هنری فورد | خالق برند نام آشنای دنیای اتومبیل سازی

 

راز یک زندگی موفق در این است که هدفت را مشخص کنی و سپس در جهت تحقق آن گام برداری

هنری فورد

در دنیای بیزنس، بعضی ها به دنبال خلق ایده های نو هستند و بعضی دیگر به دنبال دست یابی به یک ثروت عظیم. در این میان، فقط عده معدودی هستند که با به کارگیری این المان ها در کنار هم، دست به خلق یک خط تولید سراسری زده و منجر به ایجاد بزرگ ترین کمپانی ها می شوند. هنری فورد به عنوان یکی از بزرگترین صنعت گران جهان، از این قاعده مستثنا نبوده است و در واقع با ادغام این اصول و پارامتر ها نام خود را در دنیای خودروسازی و بیزنس جاودانه ساخت. داستان هنری فورد، شاید یکی از الهام بخش ترین و جالب ترین داستان ها در دنیای صنعت و بیزنس باشد.

دوران کودکی

هنری فورد در سال ۱۸۶۳ در ایالت Michigan آمریکا به دنیا آمد. پدر هنری فورد کشاورز بود و به این دلیل، فورد دوران کودکی خود را در محیط روستایی گذراند و در این دوران با بسیاری از ماشین های کشاورزی آشنا شد. زندگی در فضای روستایی، هنری فورد را نسبت به وسایل کشاورزی بسیار علاقه مند کرد. اما این علاقه دلیلی برای علاقه مندی وی به کشاورزی نشد و هیچگاه کشاورزی را به عنوان حرفه برای خود بر نگزید. در دوران نوجوانی به Detroit رفته و در آنجا به آموزش ماشین کاری پرداخت. این اقدام بدون شک از اولین قدم هایی بود که هنری فورد در جهت شهرت خود برداشت.

شروع حرفه مهندسی

اولین اقداماتی که در جهت سنجش هوش مهندسی هنری فورد انجام شد، زمانی بود که وارد کمپانی Edison در Detroit شد که در آن زمان به عنوان یکی از سازمان های پیشرو در زمینه مهندسی مکانیک در ایالت میشیگان به شمار می رفت . فورد در این دوران در بسیاری از پروژه های کمپانی نقش ویژه ای را بر عهده داشت و تمام این اقدامات با دیدی که به وی می داد، وی را برای طراحی اولین ایده های مربوط به خود آماده می کرد. پس از مدتی هنری فورد، اولین طراحی های Ford Quad cycle را ارائه کرد.این طراحی بعد ها به فورد این امکان و دید را فراهم کرد تا طرح های دیگری نیز در خصوص اتومبیل سازی در ذهن داشته باشد. به دنبال ارائه طرح های اولیه Ford Quad cycle، هنری فورد در زمینه طراحی اتومبیل با برادران Dodge به همکاری پرداخت. این همکاری از دو نقطه نظر سود آور بود و بعد ها منجر به ظهور دو برند برتر در زمینه اتومبیل سازی شد. همکاری با برادران Dodge، ایده طراحی اتومبیل مسابقه ای را برای فورد فراهم کرد و حاصل این ایده پردازی، طراحی و ساخت اتومبیلی با بیش از ۱۰۰ اسب بخار بود که در زمان خود رقم بسیار بالایی بود. در واقع محصول فکری هنری فورد، اتومبیلی شده بود که در مقایسه با اتومبیل های هم دوره و هم نسل خود، عنوان سریع ترین اتومبیل را گرفت و به گونه ای بود که نظر هر کسی را به خود جلب می نمود. اقداماتی که هنری فورد در زمینه مهندسی جامه عمل به آنها پوشانیده بود، وی را به یک شهرت ملی رساند و برند شخصی او را به شدت تقویت کرد. با مشاهده موفقیت هایی که در زمینه طراحی اتومبیل کسب کرده بود، فورد با این فکر که اتومبیلی کم هزینه برای تمام خانواده های آمریکایی فراهم کند، زمینه ها و مقدمات تاسیس کمپانی فورد را فراهم کرد.

برند کمپانی فورد

مشاهده عدم انعطاف و سنگین بودن اتومبیل های ساخته شده در آن زمان و این ایده که هر خانواده آمریکایی یک اتومبیل داشته باشد، هنری فورد را به این واداشت تا اولین قدم ها را برای تاسیس کمپانی اتومبیل سازی خود بردارد و این اقدامات اولیه بالاخره ۱۶ ژوئن سال ۱۹۰۳، به تاسیس کمپانی فورد انجامید. یکی از اولین و موفقیت آمیز ترین تولیدات کمپانی، معروف به T model می باشد که بر اساس معیار ها و استاندارد های طراحی زمان خود ساخته شده و بر عکس قیمت پایینی که داشت راحتی و آسایش را برای مشتریان خود فراهم می نمود. این اقدام فورد را به یکی از اهداف بزرگ خود در جهت تاسیس کمپانی خود مبنی بر اینکه هر خانواده آمریکایی یک اتومبیل داشته باشد، رساند و از طرفی هم با استقبال بی نظیری روبرو شد. فورد برای ایجاد تعادل بین قیمت پایین و امکانات ارائه شده در اتومبیل های خود، دست به یک اقدام خلاقانه در خط تولید خود کرد. این اقدام خلاقانه در زمان خود یکی از پیشرو ترین اقدامات و نوآوری ها بود که به کمپانی امکان ساخت و تولید سریع را داد و در نتیجه چنین اقدامی، کمپانی فورد در مقایسه با کمپانی های هم دوره خود به تولیدات بیشتری دست یافت.

میراث هنری فورد

بدون شک، فورد یکی از بزرگترین کمپانی های اتومبیل سازی در جهان می باشد. واضح است که فورد، این موفقیت و شهرت جهانی خود را مدیون موسس خود هنری فورد می باشد. امروزه بسیاری از نوآوری هایی که هنری فورد در توسعه کمپانی خود ایجاد کرد، شاید معمولی جلوه نماید اما بدون شک این نوآوری ها بود که برند فورد را به یک برند جهانی و معروف تبدیل کرد. بسیاری از کار هایی که هنری فورد در زمان خود انجام داد نه تنها برای کمپانی خود بلکه برای دنیای صنعت آن زمان نقطه عطفی ایجاد کرد شاید این آرزوی فورد مبنی بر اینکه هر خانواده آمریکایی یک اتومبیل داشته باشد، در دنیای امروزی یک طنز به نظر آید و جالب باشد. اما همین رویای فورد بود که انقلابی در اتومبیل سازی جهان به پا کرد و شرایط کنونی را فراهم کرد. هنری فورد، یکی از الگوهای بزرگ دنیای صنعت و بیزنس می باشد. مردی از جنس تلاش و کوشش و باهوش که موفقیتش برای همیشه در دنیای بیزنس باقی خوهد ماند.

زمانی که چشمت را به روی اهدافت می بندی، با موانع ترسناک زندگی روبه رو می شوی

هنری فورد

پاسخی بگذارید