کوتاه در باره QR Code ها

QR Code چیست؟ QR Code، مخفف Quick Response Code است. این نام به این علت به چنین کدهایی داده شده است که سرعت پاسخ‌دهی گوشی های هوشمند به آنها بالاست. این کدها که جزو بارکدهای ماتریسی هستند، در کشور ژاپن و برای صنعت اتومبیل متولد شده‌اند و امروزه به طرز فزاینده‌ای کاربردشان رو به افزایش است. علت اینکه این نوع از بارکدها به بارکدهای استانداردی که پیش تر می شناختیم ترجیح داده می‌شوند این است که آن‌ها می‌توانند مقدار بیشتری از اطلاعات را در خود ذخیره نمایند. دیگر علت ارجحیت این گونه از بارکدها این است که استفاده از آنها بر خلاف بارکدهای پیشین، نیازمند اسکنرهای دستی ویژه نیست بلکه اغلب گوشی‌های هوشمند با استفاده از نرم افزارهای خیلی کوچک، می توانند از اطلاعات درون QR Code ها استفاده نمایند. برای استفاده از اطلاعات ذخیره شده در یک کیو آر کد، کافی است یک نرم افزار خوانش کد و نیز اتصال به اینترنت در اختیارتان باشد.

چگونه یک QR Code بسازیم؟ برای داشتن یک QR Code، باید وارد سایت‌هایی شوید که برای ایجاد چنین کدهایی به‌وجود آمده‌اند. اصطلاحاً این سایتها را QR Code Generator می‌نامند. با یک گوگل کردن سریع، می توانید تعداد زیادی از سایتهای ویژه ایجاد QR Code را بشناسید. من در زیر تعدادی از سایت‌های شناخته شده در این خصوص را به شما معرفی می کنم:

qrstuff.com qrcode.kaywa.com goqr.me

QR Code ها چه اطلاعاتی را می توانند  در خود جای دهند؟ همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، QR Code ها در مقایسه با بارکدهایی که در گذشته شناخته‌ایم، اطلاعات بیشتری می‌توانند در خود ذخیره کنند، این اطلاعات را می توانیم چنین طبقه بندی نماییم:

URL وب سایت آدرس شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، تویتر و … مسیر هدایتگر کابر برای دانلود یک اپلیکیشن از اَپ استور لینک در iTunes شماره تلفن یک متن مشخص کارت ویزیت دیجیتال مسیر ذخیره یک رویداد در تقویم گوشی جزییات اطلاعات تماسی و …

QR Code ها چه کمکی به بهبود رتبه در موتورهای جستجو می کنند؟ اگر برای مطالبی که در وب ساییتان می نویسید، به طور هوشمندانه از QR Code استفاده کنید، موتورهای جستجو متوجه ایجاد تغییراتی در سایتتان خواهند شد و شروع به رصد کیو آر کدهایتان خواهند کرد. این موضوع به شدت می تواند به بهبود رتبه شما کمک کند.

QR Code چه کمکی به مارکتینگ می کنند؟ درست است که شاید چنین به ذهن برسد که امروز تعداد کاربرانی که به طور حساب شده از کیو آر کدها استفاده می کنند بسیار کم است، اما فراموش نکنیم که بی شک این تعداد افزایش خواهد یافت. در صورت همه گیر شدن موضوع، شما چند قدمی از رقبایتان پیش خواهید بود و حتی در حال حاضر نیز که اطلاع در جامعه از موضوع QR Code ها بسیار پایین است، استفاده شما از این کدها به نوعی تفاوت برایتان به شمار می آید. به منظور بهره برداری از کیو آر کدها، شما می توانید آنها را در هر فرصتی مانند کارت ویزیت، فلایر، تبلیغات تلوزیونی و حتی تبلیغات محیطی به کار ببرید. یکی از بهترین فرصتهایی که می توانید از این کدها استفاده کنید، بر روی بسته بندی محصولاتتان است.

(لطفا در اشتراک گذاری این مطلب، به لینک اصلی آن اشاره نمایید)

 

 

پاسخی بگذارید