۶ کار اساسی که قبل از نگارش بیزنس پلن باید انجام داد

اغلب رهبران موفق حوزه کسب و کار، قبل از شروع به فعالیت رسمی، بیزنس پلن خود را نگاشته و آماده می کنند. انجام این کار، به صاحبان کسب و کار کمک می کند روی جزییات تمرکز بیشتری داشته باشند، و ریزِ مسائلی را مشاهده کنند که قبلا به آن واقف نبودند. ممکن است آیتم هایی در کسب و کار در نظر گرفته نشده باشند، که با نگارش یک بیزنس پلن معقول، این آیتم ها خود را نشان خواهند داد. قبل از شروع به فعالیت رسمی در کسب و کار، کلیدهای زیر را در نظر داشته باشید، و با پاسخ به آن ها، بیزنس پلن خود را بنگارید. این عناوین اغلب ، توصیه شده های بزرگان کسب و کار هستند.

۱ـ اهداف خود را تعیین کنید

هدف اصلی از بیزنس پلن این است که سودِ صاحبان کسب و کار، مدیران، سرمایه گذاران، کارمندان و کارگران و سایر ذی نفعان این جریان از چه طریقی قرار است عاید شود. سود و سوددهی مهم است، و شاید سنگ بنای کسب و کار ها بر این اساس باشد، اما دقت کنید که همه چیز نیست.  مشاهده خواهید کرد که حتی برای کسب این سود، لازم است جریان های دیگری تقویت شوند. آلان ویلیامز نویسنده کتاب ” ۳۱ روش” می گوید: ” بیزنس پلن تمام آنچه که برای استارت کسب و کار نیاز است را در اختیار مدیران قرار می دهد، اما مهم ترین ویژگی بیزنس پلن این است که به تمام دست اندرکاران یک کسب و کار نشان دهد که واقعا به دنبال چه هستند و چه چیزی می خواهند به دست بیاورند، و این همان هدف اصلی کسب و کار است.” این جمله به دنبال خود دو سوال اساسی پیش می آورد. اول: ” چرا؟” چرا کارکنان، کارمندان و تمام کسانی که عضو یک مجموعه هستند، باید صبح زود از رخت خواب خود جدا شده و به سمت محل کار حرکت کنند؟ نیروی محرکه برای افراد در این کسب و کار چیست؟ آیا فقط پول است؟ دوم: ” چگونه؟”  این ارزش و اهمیت کسب و کار و هدف کسب و کار را چگونه باید در دل تک تک اعضا کاشت؟ به صورتی که بعدها این ارزش و ارزش این هدف، یعنی اهداف کلی سازمان و یا کسب و کار، به مخاطبان و مشتریان نیز انتقال پیدا کند؟ ویلیامز اشاره کرد به هدف! این هدف اصلی در یک سازمان است که مانند یک “قطب نما” عمل کرده و در هر لحظه از مسائل و مشکلات به داد ما رسیده و راه درست را به ما نشان خواهد داد. این بر عهده مدیران کسب و کار است که این هدف را مشخص و عنوان کرده و با صداقت تمام با کارکنان در میان گذارند.

۲ـ چشم انداز خود را ترسیم کنید

به عقیده اغلب کارشناسان، یکی از کلیدهای موفقیت برای هر کسب و کاری این است که یک دید بسیار واضح از آن چیزی که می خواهند به دست بیاورند، داشته باشند. به عبارت دیگر، چشم انداز هر کسب و کاری باید به وضوح برای صاحبان کسب و کار ترسیم شده و مشخص باشد. بنابراین قبل از نگارش بیزنس پلن ، باید ۳ تا ۵ کلید اصلی و اساسی برای به دست آوردن چشم انداز مورد نظرتان را مشخص کنید.

