بیا تغییر کنیم

جهان ما، جهان تغییر است

فقط کافی است به ۵ سال گذشته خود، کسب و کارتان، اطرافیانتان و هرآنچه در دور و برتان است، نگاهی گذرا بیاندازید. هزاران هزار تغییر ریز و درشت در همه چیز پیدا می کنید. جهان امروز ما، جهان ۵ سال گذشته نیست. همه چیز آن عوض شده است. حتی به جرات می توانم بگویم جهان هم اکنون ما، جهان یک سال و یک ماه و یک هفته و حتی یک روز گذشته نیست. تغییر ذات این جهان است. یک قانون ازلی و ابدی است و هیچ قدرتی نمی تواند در مقابل آن ایستادگی کند. در چنین جهانی، ما چراه ای جز تغییر نداریم.

دشوار است

شک ندارم شما خواننده محترم هم در برهه‌ای از زندگی خود، تلاش کرده اید وضعیتی را عوض کنید، عادتی را ترک کنید، رفتاری را کنار بگذارید، مکانی را عوض کنید، ارتباطی را بهبود بدهید و … . پس خوب می دانید هر تغییری چقدر دشوار است. اما چرا؟ چرا تغییر تا این اندازه دشوار است؟

همه چیز به ساختار ذهن ما بر می گردد. ذهن ما عاشق ماندن در وضعیتی است که در اصطلاح به آن منطقه امن می گوییم. ذهن ما اهل تبنلی هست، اهل یکجا نشینی است. دوست ندارد خیلی خود را به دردسر بیاندازد و از آنجایی که هر تغییری تلاش و تکاپو می خواهد، در نتیجه همین تلاش، درست نقطه مقابل خواسته های ذهن ماست. تغییر نقطه مقابل تبنلی است در نتیجه ذهن همه ما در مقابل آن مقاومت می کند و همین می شود که فقط تعداد اندکی از انسانها می توانند تغییر کنند.

باید جنگید

تغییر و تحول درونی و بیرونی، ماحصل یک جنگ است. جنگ میان “خود با اراده” و “ذهن” ما. ذهن دعوت می کند به سکون و درون با اراده ما در جستجو خواسته های خود است. این ما هستیم که تصمیم میگیرم در این جنگ طرف کدام یک را بگیریم. اگر طرف ذهن را بگیریم، بهانه های بسیاری در اختیار داریم که به کمک آنها می توانیم از مسیر تغییر برگردیم. اما اگر طرف خود با اراده مان را بگیریم، این جنگ به نفع ما به پایان خواهد رسید و فرآین تغییر آغار خواهد شد.

 زمان بر است

آنچه امروز به عنوان عادت، به عنوان رفتار، به عنوان گفتار و حتی به عنوان اندیشه هایمان با ما هستند، ماحصل سالیان دراز است. اینها یک شبه به وجود نیامده اند که انتظار داشته باشیم یک شبه نیز از میان بروند. تغییر به شدت به زمان وابسته است و صد البته به تمرین و ممارست در طول همان زمان. برای تغییر باید تصمیم بگیریم و برنامه داشته باشیم.

سنگ بزرگ علامت نزدن است

حتما همین امروز، یک لیست کامل از تمام عواملی که باید در آنها دست به تغییر و تحول بزنید تهیه کنید. این لیست را بر اساس یک پارامتر مهم طبقه بندی کنید. آن پارامتر مهم، میزان آسیب رسانی عوامل نامطلوب است.هر عاملی که از ناحیه آن شما بیشترین آسیب را تحمل می کنید، باید در اولویت اول شما برای تغییر کردن باشد. اما طبیعی است که در بازه زمانی مناسب و با تدبیر و هوشمندی.

اگر تصمیم بگیرید که تمام ویژگی های نامطلوبتان را یک شبه کنار بگذارید، هرگز نمی توانید فرآیند تغییر و تحول را به درستی تکمیل نمایید و این چیزی نیست جز مصداق بارز سنگ بزرگ برداشتن. شما هم خوب می دانید که سنگ بزرگ، علامت نزدن است.

 باید پشتیبانی کنید

اگر چند صباحی از تغییر و تحول شما سپری شد، فکر نکنید که دیگر کار تمام شده است. عادتها به این زودی ترک نمی شوند و کنار گذاشته نمی شوند. پس باید حواستان باشد که از تغییر خود پشتیبانی کنید. به این معنی که نیرو محرکه ای را که شما را به سمت تغییر سوق داد، همیشه و همیشه با خود داشته باشید. بکوشید در اوج انگیزه بمانید و نگذارید هر آنچه در مسیر تغییر رشته اید، پنبه شود.

 

این ویدیوی ارزشمند را به هیچ عنوان از دست ندهید

پاسخی بگذارید