ایلان ماسک | از آفریقای جنوبی تا چهار گوشه کهکشان

 

شکست یک گزینه است، اگر در انجام کارها شکست نخورید بدین معنا است که به اندازه کافی نوآوری نکرده اید.

ایلان ماسک

ایلان ماسک یکی از ثروتمندان عصر حاضر است، مردی که هر اقدامی که داشته در جهت تازه ترین ها بوده و، به یقین در آینده هم، در جهت عرضه تازه ترین ها خواهد بود. موفقیت های این مرد ۴۲ ساله به عنوان یک افسانه در ذهن کارآفرینان جلوه گری می نماید. این مرد، زاده آفریقای جنوبی همواره خود را در مسیر جاه طلبانه ای قرار داده است. در دوران کودکی به آموزش برنامه نویسی می پردازند. در سن ۱۲ سالگی، اولین محصول برنامه نویسی خود را در قالب یک بازی ویدیویی به قیمت ۵۰۰ دلار به فروش می رساند و مسیر موفقیت را همچنان طی می کند تا اینکه نهایتا به یکی از ثروتمندان جهان مبدل می شود. شاید در ابتدا اینطور به نظر آید که ایلان ماسک، مردی خوش شانس است. در واقع این پارامتری اساسی در ارزیابی موفقیت های ایلان ماسک می باشد. اما آموزه های زیادی وجود دارد که باید از ایلان ماسک آموخت مخصوصا اگر شما یک مدیر هستید یا در نظر دارید تا در آینده کارآفرین باشید. این واقعیت وجود دارد که پیشنهادات و فرصت های بیزنسی مختلف به او، در جهت موفقیت، کمک شایانی کرده است. شاید بدون تلاش، اولویت بندی جزئیات و بدون داشتن تمایل به تلاش مستمر، ایلان ماسک امروزه به هیچ عنوان به یک شخص موفق جهانی مبدل نمی گشت. ایلان ماسک همواره در حوزه تخصص خود، به خلق ایده های نو و پرورش آنها مادامی که به تحقق بپیوندد، پرداخته است و همواره در طول زمان این امر موفقیت آمیز را به اثبات و باور عمومی رسانده است. ایلان ماسک همیشه ایده ها و نظرات بزرگ ارائه کرده و در جهت تحقق آنها گام برداشته است و با تجسم تنها یک تصویر پیروزمندانه به ادامه مسیر پرداخته است. در ادامه به اقداماتی که منجر به موفقیت و ثروتمند کردن ایلان ماسک شده است می پردازیم.

شروع استارت آپ zip 2  و توسعه آن:

اولین موفقیت کارآفرینی ایلان ماسک در سال ۱۹۹۵ اتفاق می افتد. در این سال، اینترنت برای بسیاری از مردم پدیده ای نو بود. ماسک اپلیکیشنی را معرفی می کند که در شهر های دارای سیستم اینترنتی، امکان طراحی یک وبسایت مستقیم را به جراید می دهد. تنها شرکای ماسک، در ابتدا برادرش Kimbal و یکی از دوستان مادرش بود. یکی از  مشخصه های ایلان ماسک در این است که دیگران را نسبت به ایده های خود علاقه مند کند. بدین ترتیب zip 2  به سرعت نظر سرمایه گذاران را به سبب قوت ایده پردازی های شخص ایلان ماسک، به خود جلب می کند. حتی زمانی هم که ماسک پروژه zip 2  را با موفقیت به پیش می برد، به فکر ایده های بزرگ تر و بیشتر دیگری بود. به خاطر ایده های جنجالی ماسک، zip 2  به عنوان ابزاری برای بیزنس های محلی بدل شد که در بستر آن به کسب و کار آنلاین می پرداختند و بدین سبب به یک برند شناخته شده مبدل گشت. و موضوع zip 2 را به یک منبع درآمد برای ماسک تبدیل می کرد. ایلان ماسک در عرضه کردن کاریزمای خود بسیارموفق بود. اما zip 2 باید در این راستا پیشنهادات و ایده های بیزنسی خود را به دیگران عرضه می کرد تا بدان جهت شناخته شود. و بدین سان این رسالت را از روزنامه های کوچک شروع کرده و سپس آن را در روزنامه های بزرگتر توسعه می دهد. چیزی نگذشت که سازمان با روزنامه هایی مثل New York Times  و Knight-Ridders  قرار داد بست. به عنوان یکی از بازتاب ها،در سال ۱۹۹۹ گزارشی از روزنامه Times ، اظهار می کند که: “اولین پیشنهاد بیزنسی بزرگ که میتواند موجب ثروتمند شدن ایلان ماسک شود، از طرف Compaq برای خرید zip2 داده شده است.” این اقدام در جهت تقویت موتور جستجو گر Compaq بود که در آن زمان با موتور های جستجو گر دیگری نیز در رقابت بود. مشخصا در آن زمان Google  هم در لیست این رقابت حضور داد. در  این مقاله، Lisa Napoli اینگونه می نویسد : “ایده ادغام درآمدها به کمک تبلیغات کلاس بندی شده در بستر اینترنت در حال رشد.” این عبارت در آن زمان اقدامی بزرگ در شناساندن zip2  بود و در پشت تمام این اقدامات ایلان ماسک حضور داشت. سرانجام این داستان به یک معامله بزرگ ختم می شود. که به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار و سهامی به ارزش ۳۴ میلیون دلار می انجامد . ایلان ماسک از این معامله مبلغی به ارزش ۲۲ میلیون دلار دریافت می کند.

