشاش و پرانرژی هستند، خوب می فروشند. فروشندگان حرفه ای می دانند سطح انرژی درونی آنها برایشان سرنوشت ساز است. مشتری این انرژی را دریافت می کند و در تک تک مراحل از ورد به فروشگاه گرفته تا نهایی سازی فروش، از این انرژی تاثیر می پذیرد.

پاسخی بگذارید