تلگرام و چگونگی استفاده بهینه از آن

تا همین چند وقت پیش و پیش از تولد تلگرام، وایبر و واتس آپ حکمرانان بلامنازع ارتباطات رایگان در اغلب کشورهای جهان به ویژه ایران بودند. اما چند صباحی است که پدیده ای به نام تلگرام، همه را با شگفتی روبرو ساخته است چرا که این پلتفرم، غیر از امکان مکالمه صوتی، تقریباً اغلب نیازهای اساسی کاربران در یک ارتباط آنلاین را بر آورده می نماید. اما سوال اینجاست که آیا تلگرام خواهد توانست مدتهای مدیدی جایگاه خود را در ارتباطات آنلاین را حفظ نماید یا اینکه دیر یا زود، این نرم افزار کاربرپسند به خاطره ها خواهد پیوست. کمی باید شکیبا باشیم تا زمان جواب دقیقی به این سوال بدهد اما پیش بینی من بر این است که سلطنت تلگرام دیری نخواهد پایید. یا حکمران بهتری به زودی جلوس خواهد کرد و یا اینکه رفتارهای شتابزده کاربران به ویژه بعد از رونمایی از “کانال”، منجر به یک دلزدگی خواهد شد. اما اگر این دلزدگی همگانی همراه با معرفی یک پلتفرم جدید نباشد، همچنان تلگرام بصورت لنگ لنگان به حضور خود به عنوان واسطه ارتباطی ادامه خواهد داد. اما حال که هنوز حتی احتمال افول تلگرام نیز وجود ندارد، بهتر است در این دوران که شاید هم زیاد طولانی نباشد، نکاتی را برای بهره برداری بیشتر از این نرم افزار به خاطر داشته باشیم.

۱ـ هرچند این نکته تکراری است و بارها و بارها آن را در فرصتهای مختلف نوشته و یادآوری کرده ام، اما خالی از لطف نیست که به عنوان اولین و اساسی ترین نکته برای رسیدن به بیشترین بهره برداری ممکن از تلگرام، این نکته را بار دیگر مرور کنیم و آن اینکه، تا حد ممکن، از این نرم افزار ارتباطی، به اندازه و در ساعاتی مناسب استفاده کنید. چنین نرم افزارهایی، خاصیت اعتیادزایی دارند. اگر کنترل حضور خود در این پلتفرم را در اختیار نداشته باشید، ممکن است آسیبهایی جدی در زندگی شخصی، خانوادگی و اجتماعی تجربه کنید. همه ما از سرد شدن جمع های خانوادگی در اثر ورود شبکه های اجتماعی گله مند هستیم، این در حالی است که خودمان چندان کنترلی بر مدت زمان و بازه زمانی حضور و فعالیتمان در شبکه های اجتماعی نداریم.

۲ـ رفتارهای شما در این شبکه اجتماعی، جهت گیری فکری و شخصیتی شما را روشن می سازد. حضور شما در یک گروه، نوع مطلبی که در آن گروه پست می کنید و نیز نحوه پاسخ دهی شما به پیامهای دیگران و یا شرکت در مباحثات، گویای جهان بینی شماست. با شناخت این حقیقت، در راستای نمودن چهره ای که دوست دارید دیگران از شما بشناسند، رفتارهایتان در تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی را انتخاب کنید. در این خصوص توصیه می کنم این مقاله را هم حتما بخوانید.

۳ـ امکان بهره برداری تجاری از تلگرام به گونه ای وسیع وجود دارد. تنها به شرطی که شما توانایی این بهره برداری را داشته باشید. در این خصوص ضروری است دست به تشکیل و مدیریت گروه هایی بزنید که اولاً مخاطبان احتمالی شما در آنها حضور داشته باشند، در ثانی، گویای توانمندی های شما در زمینه کاریتان باشد.

۴ـ محتوای تولیدی از سوی شما، اصلی ترین عامل پیروزی بخشتان می باشد. اگر بتوانید در زمینه کاری و تخصصی خود، محتوایی تولید کنید که از سوی مخاطبان خوانده شده، پسندیده شده و به دیگران نیز توصیه شود، شما برنده هستید. برعکس، اگر محتوای تولیدی از سوی شما، ارزش خواندن نداشته باشد، مخطبانتان بیش از پیش ترغیب به ترک ارتباط با شما خواهند شد.

۵ـ شاید یکی از مزیتهایی که خالقین تلگرام برای محصول خود می شناسند، امکان به اشتراک گذاری نوشته، فایل یا تصویر در میان افراد و گروه های مختلف به راحت تر شکل ممکن است. اما متاسفاته همین مزیت در اغلب موارد، تبدیل به یک دردسر شده است. خواهش این است که در راستای حفاظت از شخصتتان، پلی برای شایعه سازی ها در تلگرام نباشید. ممکن است مطلبی که هیچ منبع موثقی ندارد، هیجانی در شما بر انگیزد، اما این هیجان برای دست به کار شدن و کپی کردن آن در گروه های دیگر کافی نیست. فراموش نکنید مردمان عامی یا همان عوام، اصلی ترین شناورسازان شایعات در اجتماع هستند. در این گروه قرار نگیرید.

۶ـ برای عضویت در گروه هایی که مطالب آموزنده و انگیزاننده دارند، پیش قدم شوید. درست است که بهترین راه برای آموختن، خواندن کتاب است، اما در همان فرصتی که در تلگرام هستیم، بهتر است به جای پرداختن به موضوعات بی اساس و یا وقت گذارنی صرف، تجاربی به اشتراک بگذاریم و مطلبی بیاموزیم.

۷ـ هرگز در بحثهای واهی پیش آمده در گروه های مختلف شرکت نکنید. تجربه نشان می دهد اغلب بحثها در زندگی واقعی و در شرایط رو در رو به نتیجه نمی رسد چرا که اغلب ما اصول مباحثه را به درستی نمی دانیم و اصلاً دقیقاً برایمان روشن نیست که در مباحثان در جستجوی چه هستیم. چه برسد به اینکه بحثی میان چندین نفر و در شرایطی رخ دهد که نه همدیگر را می شناسند و نه امکان کنترل نظم بحث وجود ندارد. همچنین هیچ حسی در نوشته ها نمی تواند منتقل شود. از این رو، توصیه اکید من این است که برای حفظ آرامش خود، هرگز در بحثها شرکت نکنید.

۸ـ نسخه ویندوز تلگرام را حتماً بر روی کامپیوتر شخصی تان نصب کنید. شاید این راحت ترین راه برای انتفال فایل میان کامپیوتر، گوشی و یا تبلتتان باشد. برای تعاملات بیشتر و راحت تر بر بستر تلگرام، می توانید به این کانل پیوندید.

پاسخی بگذارید