به شادباش زادروز استاد محمدرضا شجریان

امروز اول مهرماه، زادروز یکی از بزرگترین مردان ایران زمین است. انسان والایی که به حق او را خسرو آواز ایران نامیده اند. محمد رضا شجریان مردی است که فقط به دنیا آمده است و هرگز قرار نیست بمیرد. به حرمت این مرد دوست داشتنی و تاثیر گذار، تصمیم گرفتم یادداشت امروز را به این چهره دوست داشتنی اختصاص دهم.

من هرگز اهل موسیقی سنتی نبوده ام و برخلاف پدرم که یک کلکسیونر واقعی در حوزه آثار موسیقی سنتی ایران به شمار می آید، چندان ارتباط تنگاتنگی نیز با این ژانر موسیقی ندارم. اما آنچه همیشه برایم جذاب بوده و هست، شخصیت والای شجریان بزرگ است.

او هم کار خود را به سان تمام هنرمندان ریز و درشت از خواندن شروع کرد. اما چه شد که این خواندن تبدیل شد به فرمانروایی دل میلیون ها ایرانی. شاید شما خواننده گرامی در پاسخ به دلایل محبوبیت جناب استاد شجریان دیدگاه خود را داشته باشید، من مایلم در ادامه نقطه نظرات شخصی ام در این خصوص را با شما در میان بگذارم.

قدرت نفوذ هنر

بپذیریم که نه فقط در اجتماع ما که در هر جامعه ای، جایگاه هنرمند جایگاه دیگری است. اما این بستر از ذات بلندای هنر نشات می گیرد. به ویژه هنری متعالی به نام موسیقی. شاید اگر شجریان کبیر با همین شخصیت و با همین صلابت فعال عرصه دیگری می بود، تا به این اندازه نمی توانست حتی به جایگاه کنونی خود در نظر اجتماع نزدیک شود. این ذات قدرت نفوذ هنر در روح و ذهن بشر است که بستر را برای چنین اوج گیری فراهم می آورد. 

پایمردی و پایبندی

جناب استاد شجریان کبیر جزو قدیمی هاست. عمر پربهایش را در این راه نهاده و پایبندی بی نظیری به مرام و مسلک هنری خود نشان داده است. حرکتی چنین مستمر و چنین هوشمندانه، باید هم چنین آورده هایی می داشت.

ربنایی که مغز استخوان می لرزاند

هرگز نمی توان نقش اثر ماندگار جناب استاد شجریان در محبوبیتش را نادیده گرفت. نوای جان گدازی که هر سال دمی مانده به افطار از زبان تمام مومنین صدا می زند “ربنا…” اجین شده با روزه داری، اجین شده با خلوص و اجین شده با تقرب. همین است که خواننده اش می شود شجریان و می شود محبوب قبلها

مردی از جنس مردم

شاید نتوان به این راحتی شجریان را یافت، دمی با او همکلام شد، عکسی به یادگار گرفت و اثری از آثارش را مزین به امضایش کرد. اما رویکرد او تا به امروز در برهه های مختلف تاریخ از جنسی بوده است که ایرانی جماعت او را از خود و بخشی از خود می داند. همین است که شجریان بزرگ را محبوب قبلها می کند 

ای خسرو آواز ایران، حتی اگر آثارت را گوش نکنم، تو برای من و برای همه کسانی که ارزش یک هنرمند واقعی را می دانند، در عصری که صحنه ها جولانگاه بی هنران هنرمندنماست، نماینده ی روح بلند هنر هستی.

زادروزت مبارک جناب استاد شجریان

پاسخی بگذارید