امروز ۳۲ ساله می شوم، زندگی در این ۳۱ سال، این ده درس بزرگ را به من آموخت.

 

امروز، (۵ مردادماه) روز تولد من است. این موضوع چندان مهم نیست چون بر اساس اصل لانه کبوتری، امروز ممکن است سال روز تولد بیش از نوزده میلیون نفر در جهان باشد و من تنها یکی از این نوزده میلیون نفر هستم. تنها چیزی که امروز برایم اهمیت دارد، این است که آنچه در این ۳۱ سال از زندگی آموختم را بار دیگر مرور کنم، هدفهایم را به یاد آورم، انرژی ام را برای گذراندن ۳۶۵ روز در این سن تجمیع کنم و با تمام قوا به پیش برانم. در این یادداشت دوست دارم شما نیز بدانید من از این زندگی ۳۱ ساله چه یاد گرفتم.

۱ـ کودکی رویایی است که زودتر از آنچه فکرش را می کنیم تمام می شود و تنها حسرت بی پایانش تا آخر عمر می ماند. نمی دانم چه حکمتی است که چنین دوران شیرینی را در دوره ای از زندگی تجربه می کنیم که هیچ از زندگی نمی فهمیم، کاش کمی در دوران ها امکان جابجایی وجود داشت.

۲ـ کودک درون را باید زنده نگه داشت. اگر دوست داریم کودکی زودگذرمان را همواره تجربه کنیم، باید کودک دورنمان را زنده نگه داریم.

۳ـ تنشها و استرس ها، حاصل نا توانی ما هستند، نه جبر شرایط. این شاید یکی از بهترین تجارب من در زندگی است. عمیقاً باور دارم که در اغلب شرایط می توان بدون استرس زیست. تنها باید تمرین کرد و آموخت.

۴ـ همه چیز انتخاب ماست. تحول بزرگ را زمانی تجربه کردم که با تئوری انتخاب آشنا شدم. وقتی فهمیدم فعل “نمی خواهم” را باید جایگزین “نمی توانم” بکنم و وقتی آموختم زندگی من حاصل انتخابهایم است، دقیق تر و بهتر انتخاب کردم.

۵ـ همسر خوب، یعنی یک آرامش قابل اعتماد. وقتی با کسی زندگی خود را به اشتراک گذاشته اید که درک می کند و همراه است، تقریباً همه چیز حل است. به ویژه اگر بتوانید از این موهبت به خوبی استفاده کنید. از همسر مهربانم، بابت تمام خوبی هایش، ممنونم.

۶ـ آموختن، تمامی ندارد. وقتی توهم دانستن دست می دهد، دانستن واقعی دیگر وجود نخواهد داشت. باید خواند، باید تجربه کرد و باید آموخت. مگر راه دیگری نیز وجود دارد برای بهتر شدن؟

۷ـ بعد هنر در زندگی را نباید فراموش کرد. من از کودکی با موسیقی زیسته ام. سالهاست نوازنده ارکستر سمفونیک هستم. وقتی یادم می افتد که این جنبه از زندگی ام تا چه حد لذت بخش است، سپاسی بزرگ در دلم به پدرم، مادرم و هر آنکه مرا در این راه تشویق کرد، وجودم را فرا می گیرد.

۸ـ شادمانی، تنها پس انداز ما برای آینده است. درست است که تلاش ما ساختن آینده ای بهتر از امروز است. اما ذخیره انرژی لازم است و آن چیزی نیست جز شادمانی امروز.

۹ـ در، همیشه به یک پاشنه نخواهد چرخید. اگر خوب و امیدوارانه تلاش کنیم، هر روز معجزه ها را خواهیم دید. دائماً یکسان نباشد حال دوران، غم مخور

۱۰ـ سلامتی، سرمایه ای است که هر آن ممکن است از کف برود. اوضاع کمرم خوب نیست. وقت آن رسیده بود که من نیز بدانم سلامتی چه نعمتی است. تنها از این رو به درد کشنده کمر گرفتار آمدم.

پاسخی بگذارید