۵ عادت روزانه ای که باعث می شود شما پیری مناسبی را سپری کنید

هر آغازی را پایانی، هر تاریکی را روشنایی‌ای، هر آمدی را رفتی و هر جوانی را پیری‌ای است!

همانند اکثر انسان های این گیتی، ما هم باید بپذیریم که به هر حال باید دورانی را بگذرانیم که از آن به عنوان پیری یاد می شود. بسیاری از ما ها از فرا رسیدن این دوران واهمه داریم. از مشکلات روحی، روانی و جسمی دوران پیری. چرا که اکثر انسان های پیری که در اطرافمان بوده اند، سالخوردگی مناسبی تجربه نکرده اند و ما نیز با دیدن لایف استایل آنها، کمی ترس به دل خود راه می دهیم که مبادا ما هم چنین شرایطی را تجربه کنیم. در این یادداشت به این موضوع پرداخته ایم که چه کنیم که دوران پیری مناسب و لذت بخشی را پشت سر بگذاریم و از اکثر مشکلات این ایام محفوظ باشیم.

رژیم غذایی مناسب (ترجیحا مدیترانه ای)

در رژیم مدیترانه‌ای غذاهای سنتی کشورهایی از قبیل ایتالیا و یونان گنجانده شده که مردم در در سال‌های ۱۹۶۰ مصرف می‌کردند. محققان ادعا می‌کنند که این مردم در مقایسه با امریکایی‌ها به طرزی استثنایی سالم‌تر بودند و خطر ابتلا به بیماری‌های مهلک در آن‌ها بسیار پایین بود. مطالعات فراوانی در این زمینه صورت پذیرفته که اثبات می‌کند رژیم مدیتراینه‌ای به کاهش وزن کمک شایانی کرده و در پیشگیری از حملات قلبی، سکته، دیابت نوع ۲۲ و مرگ‌های ناگهانی موثر است. عمده غداهای گنجانده شده در این رژیم سبزیجات و غذاهای گیاهی می باشند. قطعا داشتن رژیم مناسب، در بلند به مدت به سلامت جسم و حتی روح کمک بسزایی می کند.

ورزش منظم

هیچ رژیم غذایی‌ای نمی تواند به تنهایی در جوان ماندن، سالم ماندن و شاداب ماندن تن و روان کافی باشد. تحرک، ورزش و فعالیت جسمی مناسب و منظم دومین پر از این پرنده خوش پرواز است. اما نکته مهم در مورد ورزش کردن، نظم در آن است. اگر ورزش را بی نظم انجام دهید، در بلند مدت تاثیر منفی هم بر شما می گذارد. لزومی به ورزش زیاد نیست. کم ورزش کنید، سبک ورزش کنید ولی منظم ورزش کنید. افرادی که مدتی ورزش سنگین انجام می دهند و سپس به یکباره کلا ترک عادت می نمایند، بسیار سریع تر و فجیع تر از افرادی که در عمر خود ورزش نکرده اند چاق شده و اضافه وزن و چربی می آورند.

روابط اجتماعی

بله، درست خوانده اید؛ روابط اجتماعی! تحقیقات و پژوهش های بسیاری گواه این هستند که افرادی که در طول دوران خود روابط اجتماعی قوی تر و محکم تری داشته اند، در پیری از بسیاری از بلایا محفوظ بوده اند، من جمله زوال عقل، پیری زودرس، بیماری های قلبی عروقی، آلزایمر، افسردگی و مشکلات خواب. دانشگاه هاروارد نیز در یک بررسی، این موضوع را به اثبات رسانده است. افرادی که روابط اجتماعی قوی و محکمی دارند زندگی طولانی تر و پیری لذت بخش تری را می گذرانند.

عدم توقف آموختن

آموختن و یادگیری در تمام سنین کاری پسندیده است. علاوه بر فواید معنوی این موضوع، و در نظر گرفتن حس روحی مثبت که در اثر افزایش دانایی در هر سن و سالی رخ می دهد، به دلیل فعالیت پیوسته مغز، احمتال ابتلا به بیماری های ذهنی و عصبی کمتر می گردد. همانگونه که می دانیم بیل هایی که در دست کارگران است و مدام تیشه بر خاک  میزند، از جلا و براقیت بسیار بالاتری برخودار هستند. مغز انسان نیز همینطور است. مثلا می توانید یادگیری یک زبان را در برنامه بگذارید و حتی پس از دوران بازنشستگی نیز زبان جدیدی یاد بگیرید و مغرتان را مدام در حالت آماده به کار قرار دهید.

غلبه بر ایده آل گرایی

ممکن است شما در اثر افزایش سن و سال، هر روز بیشتر به آن دسته از عوامل نگاه کنید که نتواسته اید در زندگی خود به دست آورید. اما در نقطه مقابل، موفقیت های بسیاری نیز داشته اید که قطعا قابل اعتنا و احترام و دفاع نیز می باشند. ایده آل گرایی، با افزایش سن، موضوعیت بیشتری  می یابد و عموما انسان ها در سنین بالاتر ایده ال گرا می شوند. این امر سبب می شود هیچگاه رضایت درونی نداشته باشید و هر روز بیشتر و بیشتر به نداشته هایتان فکر کنید. در نهایت این امر سبب می گردد به سمت افسردگی پیش بروید و شادابی خود را از دست بدهید. پس بهتر است که در سنین پایین تر و قبل از پیری این معضل را برای همیشه حل کنید. در این خصوص این محصول را از دست ندهید:

پاسخی بگذارید