۳ـ بیزنس مدل تان را شفاف کنید

یک بیزنس پلن قوی، بیزنس پلنی است که مسائل مادی و اوضاع قرار دادها را مشخص کند، اما قبل از این که این اعداد و ارقام را کنار هم بچینید، باید از پتانسیل کسب و کار خود، و بیزنس مدل خود اطلاع کافی داشته باشید. الکس مولر مدیر عامل شرکت Gp shopper می گوید: ” برای نگارش یک بیزنس پلن ، ابتدا باید بدانم جنس مورد نظر را به چه قیمتی خریده یا تولید کرده و به چه قیمتی خواهم فروخت و در این فعل و انفعالات چه سودی عاید کسب و کار من خواهد گشت؟” پس از پاسخ به این سوال و تعیین دقیق بیزنس مدل و پلن سوددهی است که باید به عقب برگشت و بیزنس پلن خود را نگاشت. از طرفی در یک مدل مالی مناسب باید تمام جزییات من جمله استخدام، شیوه قیمت گذاری، هزینه خرید یا تولید، هزینه حمل و نقل، رشد یا رکود و … در نظر گرفته شود.

۴ـ  مراحل قانونی را برای تعیین نام و ساختار سازمان یا کسب و کار خود طی کنید

این موضوع از این نقطه نظر بسیار اهمیت دارد که در این دنیای پر از شلوغی و هیاهو، اولا مشتری بتواند به شما راحت تر اعتماد کند و خرید مطمئن تری داشته باشد. از طرفی می توانید با انجام این کار، نام و ساختار خود را منحصر به خود کنید و در صورت استفاده های غیرقانونی از کسب و کارتان بتوانید پی گیری کنید. طی مراحل قانونی برای هر کسب و کاری یک امر مهم قبل از نگارش بیزنس پلن است.

۵ـ بازار هدف خود را شناسایی کنید

یک رهبر مدبر و موفق، پیش از هر چیزی به این فکر می کند که در بازار سهمی دارد یا خیر؟ اگر سهمی دارد، کدام قشر از جامعه هدف کسب و کارش هستند؟ کدام مشکل یا گره از چه افراد جامعه به کمک کسب و کارش حل می گردند؟ اگر بتوانید به این سوالات پاسخ مناسب و درست بدهید، مسیر مهمی از پیشرفت کسب و کار برای شما گشوده شده است، و می توانید با خیالی آسوده به بیزنس پلن خود برسید. اما اگر هنوز در جواب به این سوال تردید دارید، یا هنوز هیچ جوابی ندارید، احتمالا بهتر است کمی بیشتر فکر کنید، و در مورد محصول یا خدماتی که قصد تولید یا ارائه اش را دارید، بیشتر فکر کنید، و سپس سراغ نگارش بیزنس پلن بروید.

۶ـ ایده های بیزنسی خود را مورد آزمون و امتحان قرار دهید

انجام این بند و عمل کردن به نکات آن، کاریست که مهارت بیشتری نسبت به بندهای پیشین، از سوی مدیر کسب و کار یا رهبر یک مجموعه می طلبد. ممکن است شما ایده هایی برای کسب و کار داشته باشید، و بر اساس همین ایده ها بیزنس پلن خود را بچینید، ولی بعد از عملیاتی شدن، متوجه شوید که مسیر اشتباهی را طی کرده اید. لذا برای جلوگیری از چنین مسائلی، و به حداقل رساندن ریسک، با مشاورانی کاربلد در ارتباط باشید و ایده های خود را در معرض آزمون و تحلیل قرار دهید. پتانسیل های بازار را شناسایی کنید و همانگونه که در بند پیشین گفته شد، بازار هدف خود را به وضوح ببینید. با جمع بندی نکاتی از این دست، می توانید به یک نتیجه واحد برسید، و از ایده خود در قبال موفقیت یا عدم موفقیت آن، با درصد بالایی مطمئن شوید. پس از این مرحله با خیالی آسوده تر و با چشمانی باز می توانید بیزنس پلن خود را بنگارید.

پاسخی بگذارید