۵ کلید اساسی و مهم برای بازاریابی کسب و کارهای کوچک

چه تفاوتیست بین رهبر خلاقی که خود و کسب و کار را در جهت پیروزی و پیشرفت رهبری می کند، با کسی که فقط یاد گرفته است که زنده بماند و زندمانی کند؟ دوست من تمام کسب و کارهای موفق یک سری استراتژی های مشخصی دارند که باعث می شود تمام فعالیت ها و تمام جنب و جوش ها موثر تر و نتیجه بخش تر باشد. متاسفانه بازاریابی کسب و کارهای کوچک این روزها به قدری مشغول انجام کارهایی همچون ساخت وب سایت، ارسال ایمیل، توییت کردن، تبلیغات، بهینه سازی لندینگ پیج ها هست که حتی هدف از انجام این کارها نیز به باد فراموشی سپرده شده است و وقتی برای بهبود و به روزرسانی استراتژی ها و تصمیم گیری در مورد آن ها باقی نمانده است. استراتژی شامل تصمیماتیست که شما در جهت افزایش بازده تاکتیک های خود به آن نیاز دارید. استراتژی بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک نیز جهت ایجاد آگاهی، علاقه در مشتری، افزایش مشتری جدید و بقای مشتری قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد. استراتژی بازاریابی کسب و کارهای کوچک چیزی است که فرهنگ شما، نوع محصولات شما  و حتی قیمت گذاری شما را تحت تاثیر قرار  می دهد. راه ها و معیار های فراوانی برای چینش استراژی بازاریابی کسب و کارهای کوچک وجود دارد. در این مقاله ۵ نمونه از این معیار ها آمده است که نتایج سال های سال تجربه نویسنده است. روش هایی که امتحان خود را در عمل پس داده اند و بازاریابی کسب و کارهای کوچک زیادی را تحت تاثیر قرار داده اند. باعث رشد فروش و حتی ارتقای ارزش ویژه برند در این کسب و کارها گشته است.

 

۱ـ مشتریان هدف، یا مشتریان اصلی شما چه کسانی هستند؟

قدم اول در چینش استراتژی بازاریابی کسب و کارهای کوچک این است که مشتریان هدف، یا مشتریان اصلی خود را بشناسید. ” محصول من را چه کسی خواهد خرید؟ من به چه کسی خدمت خواهم رساند؟” شما به عنوان مدیر، و به عنوان موسس هر کسب و کاری، قبل از اجرایی کردن تاکتیک های مختلف، ابتدا باید به صورت خیلی واضح و مشخصی به این سوال پاسخ دهید. این بدین معنی است که شما باید تمرکز خود را روی این دسته از مشتریان قرار دهید و دیگر قشر از مشتریان، در فرع قرار بگیرند. این امر، امر زمان بری است. اما فراموش نکنید که هیچ کسب و کاری بدون رعایت آن موفق نشده است، و هیچگاه بازاریابی کسب و کارهای کوچک ، بدون در نظر گرفتن این نکته رشد نکرده است. اگر شما مدام تخفیف ها و پرموشن های مختلفی اعمال می کنید ولی به نتیجه نمی رسید، احتمالا دلیلش این است که این پروموشن ها برای مشتریان هدف شما طراحی نشده اند و طبیعتا نمی توانند به خوبی عمل کنند بازاریابی فقط زمانی تاثیرگذار است که هوشمندانه و هدف مند انجام بشود و افراد در حین چینش استراتژی برای بازاریابی کسب و کارهای کوچک خود، مشتریان هدف خود را بشناسند.

