مارک زاکربرگ/ داستان خالق یک استارت آپ و موفقیت آن

بزرگترین ریسک زندگی این است که پذیرای ریسک کردن نباشی. در دنیایی که با سرعت زیادی در حال تغییر است، تنها استراتژی که منجر به شکست می شود عدم ریسک پذیری است

مارک زاکربرگ

 

 

جهان ارتباطات، دهکده جهانی، عصر سیلیکنی و … . اینها کلماتی هستند که امروزه به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. کلماتی که یادآور این اصل می باشند که جهان امروزی مملو از پیشرفت های تکنولوژیکی و علمی است. یقینا وقتی صحبت از تکنولوژی و پیشرفت های آن می شود، اولین تفکری که در ذهن آدمی نقش می بندد، در زمینه ارتباطات و شبکه های اجتماعی می باشد. شاید این ادعا که Facebook از اولین ها در عرصه شبکه های اجتماعی است صحیح و به جا نباشد. اما می توان این ادعا را کرد که این شبکه اینترنتی یکی از پیشگامان مهم در زمینه توسعه شبکه های اجتماعی بوده است. شاید زمانی که در این شبکه اجتماعی یا هر شبکه اجتماعی دیگری که مشغول باشید، پرسشی برایتان مطرح شود که چه کسی موسس این شبکه های اجتماعی بوده است و گرداننده یا گردانندگان اصلی این سازمان چه کسانی می باشند.   در ادامه این مطلب قصد داریم سخن از جوانی بگوییم که زمانی دانشجویی عادی در دانشگاه Harvard بود اما امروزه به یمن هوش خود و مدیریت صحیح و اصولی اش تبدیل به یکی از کارآفرینان و مدیران برتر Silicon valley  شده است. این شخص مارک زاکربرگ، خالق شبکه اجتماعی Facebook می باشد.

در ادامه به بررسی زندگی مارک زاکربرگ و عوامل موثر در موفقیت وی و تبدیل شدنش به یک ثروتمند خود ساخته می پردازیم.

دوران کودکی

مارک زاکربرگ در تاریخ ۱۴ می سال ۱۹۸۴ در خانواده ای  یهودی به دنیا آمد. او به همراه ۳ خواهر خود در ایالت نیویورک بزرگ شده و در آنجا به مدرسه رفت. مارک زاکربرگ در دوران تحصیل خود در مدرسه نمادی از موفقیت بود. این شرایط تا پایان دوران تحصیل وی در دبیرستان همچنان ادامه داشته بو طوری که یکی از برترین های مدرسه به شمار می آمد. این موفقیت های تحصیلی برای مارک زاکربرگ ارمغان بزرگ تری داشته و نهایتا منجر شد تا وی از دانشگاه Harvard، یکی از برترین های آمریکا و جهان پذیرش گرفته و تحصیلات آکادمیک خود را ادامه دهد. این ادعا که دانشگاه Harvard  زمینه ساز جهشی بزرگ برای مارک شد کاملا درست و بجا است.

تحصیل در Harvard و شروع استارت آپ

مارک زاکربرگ طبعا فردی سرکش بود اما در عین حال ظاهری بسیار آرام و فرمان بردار داشت. این دوگانگی در وجود مارک بود که جرقه های اولیه را زده و او را به سمت شروع یک استارت آپ در دانشگاه هدایت کرد. استارت آپی که علیرغم تازگی و جذابیت حجمی از نظرات مثبت و منفی را با خود به همراه داشت که نشات گرفته از ذات خالقش بود. این استارت آپ Facemash نام داشت. نامی تقریبا هم خانواده با Facebook امروزی. ایده این طرح بسیار ساده بود. دانشجویان باید عکسی را در پروفایل خود آپلود می کردند و بقیه دانشجویان به آنها بر اساس ظاهرشان امتیاز می دادند. Facemash با خود حجمی از نظرات موافق و مخالف را به همراه داشت و به یک سایت جنجالی در دانشگاه شده بود. دلیل این جنجال بسیار ساده بود و بر روی ۳ محور اساسی استوار بود. ۱٫استفاده ناصحیح از عکس بود که دانشگاه و دانشجویان با آن مشکل پیدا کرده بودند. ۲٫فضای جنجالی خود سایت بود که باعث شده بود حجمی از این نظرات موافق و مخالف ایجاد شود. ۳٫استفاده از سرور های دانشگاه که این سایت را از خود سایت دانشگاه معروف تر کرده بود. تمام اینها باعث شد تا مارک زاکربرگ پایانی بر ایده خود داده و به اصلاح آن بپردازد.