هیچ گاه از رویارویی با عرصه های جدید هراسان نباش.

ایلان ماسک

 

گذار از zip2 به X.com و انقلاب Paypal:

الون با استفاده کردن از ۱۰ میلیون دلار از مبلغ حاصل از معامله zip2، بیزنس دوم خود را تحت عنوان X.com شروع کرد. در واقع هدف از راه اندازی این سیستم امکان تراکنش مالی به طریق ایمیل و به صورت ایمن بود. در واقع هدف راه اندازی یک بانک اینترنتی بود. به مدت یک سال وبسایت X.com در بستر وب به کار و توسعه ملایم مشغول بود. در سال ۲۰۰۰، X.com  سرویس پرداخت اینترنتی رقیب خود یعنی Confinity را خریده و نام سازمان جدید را به Paypal تغییر می دهد و در پی این اقدام جهت کار وبسایت X.com  از بانکداری اینترنتی به سیستم پرداخت اینترنتی تغییر می کند. در آن زمان، ebay  با به کار گیری یک سیستم پرداخت آنلاین دقیق و اولویت بندی شده از تبدیل شدن X.com به “بازار آنلاین جهان” مانع می شود. اما بعد ها به طرز عجیبی منجی X.com می گردد. بعد ها طی یک مزایده دو سازمان رقیب به همکاران تبدیل می شوند. حاصل این مزایده منجر به یک بیزنس موفق دیگر در سال ۲۰۰۲ می شود. در واقع، خرید Paypal توسط ebay  منجر به افزایش سهام این شرکت به ارزش ۱٫۵ میلیون دلار می گردد. در آن زمان، مدیر ebay، Meg Whitman، اظهار می کند که در مدت دو سال گذشته که دو شرکت در تقابل با یکدیگر بوده اند، ۴۰% از کاربران   ebay از سیستم Paypal استفاده می نمودند. بدین سبب ebay می بایست به درخواست مشتری خود پاسخگو می بود که به دنبال آن، پیشنهاد خرید Paypal داده شد. از آن موقع Paypal تا سال ۲۰۱۲، سهامی به ارزش ۱۴۵ میلیون دلار کسب کرده است و دوباره ایده اولیه از شخص ایلان ماسک بوده است. ماسک از فروش Paypal  سهامی به ارزش ۱۶۵ میلیون دلار دریافت می کند و برای پیشنهاد بیزنسی دیگر آماده می شود.

اگر چیزی به اندازه کافی مهم باشد باید تلاشت را انجام دهی. حتی اگر منجر به شکست شود.

ایلان ماسک

SpaceX:

اقدام دیگر ایلان ماسک، یکی از غیر قابل پیش بینی ترین ریسک های او بود. در میانه های سال ۲۰۰۲، ماسک کمپانی SpaceX را به وجود آورد که در زمینه به تحقق رساندن سفر های فضایی و ایجاد شرایط برای زندگی در فضا، فعالیت دارد. ماسک در این زمینه، ریسک بزرگ دیگری کرد و حدود ۱۰۰میلیون دلار از سرمایه خود را صرف سازمان فضایی SpaceX  کرد. اما در این زمینه تنها نبود. SpaceX برای ماسک فرصت هایی را به وجود آورد که در جهت بهبود شرایط مالی شخص وی بسیار حیاتی بود. امروزه ایلان ماسک سودی معادل ۲٫۴ میلیارد دلار از SpaceX برداشت می کند. Tom Junod، یکی از دبیران مجله Esquire، در دسامبر سال ۲۰۱۲ در مورد ایلان ماسک و سازمان فضایی SpaceX اینگونه می نویسد: “با اتمام کار space shuttle و نظر به اینکه، در سال ۲۰۱۰ پروژه فضایی Dragon با موفقیت به اتمام رسید، NASA و سازمان فضایی ایلان ماسک در جهت پیشبرد اهداف به همکاری با یکدیگر می پردازند.” در واقع ایلان ماسک با اقداماتی که در زمینه پروژه های فضایی در قالب سازمان فضایی SpaceX  داشت، میل شدید خود را برای بزرگ اندیشی به نمایش گذاشت و همواره در این مسیر پیشتازی می کند. این یکی از مشخصه هایی است که در هر بیزنسی باید بدان شاهد بود .

