۷ نکته برای چینش ” استراتژی بازاریابی محتوایی “

هر روز و هر روز با گسترش بیش از پیش اینترنت، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، نیاز به داشتن یک استراتژی برای بازاریابی محتوایی نیز بیش از پیش احساس می شود. فکر می کنید به چه دلیل سال ۲۰۱۶ به عنوان سال بازاریابی ویدئو انتخاب شد؟ در بین همه روش های مختلف و متنوع بازاریابی که در جهان امروز وجود دارد، بازاریابی محتوایی که می توان گفت عمر کمتری هم نسبت به بقیه دارد، جای خود را در دل کسب و کارها به خوبی باز کرده است. اکنون دیگر تصور دنیای بازاریابی موفق، بدون بازاریابی محتوایی امری ناممکن به شمار می رود.

۱ـ هدف خود را تعریف کنید

فرض می کنیم شما از همین امروز استارت بازاریابی محتوایی را زدید. خوب بسیار هم عالی. اما آیا می دانید که هدف دقیق شما از این کار چیست؟ آیا صرفا می خواهید تعداد بازدیدهای وبسایت خود، یا تعداد فالوورهای صفحه اینستاگرام خود را بالا ببرید، و از طریق دیگری که وابسته به این تعداد بازدید یا فالوور است کسب درآمد کنید؟ یا نه می خواهید از طریق بازاریابی محتوایی، خود محتوا را به فروش برسانید؟ ( لازم به ذکر است که بازاریابی محتوایی با بازاریابی محتوا تفاوت دارد، و در آینده نزدیک به این موضوع نیز پرداخت خواهد شد.) هدف دقیق خود را از استارت بازاریابی محتوایی تعریف کنید. این اولین و مهم ترین قدم است.

۲ـ مشخص کنید که نهایتا با این روش بازاریابی به چه کسانی می خواهید بفروشید

محتوایی که شما می خواهید تولید کرده و از طریق آن بفروشید، به احتمال قوی به درد یک گروه خاصی از جامعه می خورد. البته هستند محتواهایی که دامنه مخاطبان وسیعی را در بر می گیرند، اما مبرهن است که در کسب و کارها، قشر خاصی از جامعه به عنوان مشتری هدف شناخته می شود. لذا شما نیز باید ابتدا بدانید این مشتریان هدف چه کسانی هستند، چه شخصیت عمومی و مشخصی دارند و در کل دنبال چه نوع محتوایی هستند، تا بتوانید محتوای مورد نظر آن ها را تولید کنید و به طرقی آنان را جذب کسب و کار خود کنید. اگر هم بعدها خواستید دامنه مشتریان هدف خود را گسترش دهید، طبیعتا باید محتوایی جدید و مطابق با خواست مشتریان هدف جدید نیز، تولید کنید.

۳ـ در بازاریابی محتوایی کپی برداری جایی ندارد

در جای جای این وبسایت، در موضوع های مختلفی همواره کپی کردن و کپی بودن را تقبیح کرده ایم. موضوع بازاریابی محتوایی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر با این فکر که محتوای تولید شده در وبسایت های دیگر را با نام خود منتشر کرده و مخاطب یونیک هم جذب کنید، بازنده قطعی این بازی خواهید بود. با یک جستجوی ساده در وب، می بینید که همه جا پر است از محتواهای تکراری. این کار به درد هیچکس نمی خورد. نه شما به عنوان صاحب و مدیر کسب و کار، نه مشتری. البته خالی از لطف نیست که ذکر کنیم، کپی کردن با انتشار یک مطلب از وبسایت دیگر با ذکر منبع، یا ترجمه کردن از وبسایت های معتبر در سطح دنیا، تفاوت زیادی دارد. اتفاقا دو مورد آخر بسیار هم مفید می باشند و بازی دو سر برد محسوب می شوند، هم برای شما و هم برای تولید کننده اصلی محتوا. لطفا کپی کار نباشیم.

۴ـ بازاریابی از طریق محتوا را سیستماتیک کنید

این نوع بازاریابی نه تنها کمتر از روش های دیگر، بلکه در اغلب اوقات بیشتر از سایر روش ها یک سیستم منسجم می طلبد. سیستمی که شامل ایده پردازی، تولید، انتشار و در نهایت تجزیه تحلیل محتوا می شود. بدون وجود چنین سیستمی، عملا بازاریابی محتوایی بی معنی است.

۵ـ ایده پردازی کنید

این بند بی ارتباط با بند ۳ نیست. تلاش کنید منحصر به فرد بوده و ایده های خود را داشته باشید. اما نکته حیاتی این است که این محتوا چه تصویری را از شما در ذهن مخاطب ایجاد می کند. هر جمله و متنی که می نویسید، هر عکسی که از خود در جایی منتشر می کنید و هر محتوایی به هر شکل، برند شخصی شما، یا برند کسب و کارتان را تحت الشعاع قرار می دهد. لذا در مرحله ایده پردازی به این توجه داشته باشید که محتوای تولیدی چه تصویری از شما خواهد ساخت.

۶ـ قالب محتوای تولیدی را مشخص کنید

بازاریابی محتوایی در قالب ها گوناگونی می تواند عرضه شود. ویدئو، یادداشت، عکس، اینفوگرافیک، پادکست  و … راه هایی هستند که می توانید در قالب آن ها بازاریابی محتوایی خود را انجام دهید. این نیز بستگی به مشتریان هدف شما و نوع کسب و کارتان دارد که در چه قالبی محتوا تولید کنید. اما پیشنهاد ما به شما این است که از حداکثر پتانسیل بازاریابی محتوایی بهره جویید و در انواع قالب ها، در صورت امکان، محتوا تولید کنید.

۷ـ انتشار محتوای خود را مدیریت کنید

کسب و کارهای زیادی هستند که در حال حاضر محتوای ناب و  منحصر به فردی تولید می کنند، ولی نمی توانند خوب این محتوا را به عرضه بگذارند. اساسا دیده شدن  خود نیز یک مهارت در دنیای امروز به شمار می رود. در این خصوص پیشنهاد ما به شما این است که به سمت محتوایی بگروید که قابلیت انتشار، اشتراک و شیر بالایی دارد.

پاسخی بگذارید