تولد دوباره یک استارت آپ و رشد آن

با پایان دادن به Facemash، مارک زاکربرگ می دانست که در قدم بعدی چه اقداماتی باید انجام دهد. تجربه او از ایده اولیه به او این اطمینان را داده بود که در قدم های بعدی می تواند موفق باشد زیرا از پتانسیل های ایده اش آگاه شده بود و می دانست که با هدف گذاری صحیح می تواند نقطه عطفی از لحاظ تمام جنبه ها ایجاد نماید. در قدم بعدی، مارک زاکربرگ سایت Facemash را به گونه دیگری ارائه داد با این تفاوت که اینبار سایت نه به عنوان یک سایت عمومی که بستری آنلاین برای دانشجویان Harvard بود. در این سایت هر شخصی باید برای خود یک صفحه شخصی باز می کرد و بدین ترتیب فقط با دوستان و هم کلاسی های خود می توانست ارتباط داشته باشد و در صورت تمایل با دیگر افراد هم به دوستی می پرداخت. این ایده موفقیت هایی به همراه داشت و مارک را به این فکر انداخت تا به بسط آن بپردازد. ایجاد این فکر باعث شد تا مارک زاکربرگ به همراه جمعی از دوستان خود. Eduardo Savarin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz, Chris Hughes، سایت را گسترش داده و نامی جدید به آن دهد. و این شروعی بود بر Facebook. شروعی بسیار عجیب و موفقیت آمیز برای خالقانش. در ۴ ساعت اول ارائه این وبسایت، حدود ۲۰۰۰۰ بازدید از این وبسایت اتفاق افتاد. وقتی که مارک زاکربرگ و همکارانش از این پتانسیل وبسایت آگاه گشتند، در صدد برآمدند تا آنرا به یک پدیده ملی و نهایتا به یک پدیده جهانی تبدیل نموده و شاهد موفقیت خلقشان شوند. ارمغان اولیه از وبسایت برای مارک زاکربرگ چیزی به ارزش ۵۰۰۰۰۰ دلار بود.پیشنهادی تجاری از سوی سرمایه گذاری که اهل San-Francisco  بود و نامش Peter Thiel  بود. این کارآفرین اهل San-Francisco پتانسیل های وبسایت را پیشبینی کرده بود و به سرویس های سرمایه گذاری خرد خود اجازه سرمایه گذاری در این وبسایت را داده بود. چیزی که برای مارک و همکارانش بعدا میلیون ها دلار ارزش پیدا کرد. Facebook به طرز عجیبی به یک پدیده تبدیل شد و در عرض ۱ سال به یک وبسایت محبوب در مراکز علمی و آموزشی کل کشور تبدیل شد. بعدا وبسایت با حذف محدودیت برای ثبت نام ایمیل ها و قبول کردن سرور های دیگر به جز edu، به تمام اقشار آمریکا اجازه ورود و ملحق شدن را داد.

موفقیت Facebook/ موفقیت مارک

نهایتا Facebook به موفقیتی دست یافته بود. این وبسایت نه تنها جایی برای دانشجویان و دانش آموزان بلکه جایی برای تمام دوستان و افراد فامیل شده بود و سرگرمی های زیادی را ارائه می داد. این موفقیتی در سطح اجتماعی و در سطح اقتصادی برای مارک زاکربرگ بود. نهایتا این موفقیت به فراتر از مرز ها دست پیدا کرد و به یک پدیده جهانی تبدیل شد که آرزوی خالقانش و در راس آنها مارک زاکربرگ بود.

سیاست مارک زاکربرگ و رشد Facebook

رشد و محبوبیت Facebook، غول های Silicon Valley  را بر آن داشت تا با ارائه ارقام نجومی به مارک زاکربرگ، سهام وبسایت را از او خریداری کرده و سهمی عظیم در این موفقیت را برای خود داشته باشند. یک نمونه از این پیشنهاداتی که به مارک زاکربرگ داده شده بود در سال ۲۰۰۵ و از سوی Microsoft بود. در این سال Microsoft  ، با ارائه پیشنهادی به ارزش ۵ میلیون دلار به مارک، از وی خواست تا سهام وبسایت را به کمپانی Microsoft داده و خود به یکی از زیر مجموعه های این کمپانی در آید. پیشنهادی که از سوی مارک رد شد. زیرا می دانست که آن چیزی که در انتظار Facebook است فراتر از پیشنهاد نجومی آن زمان بود. امروزه دهها میلیارد دلار سود کرده است. و به یک بستری برای میلیون ها مردم شده تا در هر گوشه جهان به ارتباط با هم بپردازند. در عرض ۹ سال، این استارت آپ زاده خوابگاه Harvard، در حدود ۱ میلیارد کاربر دارد. وبسایتی که زمانی به خالقش، مارک زاکربرگ پیشنهادات مالی داده می شد، امروزه خود صاحب اپ ها و سروریس های معروفی همچون Instagram، WhatsAppو Messenger  است. زمانی که به تاریخ این وبسایت از زمان شروعش به عنوان ابزاری ساده برای امتیاز دهی به دانشجویان بر اساس ظاهر، داستان جنجالی و شکست اولیه اش، پیشنهادات سازمان های بزرگ و نهایتا به شرایط کنونی اش می نگریم، به این اصل واقف می شویم که داستان مارک زاکربرگ و وبساتش، داستانی آموزنده برای همه است. داستانی که نشان می دهد با وجود سختی ها، شکست های مقطعی و ملامت ها می توان مدیریت صحیح و اصولی از خود نشان داد، امیدوار بود و به جلو پیش رفت.   داستان مارک زاکربرگ داستان یک کارآفرین و مدیری را نشان می دهد که به ما می آموزد تا به آنچه که انجام می دهیم باید ایمان داشته باشیم.

مردم  به آن چیزی که می گویی اهمیتی قائل نیستند.آنها به چیزی که تو درست می کنی ارزش می دهند.

مارک زاکربرگ

پاسخی بگذارید