به نظرم هر انسان عادی می تواند تبدیل به یک انسان خارق العاده شود

ایلان ماسک

کمپانی Tesla Motors:

کمپانی Tesla، شاید یکی از بزرگترین و موفق ترین سرمایه گذاری های ایلان ماسک باشد.با این حال، برای وی مسائل و مشکلاتی را هم در بر داشته و حامل خرج هایی هم برای وی بوده است. اولین محصول کمپانی، تحت عنوان Tesla Roadster، در سال ۲۰۰۶ به بازار ارائه شد. این اتومبیل یک اتومبیل تمام برقی بود. تا قبل از سال ۲۰۱۲ که خط تولید این اتومبیل متوقف می شود. کمپانی فقط ۲۴۰۰ دستگاه از این اتومبیل ها را به فروش می رساند که در نوع خود یک شکست محسوب می شد. اما ایلان ماسک این مسئله را یک سکوی پرتاب برای وی و کمپانی به حساب می آورد و چنین ادعایی از سوی وی کاملا صحیح می باشد. زیرا ماسک با تجربیاتی که در زمینه Roadster کسب کرده بود توانست در سال ۲۰۰۸، Concept  خودرو های Type S sedan را ارائه کند و پس از توقف تولید خودرو های Roadster، در اواسط سال ۲۰۱۲ به ارائه این خودرو ها به بازار اقدام کند. اما این موفقیت طولی نکشید و تولید Type S، تقریبا ایلان ماسک را به مرز ورشکستگی میرساند و ماسک را برای حفظ کمپانی، به تزریق سرمایه شخصی خود وا می دارد. بسیاری بر این باور بودند که Tesla از سود ۲۵% خود در سه ماه آخر سال ۲۰۱۲ باز خواهد ماند اما طولی نکشید که ماسک دوباره توانست به بحران مالی شرکت خاتمه داده و از این شکست در جهت منافع خود استفاده نماید. در نتیجه اقدامات ایلان ماسک، در ماه می سال ۲۰۱۳،  Tesla بیش از ۱ میلیارد دلار سود کرده بود و بدین ترتیب توانسته بود ۴۴۰ میلیون دلار از وامی را که از دولت گرفته بود ۹ سال زودتر از موعد مقرر بپردازد. اما این موفقیت چندان هم پایا نبوده و در اکتبر سال ۲۰۱۳، و انتشار ویدیوی آتش گرفتن خودروی مدل S، در بستر شبکه های مجازی موجی از تفکرات و منفی و انتقادات شدید را از سوی خودرو سازان دیگر در پی داشت. در پی یک اقدام هوشمندانه، ایلان ماسک با انتشار ویدیویی در وبسایت کمپانی Tesla و با اشاره به اتفاقی که به وقوع پیوسته بود، این موج منفی و انتقادات شدید را مبدل به یک اتفاق مثبت و سازنده کرده و از این موضوع سود جست.  در این ویدیو، ایلان ماسک، به این واقعیت اشاره می کند که سنسور های حرارتی خودرو به درستی عمل کرده بود و این اتفاق ناشی از عدم توجه و بی دقتی صاحب خودرو بوده است و در ادامه اشاره می کند که این اتفاق هیچ ارتباطی به خط تولید نداشته و در پروسه تولید هیچ اشکالی وارد نیست. دلیل این موفقیت در این اصل بود که ایلان ماسک کاملا به موقع دست به عمل زد و هوشمندانه عمل کرد.

اولین قدم این است که نشان دهی یک ایده ممکن است؛ پس از آن احتمالات به میان می آید.

ایلان ماسک

ایده جنجالی Hyperloop:

جدید ترین و جنجالی ترین ایده ای که ایلان ماسک ارائه کرده است، ایده Hyperloop است. شالوده این ایده بر روی این تفکر بنا شده است که بتوان یک ماشین را درون یک مکنده طراحی کرد که بتواند در سرعت های بالاتری امکان سفر از یک نقطه به نقطه ای دیگر را فراهم نماید. در واقع مسافران درون ماشین در یک طرف مکنده قرار می گیردند و از طرف دیگر نیروی مکنده بسیار قوی، تامین کننده پیشرانش ماشین می شود. این ایده فعلا در اشل های پایین در حال آزمایش بوده و ایلان ماسک در نظر دارد که اولین آزمایش Hyperloop را بین شهر های Los Angeles  و  San Francisco  به اجرا در آورد. ممکن است این ایده احمقانه جلوه نماید.اما ایلان ماسک تا کنون تمام ایده هایی را که در ذهن داشته است را جامه عمل پوشانیده و در واقع ژرفایی تفکر خود را در معرض نمایش گذاشته است. پس شاید به جا باشد که در آینده به واقعیت رسیدن Hyperloop  و دیگر ایده های ایلان ماسک را به نظاره بنشینیم.

به دنبال آن چیزی باش که به آن عشق می ورزی در این صورت شادتر از هر دوران خواهی شد.

ایلان ماسک

پاسخی بگذارید