چگونه از اینستاگرام بهترین بهره را ببریم؟

امروزه یکی از پرکاربردترین نرم افزارها، نرم افزاری ساده، کاربرپسند و دوست داشتنی به نام اینستاگرام است. همانند تمامی شبکه های اجتماعی، اینستاگرام نیز فرصتی ساخته تا انسانها خود را بهتر از آنچه هستند نشان دهند و مهم تر از آنچه هستند جلوه نمایند. پیش تر در خصوص دنیای مجازی و شخصیت انسانها در آن یادداشتی منتشر کرده بودم که می توانید این یادداشت را از این لینک بخوانید. اما در کل اگر اهل فرصت جویی و استفاده بهینه از هر پلتفرمی هستید، اینستاگرام در این خصوص یکی از نتیجه بخش ترین ها است. من علاوه بر دیدگاهم به عنوان یک مشاور، به عنوان فردی این یادداشت را می نویسم که به نظر خودم دو صفحه تا حدود زیادی موفق در اینستاگرام دارم. یکی صفحه شخصی ام که از این لینک می توانید با این صفحه در ارتباط باشید و دومی صفحه BusinessPosts که شاید بتوان گفت یکی از قدیمی ترین صفحات تخصصی کسب و کار در اینستاگرام فارسی است که طرفداران زیادی دارد. پس آنچه در ادامه می خوانید، توصیه های مشاوری است که خود در خصوص استفاده بهینه از اینستاگرام، دستی بر آتش دارد.

۱ـ تا حد امکان، خودتان باشید

درست است که ویژگی های ذاتی اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی این است که شما به راحتی می توانید فراتر از آنچه هستید جلوه نمایید، اما این دروغ گویی تا جایی می تواند ادامه یابد. بترسید از روزی که انسانها شما را از نزدیک ببینند و پرده از روی حقایق برداشته شود. پس اولین و اساسی ترین توصیه من این است که در اینستاگرام  ،خود واقعیتان باشید. خارج از برداشتها، دیدگاه ها و جهان بینی حقیقی خود رفتار نکنید چرا که هر حقیقتی در صف برملا شدن است.

۲ـ ارزش واقعی عکس را دریابید

تصویر ثابت یا همان عکس، به ذات یکی از بهترین رسانه هاست. یک زاویه بندی خوب، یک رنگ مناسب، یک نور پردازی قابل قبول و یک کادر بندی درست کافی است که یک عکس را زیبا، دیدنی و دوست داشتنی کند. فراموش نکنید که انسانها در اولین برخورد با شما در اینستاگرام ، شما را با عکسهایی که به اشتراک می گذارید مورد قضاوت قرار می دهند. از این رو، بدانید که عکسی که منتشر می کنید چه برگرفته از آرشیو خودتان باشد، چه تصویری برداشته شده از اینترنت، چه شما در آن دیده شوید و چه مربوط به موضوعی باشد که به شما مربوط نیست، مهمتر از آن است که فکرش را می کنید.

۳ـ نوشته خود را پیش از انتشار حداقل سه بار بخوانید

درست است که عکس مهم است، اما تیر خلاص را نوشته ای می زند که شما زیر عکستان منتشر می کنید. من این قسمت را بیشتر دوست دارم. این قسمت تحت هر شرایطی قابلیت قضاوت دارد. اگر هیچ نوشته ای منتشر نکنید، بسته به حال و هوای پست تصویرتان در اینستاگرام یک پیام در بر دارد و اگر نوشته ای منتشر کرده باشید، دری نو به سوی جهان بینی خود باز کرده اید. نوشته هایتان را خودتان بنویسید. اشعاری که انتخاب می کنید، نماینده شاعرشان هستند و در بهترین حالت می توانند بیانگر حالت روحی و روانی شما باشند. اما وقتی خودتان می نویسید، مخاطب بیشتر و بهتر با شما ارتباط برقرار می نماید. اصیل تر دیده می شوید، خودمانی تر خواهید بود و در کل دوست داشتنی تر می شوید.

۴ـ هوشمندانه تگ کنید

در تمام شبکه های اجتماعی معضلی به نام اسپمینگ یا مزاحمت وجود دارد. خالقین اینستاگرام به طرز شگفت انگیزی این موضوع را به حداقل رسانده اند. اما با این همه، زمانی که فردی را در عکسی نامربوط تگ می کنید صرفاً به این امید که بیاید و ببیند، در حال ایجاد مزاحمت هستید. کسانی را در پستهای تصویری خود تگ کنید که از این کار شما خوشحال شوند و ترغیب شوند که خودشان هم از آن پست استفاده نمایند.

۵ـ به فکر لایک و کامنت نباشید

وقتی کار و زندگی را ول می کنید و فقط به این می اندیشید که کدام پستتان چه اندازه لایک گرفته و چه اندازه کامنت زیرش نوشته شده، عملاً شورش را در می آورید. شما مگر کار مهمتری از شمردن لایک و کامنت پستهای خود و دیگران ندارید؟ اگر کارتان شده فقط بالا و پایین کردن اینستاگرام و شمارش لایک و کامنت این و آن، باید با نهایت تاسف بگویم که شما هیچ کار مهم دیگری ندارید.

۶ـ جنس فالوور مهم است، نه تعداد آن

مهم نیست چند نفر شما را دنبال می کنند. مهم این است که چه کسانی در گروه دنبال کنندگانتان هستند. منظورم این نیست که حتماً باید صفحه ای داشته باشید که افراد سرشناس و مشاهیر آن را دنبال کنند، منظورم این است که در دایره دوستان و آَشنایانتان، مهم است کدامین گروه از انسانها پیگیر شما، نوشته ها و فتارهایتان در شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام هستند.

۷ـ کاربرانتان را اذیت نکنید

وقتی در یک حمله ۱۴ پست منتشر می کنید، کاربرانتان اذیت می شوند. باید سنگین باشید و هوشمندانه پست منتشر کنید. عجله نکنید، دیر یا زود کاربران ارزش شما را درک خواهند کرد. سفره ای که شما عکسش را منتشر می کنید به شکر خدا در هر منزلی گسترانیده می شود، از کتابهایی که می خوانید عکس بگذارید. آن هم نه ده پست؛در یک جمله.

۸ـ دوری کنید از این جمله “من و …”

به جایی برسید که دیگران با شما عکس بگیرند. بر هیجانتان غلبه کنید. اینکه یک هنرپیشه معروف و یا یک فوتبالیست خوش نام را در فرودگاه خفت کنید و عکسی با او بگیرید که تازه آقا یا خانم مشهور هم هیچ توجهی به شما و دوربینتان ندارد، هنر نیست. هنر این است که دیگران با شما عکس بگیرند.

۹ـ نگاهی به کل صفحه خود بیاندازید

همین الان یک نگاه کلی به صفحه خود بیاندازید. چند پست منتشر کرده اید؟ حال و هوای کلی پستهایتان از چه قرار است؟ بیشتر به چه موضوعاتی پرداخت کرده اید؟ بیشتر در چه حوزه ای نوشته اید؟ جواب همه اینها، برآیند برداشت کابرانتان در خصوص شماست.   استفاده هوشمندانه از اینستاگرام فرصت ساز است و استفاده غیر هوشمندانه، دیدگاه ها را نسبت به شما و به ضررتان عوض خواهد نمود.

پاسخی بگذارید