۲ـ کسب و کار شما در چه دسته ای جای دارد؟

کوتاه ترین شرح و توضیح در مورد نوع کسب و کار شما، دسته ای است که کسب و کار شما، در آن جای می گیرد. اگر بخواهید کسب و کار خود را در ساده ترین و کمترین عبارات برای کسی که هیچ اطلاعی از کسب و کار شما ندارد توضیح دهید، چه می گویید؟ بسیاری از صاحبان کسب و کار نمی توانند از پیچیدگی در توضیح  و شرح کسب و کار خود پرهیز کنند. بدین گونه افراد متوجه نمی شوند شما دقیقا چه کاری انجام می دهید و این به خودی خود آفت بزرگی برای بازاریابی کسب و کارهای کوچک به شمار می رود. یک کلید ساده وجود دارد: ” اگر افراد یک ماه بعد از دیدن شما، دسته بندی فعالیت کسب و کارتان و شرح مختصری در این خصوص به خاطر نداشته باشند، می توان گفت در این امر نتوانسته اید پیروز باشید.” تعریف دقیق از دسته بندی فعالیت کسب و کار، به شکل موثری بازاریابی کسب و کارهای کوچک را تقویت می کند. به این فکر کنید که در این دسته چه شرایطی برای یک رهبر و مدیر بی نظیر مورد نیاز است؟ آیا شما از این ویژگی ها در جایگاه یک مدیر برخوردار هستید؟ بر روی این موضوع متمرکز شوید و به یاد داشته باشید که نور وقتی متمرکز شده و به صورت لیزر بتابد، حتی می تواند فولاد را ذوب کند ولی در حالت معمولی به هیچ عنوان چنین اثری ندارد.

۳ـ سود اساسی و منحصر به فرد شما ناشی از چیست؟

اهم سود هر کسب و کار، از یک ، دو یا چند مورد محدود به دست می آید. شما به عنوان یک مدیر و از نقطه نظر بازاریابی کسب و کارهای کوچک ، باید این موارد را بشناسید و مطمئن شوید که این موارد دقیقا منطبق هستند بر روی خواست های اساسی و واقعی مشتریان هدف. برای مثال اگر من به عنوان مدیر یک کسب و کار سود اساسی خود را بر پایه موضوعی بریزم که مشتریان اصلی  و هدف چیز کاملا متفاوت از این، از من انتظار دارند، قطعا این استراتژی بازاریابی موفق نخواهد شد.

۴ـ رقبای شما چه کسانی هستند؟

گوش به زنگ باشید که در دنیای امروز،تقریبا هیچ کسب و کاری بدون رقیب نیست و شما نیز از این قاعده مستثنا نیستید. افراد برای اینکه استراتژی بازاریابی کسب و کارهای کوچک را به درستی و هوشمندانه بچینند، لازم است که رقبای خود را بشناسند و حتی از استراتژی آن ها نیز آگاه باشند. البته طبیعتا این به معنی جاسوسی در کسب  و کار افراد دیگر نیست. ولی با دانستن نقاط قوت و ضعف خود و رقباست که می توانید بازاریابی خود را هوشمندانه انجام دهید. در دنیای کسب و کار این امر، یک موضوع بسیار معمول است.

۵ـ در مقابل رقبا، مزیت و نقطه قوت شما برای مشتریان هدف چیست؟

چرا مشتریان باید شما را انتخاب کنند؟ اصلا شما نسبت به رقیب خود نکته مثبتی دارید که مشتریان هدف شما را ترجیح دهند؟ یک لیست از تمام نقاط قوت خود و مجموعه خود تهیه کنید. سپس براساس ارزش هرکدام از این نقاط در چشم مشتریان هدف، اولویت بندی انجام دهید و بیش از پیش به تقویت شان بیاندیشید. این موضوع زیاد پیچیده نیست. در بازاریابی کسب و کارهای کوچک باید به این نکته توجه داشت که مشتریان عموما دنبال خدمات پس از فروش بهتر، ارسال سریع تر، قیمت مناسب تر و … هستند. شما به عنوان صاحب یک کسب و کار، این نکات را بهتر از هرکسی  در خصوص کسب و کار خود می دانید.

دوست عزیز، بازاریابی کسب و کارهای کوچک امریست حساس و با دقت فراوان. پاسخ دادن به سوالات بالا، راه شما را در مسیر بازاریابی کسب و کارهای کوچک هموار و روشن می کند و اساسا مورد مبهمی برای شما باقی نمی ماند. مشتریان هدف، دسته و حوزه کسب و کار، و رقبای خود را بشناسید و با تکیه بر نقاط قوت خود، کسب و کار را با بازاریابی های هوشمندانه، رونق بخشید.

پاسخی بگذارید